Zodiak to duma stołecznego Biura Architektury. Pawilon długo stał opuszczony, kilka lat temu ratusz ogłosił konkurs na jego rewitalizację. Budynek został rozebrany do fundamentów, co budziło pewne wątpliwości. Ale efekt odbudowy jest imponujący: lekka konstrukcja, szkło, beton. Elegancka i transparentna architektura. W środku ściany zdobią mozaiki przeniesione ze starego budynku.
Nowy stary Zodiak zdobył niedawno Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy w kategorii "Najlepszy budynek użyteczności publicznej". Wygrał zarówno w konkursie jury, jak i publiczności. - Zodiak już jest impulsem ożywiającym Pasaż Wiecha i miejscem przyciągającym warszawianki i warszawiaków wystawami i wydarzeniami - tłumaczył wówczas prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
Sporo w tym stwierdzeniu przesady. Choć sam budynek robi wrażenie, a urząd organizuje tam wystawy, spotkania czy konferencje prasowe, to trudno powiedzieć, żeby tętnił życiem cały dzień. Tym bardziej nie promieniuje na Pasaż Wiecha, który pozostaje miejscem ze zmarnowanym potencjałem. Zapewne nie bez winy jest plac przed Zodiakiem. Prosty, szary, pusty. Na zieleń miejsce znalazło się tylko z boku, przy barze z fastfoodem. Brakuje też małej architektury. Mieszkańcy zwykle tędy przemykają, na dłużej zatrzymuje się tylko wiatr.
Nie było chętnych
Nowym magnesem miała być kawiarnia, wychodząca latem na zewnątrz. Nic z tego. - Na ogłoszony w dniu trzeciego lutego konkurs ofert na najem części budynku z przeznaczeniem na prowadzenie kawiarni z funkcją księgarni nie wpłynęła żadna oferta - przyznaje Marta Plasota z wydziału prasowego urzędu miasta. Ratusz wykona prawdopodobnie drugie podejście do poszukiwania gospodarza lokalu. Kiedy? Nie wiadomo. - Aktualnie rozważane jest przeprowadzenie kolejnego postępowania konkursowego. Stosowne decyzje zapadną w najbliższym czasie - odpowiada Plasota.
Zodiak stanowił część założenia Ściany Wschodniej. Mieściła się w nim kwiaciarnia, a na dachu działał taras letniej kawiarni połączony z pobliskim barem Zodiak. Obecny pawilon nawiązuje do pierwowzoru z lat 60.
Autorka/Autor: Piotr Bakalarski
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl