Najnowsze

Wojewoda mazowiecki wprowadził nakaz szczepienia kotów

Najnowsze

Autor:
mp/r
Źródło:
PAP
ShutterstockWłaściciele kotów muszą zaszczepić swoje pupile

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał rozporządzenie wprowadzające nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Właściciele muszą zrobić to w ciągu 30 dni od dnia ukończenia przez pupila trzeciego miesiąca życia. Szczepienie psów już wcześniej było obowiązkowe.

W rozporządzeniu z 31 grudnia wojewoda mazowiecki określił obszar zagrożony wścieklizną, obejmujący w Warszawie: dzielnicę Wawer, Wesołą, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ulicą Radzymińską), Rembertów, Pragę Południe i Wilanów. W powiecie mińskim: gminę Dębe Wielkie, gminę Halinów, gminę Mińsk Mazowiecki, gminę Siennica, gminę Stanisławów, gminę Latowicz, gminę Cegłów oraz miasta Halinów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek. Powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, wołomiński i miasto Radom.

Wprowadził też obowiązek szczepienia wszystkich kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Wojewoda przypomniał też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

109 przypadków wścieklizny na terenie Mazowsza

Na obszarze zagrożonym wścieklizną obowiązuje między innymi: zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę oraz polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki oraz nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu, pozostawiania zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Dotychczas na terenie województwa mazowieckiego wykryto 109 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących. Ostatnie przypadki wścieklizny odnotowano w powiecie mińskim oraz na terenie dzielnic Rembertów i Targówek w Warszawie. 

Dzikie zwierzęta w Warszawie

Dziki na Bródnie
Dziki na Bródnie Kontakt24
wideo 2/6

Autor:mp/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości