Po raz piąty rozdali Nagrody Architektoniczne. Oto najlepsze budynki w stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Najlepsze budynki w stolicy
Najlepsze budynki w stolicy
Piotr Krajewski / Urząd Miasta / Koneser
Najlepsze budynki w stolicyPiotr Krajewski / Urząd Miasta / Koneser

ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, biurowiec Nowogrodzka Square, budynek mieszkalny przy Witebskiej 6, Centrum Praskie Koneser, tężnia na placu Hallera - to te inwestycje zwyciężyły w tegorocznej edycji Nagród Architektonicznych. Jury przyznało je w dziewięciu kategoriach, wybór dziesiątej należał do mieszkańców.

To już piąta edycja Nagród Architektonicznych Prezydenta Warszawy. Jak zaznaczył Rafał Trzaskowski, dobrze zaplanowana stolica to jeden z priorytetów, który sobie wyznaczył. - Chcemy przecież Warszawy nie tylko pięknej, ale także przyjaznej i funkcjonalnej, z przestrzeniami publicznymi wspierającymi życie społeczne i tworzenie lokalności. Tym bardziej cieszy mnie, że w finale tegorocznej Nagrody Architektonicznej, której celem jest zarówno wyróżnienie twórców i inwestorów, jak i propagowanie dobrej architektury, znalazły się tak różnorodne projekty - podkreślał.

Zgłoszenia do konkursu miasto przyjmowało między 10 maja a 21 czerwca. Powołane Zarządzeniem Prezydenta Warszawy 10-osobowe jury nominowało do dalszego etapu 17 realizacji ze 140 zgłoszonych. W czwartek w Teatrze Studio poznaliśmy zwycięzców.

Najlepszy budynek użyteczności publicznej

W kategorii "Najlepszy budynek użyteczności publicznej" nagrodę zdobył ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury otwarty w listopadzie ubiegłego roku. - Zodiak już jest impulsem ożywiającym Pasaż Wiecha i miejscem przyciągającym warszawianki i warszawiaków wystawami i wydarzeniami - tłumaczył wybór Trzaskowski.

ZODIAK otrzymał też nagrodę mieszkańców. Jak zaznaczył prezydent, ta decyzja tym bardziej pokazała, że ten obiekt był bardzo potrzebny.

Pierwotny, dawny pawilon stanowił część założenia Ściany Wschodniej. Mieściła się w nim kwiaciarnia, a na dachu działał taras letniej kawiarni połączony z pobliskim barem "Zodiak". Tymczasem współczesny ZODIAK to przykład eleganckiego nawiązania do pierwowzoru z lat 60. "Projektanci zachowali lekkość oryginalnego projektu profesora Jana Bogusławskiego, mimo rozbudowy i wprowadzenia nowych funkcji. Budynek ma teraz kondygnację podziemną, parter na wystawy i piętro z tarasem" - czytamy na stronie konkursu.

W ZODIAKU odbywają się debaty o architekturze, przestrzeni miejskiej i rozwoju gospodarczym, wystawy i seminaria czy warsztaty dla dzieci.

Najlepszy budynek komercyjny

Biurowiec Nowogrodzka Square był nie tylko najlepszy w kategorii "Najlepszy budynek komercyjny", ale jury przyznało mu również nagrodę Grand Prix. - Ten obiekt pięknie wpisał się w miasto, sprawiając, że fragment Alej Jerozolimskich zyskał blask - zwrócił uwagę Trzaskowski. Nowoczesny kompleks przylega do gmachu Związku Zawodowego Pracowników Samorządu Terytorialnego RP i sąsiaduje z Wojskowym Instytutem Geograficznym w Alejach Jerozolimskich 69. Jak czytamy na stronie konkursowej, budynki z lat trzydziestych XX wieku w stylu przedwojennego modernizmu mają wertykalny układ elewacji, a nowy biurowiec nawiązuje do otaczającej zabudowy.

"Jego elewacje tworzy układ samonośnych ram z prefabrykowanego betonu architektonicznego. Zintegrowane ze ścianą osłonową panele zostały wykonane z półprzezroczystych płyt kamienno-szklanych. Onyks w połączeniu z surowym betonem architektonicznym nadaje elewacjom elegancki wyraz. Budynek jest zasilany wyłącznie energią ze źródeł odnawialnych, oświetlenie i windy są energooszczędne" - zwróciło uwagę jury.

Najlepszy budynek mieszkalny

- Budynek wielorodzinny przy Witebskiej to kunszt architektoniczny przy skromnym budżecie - tak Trzaskowski skomentował zwycięzcę kategorii "Najlepszy budynek mieszkalny".

W budynku przy Witebskiej 6 znajduje się dwadzieścia sześć mieszkań o funkcjonalnych rozkładach. "Pięciopiętrowy blok typu kostka wyróżnia się jakością wśród peerelowskich mrówkowców i punktowców w tej części Targówka. Elewacje urozmaica różna wielkość 'wcięć' – okien i loggii, które mają dobry detal i obramienia z cegły. Uwagę zwraca minimalistyczna architektura klatek schodowych. Ściany zostały wykonane z betonu architektonicznego, posadzki z płytek z lastriko, balustrady z pomalowanej stali" - czytamy na stronie konkursu.

Najlepsza rewitalizacja

W kategorii "Najlepsza rewitalizacja" najlepszym okazało się Centrum Praskie Koneser. - To manifest, jak myśleć o łączeniu funkcji w mieście - zauważył prezydent.

Koneser zdobył także specjalną nagrodę za rozwiązania, które zapewniają dostępność szczególnie osobom o ograniczonej mobilności lub percepcji.

Koneser zajmuje blisko pięciohektarowy teren w sercu starej Pragi, między ulicami: Ząbkowską, Markowską, Białostocką i Nieporęcką. To teren dawnej Wytwórni Wódek Koneser z końca XIX wieku. Jak zwróciło uwagę jury, realizacja inwestycji trwała 11 lat. Na placu Konesera odbywają się różne wydarzenia kulturalne, targi i pikniki. "Inwestycja przywróciła do życia, nadała nowe funkcje i otworzyła duży obszar dla mieszkańców z sąsiedztwa, warszawiaków i turystów" - czytamy na stronie.

W Koneserze mają siedziby duże firmy, działają też kluby i restauracje. Strefa mieszkalna liczy 190 loftów. Centrum zaprojektowano jako przestrzeń dla pieszych, bez ruchu samochodowego.

Najlepsza przestrzeń publiczna

- Tężnia na placu generała Józefa Hallera to wyraz tęsknoty za miastem zdrowym i przyjaznym - powiedział Trzaskowski o zwycięzcy kategorii "Najlepsza przestrzeń publiczna". Ten obiekt otrzymał również nagrodę specjalną za rozwiązania proekologiczne.

Niewielka tężnia solankowa powstała w ramach budżetu partycypacyjnego. Pomysł zgłosił Kamil Ciepieńko, radny dzielnicy ze Stowarzyszenia Kocham Pragę. "Tężnia z solanką z Ciechocinka początkowo budziła zdziwienie, szybko jednak stała się miejscem spotkań integrującym lokalną społeczność tej części Pragi-Północ" - czytamy na stronie konkursu.

Jury zwróciło też uwagę, że pomysł budowy tężni jest kopiowany w różnych częściach miasta, bo teraz każda dzielnica i wiele osiedli chce mieć swoje "enklawy uzdrowiskowe".

Najlepsze wydarzenie architektoniczne

Jurorzy docenili też wystawę Muzeum Szklanych Domów przyznając jej nagrodę w kategorii "Najlepsze wydarzenie architektoniczne". - Ta wystawa, stworzona wspólnie z mieszkańcami, pokazuje, że bardzo nas ciekawi nasza miejska tożsamość i nasze dziedzictwo architektoniczne - zauważył prezydent stolicy.

Muzeum Szklanych Domów w Wolskim Centrum Kultury, w budynku przy Obozowej 85, to tworzona partycypacyjnie ekspozycja o osiedlach modernistycznych TOR i BGK na Kole oraz zbudowanym tuz po wojnie osiedlu Syrkusów. "Stanowi opowieść o osiedlach społecznych na tle różnych projektów w Polsce i w Europie, w których chodziło o zapewnienie godnych warunków życia także mieszkańcom o niższym statusie materialnym. Każdy miał uzyskać łatwy dostęp do kultury, oświaty, przedszkoli, przychodni zdrowia i terenów zieleni. Głównymi bohaterami wystawy są sami mieszkańcy Koła. Pojawiły się ich wspomnienia z czasów okupacji i po 1945 roku" - wyjaśnia jury w komunikacie.

Wystawa Muzeum Szklanych DomówUrząd Miasta

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:mp/r

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Są ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Udrożnili jeden pas, ale "utrudnienia wciąż ogromne"

Zderzenie trzech samochodów na A2. Udrożnili jeden pas, ale "utrudnienia wciąż ogromne"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl