Trzaskowski apeluje o otwarcie szpitala tymczasowego. "Sytuacja robi się dramatyczna"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
Trzaskowski o pandemii w stolicy: sytuacja robi się dramatyczna
Trzaskowski o pandemii w stolicy: sytuacja robi się dramatycznaTVN24
wideo 2/4
Trzaskowski o pandemii w stolicy: sytuacja robi się dramatycznaTVN24

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski domaga się ponownego otwarcia tymczasowej placówki dla zakażonych koronawirusem. - Wszystko wskazuje na to - z naszego oglądu sytuacji i doświadczenia z poprzednich fal COVID-19 - że sytuacja robi się dramatyczna. Szpital Południowy jest pełny - powiedział. Według władz stolicy rządowa strategia walki z czwartą falą pandemii powoduje rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 po szpitalnych oddziałach.

W środę ratusz zorganizował konferencję prasową poświęconą czwartej fali pandemii w stolicy. - Wszystko wskazuje na to - z naszego oglądu sytuacji i doświadczenia z poprzednich fal COVID-19 - że sytuacja robi się dramatyczna. Szpital Południowy jest pełny, więc w związku z tym najbardziej sensowną decyzją byłoby - przynajmniej nam się wydaje - otwarcie szpitala tymczasowego, a nie rozsiewanie wszystkich pacjentów po szpitalach miejskich, z dnia na dzień, bez konkretnego planu - powiedział prezydent Rafał Trzaskowski.

Jak argumentował, taka strategia powoduje duże ryzyko rozsiania się koronawirusa po wszystkich szpitalach. - Nakłada na nas niesłychaną presję, jeśli chodzi o wszystkich innych pacjentów. Potrzebny jest szpital tymczasowy - podkreślił.

Apel prezydenta pojawia się w dniu, gdy w stolicy potwierdzono 921 nowych zakażeń koronawirusem. To najwyższy dobowy przyrost od 15 kwietnia tego roku, gdy stwierdzono 930 nowych infekcji SARS-CoV-2. Dane resortu zdrowia z 3 listopada mówią o śmierci pięciu osób chorych na COVID-19. Każda z nich cierpiała również na schorzenia współistniejące.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ratusz krytykuje strategię walki z czwartą falą pandemii

Trzaskowski, wspólnie z wiceprezydentką Renatą Kaznowską, zwracał się też do rządu z prośbą o przedstawienie klarownej strategii walki z czwartą falą pandemii. Kaznowska podkreślała, że władze stolicy wielokrotnie domagały się konkretnych wytycznych związanych ze zwalczaniem kolejnej fali pandemii podczas cyklicznych spotkań z przedstawicielami mazowieckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, wojewody mazowieckiego oraz władzami mazowieckich szpitali. - Kiedy i jakie podejmowane będą decyzje? Przy jakiej liczbie zachorowań będzie podejmowana decyzja, że ponownie zostanie otwarty szpital tymczasowy? Przy jakiej liczbie zachorowań i hospitalizacji będą covidowane oddziały w naszych miejskich szpitalach? Nie doczekaliśmy się (odpowiedzi - red.) - zarzuciła Kaznowska.

- Niespełna trzy tygodnie temu usłyszeliśmy, że pacjenci "COVID-19 dodatni" z chorobami współistniejącymi mają być po prostu przyjmowani do szpitali i izolatek na poszczególne oddziały - przypomniała. Jej zdaniem takie podejście sprawdzało się przy dobowym przyroście zachorowań z lipca i sierpnia. Wówczas w Szpitalu Południowym przebywało średnio około 9-12 pacjentów i ta placówka była w stanie zabezpieczyć całe Mazowsze. - Dziś, kiedy mamy, jak powiedział pan minister Niedzielski, "eksplozję czwartej fali pandemii", to jest strategia, która prowadzi donikąd. A w zasadzie prowadzi do ogniskowania się pandemii w szpitalach - stwierdziła wiceprezydentka.

Na dowód przytoczyła przykład Szpitala Grochowskiego, gdzie było tylu chorych na COVID-19, że miasto samo wystąpiło do wojewody o przekształcenie jednego z 36-łóżkowych oddziałów na covidowy. - A zaczęło się od jednego pacjenta, który był ujemny, a po dwóch dniach okazał się dodatni. Dziś w tym szpitalu jest 47 pacjentów - wskazała.

- Dyrektorzy i prezesi szpitali poinformowali nas, że dziś sytuacja wygląda dramatycznie, ponieważ jest bardzo wielu takich pacjentów, którzy są poza systemem. Są leczeni według tej pierwszej dyrektywy (chodzi o wspomnianą wcześniej strategię sprzed trzech tygodni - red.) - powiedziała. W ubiegłym tygodniu było 80 takich osób, w środę jest ich już 83 (są to dane z wyłączeniem wspomnianych pacjentów ze Szpitala Grochowskiego).

Chcą utworzyć wielospecjalistyczny szpital covidowy

Podczas konferencji prasowej pojawił się również wątek Szpitala Praskiego, który decyzją ministra zdrowia ma zostać przekształcony w placówkę dla pacjentów z COVID-19. Ratusz odwołał się od tej decyzji, mimo że wcześniej sam zgłosił szpital na covidowy.

Wiceprezydentka Kaznowska tłumaczyła, że we wniosku sprecyzowano, by była to placówka wielospecjalistyczna, gdzie będą trafiali pacjenci z chorobami współistniejącymi. Jak wyliczała proponowano, by przygotować łącznie 271 łóżek w tym między innymi: 86 dla pacjentów internistycznych, 10 respiratorowych, 54 chirurgicznych, 55 urazowych, 36 łóżek ginekologiczno-położniczych oraz dwie sale porodowe, a także miejsca dla pacjentów leczących się urologicznie i bloki operacyjne.

- Dostaliśmy decyzję, która brzmi: od dnia doręczenia mamy w tym tygodniu przygotować 142 łóżka. W następnym (łóżek będzie - red.) 204, w kolejnym 271 łóżek. Nie ma tu żadnego podziału na oddziały - zauważyła. A to oznacza zdaniem ratusza pełnienie funkcji "szpitala tymczasowego". Do takich placówek trafiają zwykle pacjenci wymagający tlenoterapii, a właśnie rozbudowywana instalacja tlenowa ze Szpitala Praskiego nie udźwignie takiej liczby chorych. Docelowo ma ona być w stanie zapewniać tlen około 80 osobom. Ja dodała Kaznowska, ratusz odwołał się od tej decyzji zarówno w kwestii terminu, jak i od warstwy merytorycznej.

- Rzecznik Ministerstwa Zdrowia pan Adrusiewicz powiedział dziś, że nie ma potrzeby otwierania szpitala trzeciego poziomu referencyjności. Otóż te twarde dane pokazują, że owszem jest. Jest wielka potrzeba - przekonywała. - Zaczyna się pętlić cała sytuacja, która skończy się eskalacją pandemii. Oby nie zakończyła się lockdownem, bo drugi raz możemy tego nie wytrzymać - dodała.

"Zaskoczenie władz Warszawy jest niezrozumiałe"

W środę po godzinie 17 biuro prasowe wojewody mazowieckiego wydało komunikat, w którym stwierdzono, że "zaskoczenie władz Warszawy decyzją dla Szpitala Praskiego jest niezrozumiałe". - Absurdalne są też apele o tworzenie szpitala tymczasowego w obliczu faktu, że na Mazowszu działa ich obecnie już pięć, a uruchamiane są kolejne. A przede wszystkim wyznaczony jako tymczasowy w stolicy Szpital Południowy od dwóch tygodni nie przyjmuje nowych pacjentów i działa w połowie swojego potencjału - stwierdził cytowany w komunikacie prasowym wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Zaznaczył również, że miasto nie jest w stanie określić końcowego terminu naprawy instalacji tlenowej w tej placówce. - Zaistniała w Szpitalu Południowym sytuacja zaburza zabezpieczenie medyczne pacjentów z COVID-19 w Warszawie, dlatego tym bardziej dziwi niechęć do uruchamiania kolejnych łóżek covidowych w innych placówkach - stwierdził Radziwiłł.

Zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia Szpital Praski od 2 listopada powinien zapewnić 142 łóżka, w tym, 5 łóżek intensywnej terapii, następnie od 8 listopada – 204 łóżka, w tym 12 łóżek intensywnej terapii i od 15 listopada 271 łóżek, w tym 22 intensywnej terapii.

Szukają miejsc dla pacjentów ze Szpitala Praskiego

Andrzej Golimont, prezes Szpitala Praskiego, zapewnił, że jego placówka realizuje dyspozycje Ministerstwa Zdrowia. - Wczoraj (we wtorek - red.) przekazaliśmy informację do systemu o ponad 70 łóżkach dla pacjentów COVID-19 plus, gros z nich to łóżka ortopedyczne, chirurgiczne, urologiczne i część łóżek internistycznych - przekazał.

We wtorek ratusz przekazał, że w Szpitalu Praskim przebywa 134 pacjentów, w tym około 40 pod respiratorami. - Od rana trwają rozmowy ordynatorów z ich odpowiednikami w szpitalach niecovidowych w sprawie roboczego przejmowania pacjentów, czasem wymiany pacjentów między szpitalami. Staramy się opanowywać sytuację - zaznaczył Golimont.

- Szpital będzie gotów na przyjęcie określonej przez pana ministra liczby pacjentów w rozsądnym terminie. Ten termin końcowy (od 15 listopada - red.) wydaje się terminem bezpiecznym (…) z zastrzeżeniem, że szpital będzie przyjmował głównie pacjentów z chorobami współistniejącymi - zapowiedział Golimont.

Szpital Praski Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Zapowiadają otwarcie szpitala tymczasowego na Okęciu

A co ze szpitalem tymczasowym na Okęciu? We wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapewnił, że zostanie uruchomiony do 5 listopada. Ma pomieścić około 200 pacjentów. - Dla pacjentów przeznaczamy tutaj 170 miejsc i około 30 miejsc respiratorowych - zapowiedział Kraska.

Placówka będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego. Jego rzecznik prasowy pułkownik Jarosław Kowal poinformował PAP, że pierwszy etap zakłada uruchomienie 56 łóżek, w tym 10 łóżek respiratorowych.

Obecnie prowadzona jest rekrutacja pracowników medycznych, którzy będą chcieli pracować w szpitalu na Okęciu. - Proces rekrutacji prowadzimy cały czas, zwłaszcza w zakresie zatrudnienia lekarzy ze specjalizacjami takimi jak anestezjologia i intensywna terapia oraz poszukujemy kardiologów, pulmonologów i internistów mających doświadczenie w opiece nad pacjentem w warunkach sali intensywnego nadzoru - poinformował Kowal.

Rzecznik pytany, którzy pacjenci będą kierowani do szpitala tymczasowego, wskazał, że zasady hospitalizacji pacjentów w szpitalach tymczasowych dokładnie określają wytyczne otrzymane od wojewody mazowieckiego. Pismo datowane na 25 października 2021 roku mówi, że do szpitali tymczasowych i na oddziały zakaźne powinni być przyjmowani pacjenci, których podstawową jednostką chorobową jest COVID-19+. Natomiast osoby ze wskazaniem hospitalizacji wynikającym z zaostrzenia chorób współistniejących, u których przy okazji stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2, muszą zostać przyjęte do każdego szpitala innego niż tymczasowy, na oddział właściwy do wykrytych u nich chorób.

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W Otwocku pieszy przebiegał przez pasy i został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Za całe zajście obwiniał kierowcę. Przejście było objęte monitoringiem, a zarejestrowane wideo rozwiało wątpliwości policji. 23-letni pieszy został ukarany mandatem. Policja pokazuje też nagranie ze zdarzenia.

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek, że wyznaczono termin ekstradycji Łukasza Ż. Niemcy zgodziły się wydać polskim służbom podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Krakowskim Przedmieściu trzy sceny - muzyczna, taneczne i dziecięca - oraz kolorowe parady. Na Cytadeli Warszawskiej wyjątkowy koncert folkowy i możliwość darmowego zwiedzenia znajdujących się tam dwóch muzeów. W Łazienkach Królewskich pokazy kawaleryjskie. Warszawskie instytucje przygotowały szereg atrakcji z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Oto przegląd najważniejszych.

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 21-latka kierującego bmw. Auto nie miało przedniej rejestracji i było niesprawne technicznie. Mężczyzna wrócił do stolicy biedniejszy o 1500 złotych i bez dowodu rejestracyjnego.

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok temu zmarła mama ośmioletniego Emila. Później okrutną diagnozę usłyszał również jego tata - u ojca chłopca zdiagnozowano nowotwór płuc w zaawansowanym stadium. Umierający ojciec szuka teraz dla swojego synka nowej, kochającej rodziny. Materiał "Uwagi!" TVN.

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Źródło:
TVN Uwaga!

Straż Graniczna w Warszawie zatrzymała czterech cudzoziemców. To efekt kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy na terenie stolicy i powiatu pruszkowskiego.

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stanowisko wiceprezydenta pozostaje nieobsadzone. Zgodnie z umową powinno przypaść osobie z klubu Polski 2050. Tu kandydatem jest Jacek Wiśnicki, który obecnie pracuje w Centrum Komunikacji Społecznej. - Jestem kandydatem, ale na dziś przede wszystkim jestem urzędnikiem stołecznego ratusza - podkreślił sam zainteresowany.

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Źródło:
PAP

W weekend nowy asfalt zyska jezdnia Wisłostrady na odcinku pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a Gdańskim. Drogowcy będą kontynuować też prace na Wałbrzyskiej i Głębockiej. Z kolei po długim weekendzie robotnicy pojawią się na Myśliwieckiej. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Frezowanie na Wisłostradzie, Wałbrzyskiej i Głębockiej. Remont Myśliwieckiej

Frezowanie na Wisłostradzie, Wałbrzyskiej i Głębockiej. Remont Myśliwieckiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z nowej trasy tramwajowej do Wilanowa skorzystało w tydzień prawie pół miliona osób. Prawie 75 tysięcy pasażerów podróżowało nią w dniu otwarcia. Największą popularnością cieszy się przystanek Miasteczko Wilanów. Z kolei z dwóch linii obsługujących trasę: 14 i 16, ta druga ma więcej podróżnych.

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Okręgowy w Ostrołęce skazał 42-letniego Andriego I. na 25 lat więzienia. Jak wynika z ustaleń prokuratury, I. zadał 30 ciosów ostrym narzędziem 56-letniemu rodakowi. Poszkodowany zmarł na skutek odniesionych obrażeń. Wyrok nie jest prawomocny.

"30–krotnie ugodził pokrzywdzonego ostrym narzędziem". Mężczyzna zmarł. Jest wyrok

"30–krotnie ugodził pokrzywdzonego ostrym narzędziem". Mężczyzna zmarł. Jest wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia w Puchałach pod Pruszkowem. Nie żyje dwuletnie dziecko, które zostało porażone prądem - przekazała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie.

Świętowali jego urodziny, dwuletnie dziecko śmiertelnie poraził prąd. Wszczęto śledztwo

Świętowali jego urodziny, dwuletnie dziecko śmiertelnie poraził prąd. Wszczęto śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zapowiedziała apelację od wyroku dla księdza, który spowodował wypadek i uciekł, nie udzielając pomocy rannej 16-latce. Zdaniem śledczych kara orzeczona przez sąd jest zbyt niska.

Potrącił nastolatkę i odjechał. Sąd skazał księdza, prokuratura zapowiada apelację

Potrącił nastolatkę i odjechał. Sąd skazał księdza, prokuratura zapowiada apelację

Źródło:
PAP

Odblokowano już drogę krajową numer 50 po czołowym zderzenia auta dostawczego z osobowym, do którego doszło w miejscowości Ostrówek. Co najmniej jedna osoba została ranna.

Czołowe zderzenie auta dostawczego z osobowym

Czołowe zderzenie auta dostawczego z osobowym

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Antoni Macierewicz, polityk Prawa i Sprawiedliwości w lakonicznych słowach odniósł się do swojego "rajdu" autem po stolicy. Stwierdził, że dziennikarze kłamią, a on nie rozmawiał podczas jazdy przez telefon. Powiedział też, że nie wyprzedzał na pasach.

Macierewicz o swoim rajdzie po Warszawie: nie wyprzedzam na żadnych pasach

Macierewicz o swoim rajdzie po Warszawie: nie wyprzedzam na żadnych pasach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na wyprawę rowerową drogą ekspresową wybrał się 42-latek. Jak informuje policja, zakończyła się ona mandatem karnym i reprymendą ze strony stróżów prawa, że takie zachowanie na drodze to igranie ze śmiercią.

Jechał rowerem drogą ekspresową. "W swoim zachowaniu nie widział niczego nagannego"

Jechał rowerem drogą ekspresową. "W swoim zachowaniu nie widział niczego nagannego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śródmiejscy policjanci zatrzymali 24-latka podejrzanego o rozbój. W rozmowie z policjantami tłumaczył, że pokłócił się z dziewczyną, po czym zaatakował przypadkowego mężczyznę, próbując ukraść mu słuchawki.

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jednej z grup facebookowych mieszkańców Bemowa pojawiło się nagranie, na którym widać, jak podczas spaceru kobieta bije dziecko w wózku. Sprawą zajmuje się policja, która zdążyła już zidentyfikować rodzinę dziecka i zapukać do jej drzwi.

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od ubiegłego tygodnia warszawiacy mogą rezerwować wizyty w urzędzie za pomocą aplikacji Warszawa 19115. To pierwsze tego rodzaju rozwiązanie w Polsce.

Podpowie, jak duża jest kolejka, gdzie sprawę załatwimy szybciej. Nowy system rezerwacji w urzędzie już działa

Podpowie, jak duża jest kolejka, gdzie sprawę załatwimy szybciej. Nowy system rezerwacji w urzędzie już działa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział w środę współpracę z władzami stolicy przy renowacji i budowie osiedla domów studenckich na warszawskich Jelonkach. Jak stwierdził, koszt inwestycji wyniesie około 200-300 milionów złotych.

Ministerstwo nauki wspólnie z Warszawą chce wyremontować Osiedle Przyjaźń. "To kultowe miejsce"

Ministerstwo nauki wspólnie z Warszawą chce wyremontować Osiedle Przyjaźń. "To kultowe miejsce"

Źródło:
PAP