Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  Walczył na wojnie, wygrywał zawody. Teraz ma swój mural

  Najnowsze

  Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plMural ku pamięci Franciszka Hynka we Włochach

  Żołnierz, lotnik, sportowiec i dwukrotny zwycięzca Pucharu Gordona Bennetta w locie balonem. Na cześć Franciszka Hynka powstał we Włochach nowy mural.

  Biało-czerwony balon na tle błękitnego nieba z białymi obłokami, w koszu stoją dwie osoby - to Franciszek Hynek i jego nawigator. Balon nazywa się SP-ADS "Kościuszko". To dokładnie jak ten, którym Hynek leciał w 1933 i 1934 roku, dwukrotnie zdobywając puchar Gordona Bennetta w najbardziej prestiżowych balonowych zawodach świata.

  Takim właśnie muralem na ścianie budynku mieszczącego się u zbiegu ulic Hynka i Sabały we Włochach upamiętniono postać Hynka. Projekt został zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

  Uroczyste odsłonięcie nastąpiło w piątek, dwa dni przed 61. rocznicą śmierci Hynka.

  Walczył w II wojnie światowej

  Franciszek Hynek za młodu ukończył seminarium nauczycielskie. Po wybuchu I wojny światowej służył na froncie rosyjskim i włoskim jako żołnierz Legionów Polskich.

  W 1923 rozpoczął służbę w V batalionie balonowym w Brześciu nad Bugiem.

  Hynek walczył w II wojnie światowej, był członkiem Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej. Po aresztowaniu przez Niemców został osadzony na Pawiaku, potem został wysłany do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen.

  Po wojnie działał jako popularyzator lotnictwa w Polsce. Zginął w wyniku katastrofy podczas lotu balonem. Pośmiertnie awansowany do stopnia podpułkownika i odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na polu lotnictwa sportowego.

  mp/pm