Upały w komunikacji miejskiej. "Ludzie skarżą się na kierowców"

Nie wszystkie autobusy są wyposażone w klimatyzacjęArchiwum tvnwarszawa.pl

W taborze warszawskiej komunikacji miejskiej w klimatyzację jest wyposażonych 81 procent autobusów i 61 procent tramwajów. Temperaturę w pojazdach w dużej mierze regulują czujniki i systemy. Pasażerowie narzekają jednak, że klimatyzacja nie jest dostosowana do upałów.

Upały w Warszawie dotykają także użytkowników komunikacji miejskiej, w której pojazdach trudno dostosować do wymagań temperaturę.

Bez klimatyzacji

Z informacji Zarządu Transportu Miejskiego wynika, że najczęściej pasażerowie skarżą się na kierowców, którzy - ich zdaniem - ustawiają zbyt niską temperaturę lub wyłączają chłodzenie podczas upału. Jak jednak podkreślił rzecznik prasowy ZTM Michał Grobelny, kierowcy nie mają dostępu do kontroli temperatury. Poinformował też, że z kursujących po Warszawie autobusów 81 proc. ma klimatyzację, a z tramwajów tylko 61 proc.

- Trudno wymagać włączonego chłodzenia w pojeździe, w którym po prostu nie ma klimatyzacji - powiedział rzecznik. Dodał, że "tabor jest wymieniany sukcesywnie i za jakiś czas 100 procent pojazdów będzie ją miało".

- Temperatura w pojazdach zależna jest od temperatury na zewnątrz i ustawiana jest jeszcze na zajezdni, zanim pojazd wyruszy w trasę, przez służby zaplecza. Jest ona niższa lub wyższa - w zależności od pory roku - o określoną liczbę stopni - poinformował Grobelny. Jak dodał, zawsze jest utrzymywana w konkretnym przedziale - latem jest to 18-25 stopni.

"Nie daje rady"

Grobelny powiedział także, że "podczas kursowania pojazdu następuje wymiana pasażerów - czasem jest ich więcej, czasem mniej. Ponadto jest mnóstwo przystanków, podczas których przy otwartych drzwiach wymienia się powietrze - wtedy klimatyzacja często po prostu nie daje rady". - Duży wpływ na temperaturę w komunikacji mają więc sami pasażerowie - stwierdził.

Na te same problemy wskazuje kierowca jednej z warszawskich firm przewozowych Jakub Chruścikowski, który powiedział PAP, iż "warto pamiętać chociażby o tym, że z im większej liczby drzwi korzystają pasażerowie, tym więcej do wnętrza dostanie się gorącego powietrza. To ma ogromne znaczenie, zwłaszcza kiedy przystanki są np. co jedną minutę".

- Komfort termiczny to kwestia bardzo subiektywna - jeden pasażer lubi, jak jest zimno, inny woli, jak jest cieplej - dodał Chruścikowski. - Tę kwestię doskonale przedstawia prawdziwa historia, gdy na jednego z kierowców transportu miejskiego wpłynęły dwie skargi jednego dnia - ten sam dzień, ten sam kierowca, ten sam autobus, a skargi dwie - jedna, że w autobusie jest za zimno, druga, że za gorąco. Ciężko wszystkim dogodzić - mówił Chruścikowski.

"Kierowca też siedzi w pojeździe"

Kierowca również wskazał, że nie we wszystkich autobusach jest klimatyzacja. - Często ludzie skarżą się na kierowców, że nie włączyli klimatyzacji, kiedy w autobusie po prostu jej nie ma. Kierowca przecież też siedzi w tym pojeździe i w jego interesie leży utrzymanie przyjemnej temperatury - zauważył.

- Nie można wycofać autobusu, w którym nie ma klimatyzacji, jeśli jest w pełni sprawny, niskopodłogowy i wyposażony w inne udogodnienia. A gdyby je wycofać, to pada pytanie, czy pasażer woli stać 15 minut dłużej na przystanku, bo częstotliwość kursowania byłaby zmniejszona, czy przejechać kilka przystanków w takich warunkach, jakie panują podczas upału - powiedział kierowca.

Natomiast Maciej Dutkiewicz z Tramwajów Warszawskich poinformował PAP, że "na 529 składów i wagonów 281 jest wyposażonych w klimatyzację". Jego zdaniem "Warszawa jest ogólnopolskim liderem w dziedzinie zakupu nowych wagonów. Wszystkie nowo kupowane pojazdy, a właśnie trwa przetarg na zakup dwustu kolejnych, są wyposażone w klimatyzację".

- W najnowszych pojazdach ogrzewanie i klimatyzacja są zależne od temperatury zewnętrznej, natomiast system chłodzący jest automatycznie uruchamiany w momencie, gdy temperatura wewnątrz pojazdu przekroczy 25 stopni Celsjusza - powiedział Dutkiewicz. Dodał, że temperatura w tramwajach jest mierzona przez kilka czujników i regularnie kontrolowana przez pracowników TW.

Według Dutkiewicza, chłodzenie wagonów jest dość skomplikowane, bo tramwaje często się zatrzymują. - Robiliśmy kiedyś pomiary, jak szybko klimatyzacja reaguje na stałe otwieranie drzwi na przystankach i mimo że jest ona dość wydajna, to im dłuższy postój, tym subiektywne odczucia pasażerów mogą być nie takie, jak by sobie życzyli - mówił rzecznik TW.

Chłodzić warszawiaków miała woda z poidełek. 177 taki urządzeń wzorowanych na Grubej Kaśce obiecywali ustawić tego lata stołeczni urzędnicy. Przydałyby się, ale na razie, nie powstało żadne i w tym roku raczej nie ma na to szans. Nowy termin to lato 2019.

[object Object]
Projektant o źródełkuArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

PAP/ran/mś

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzuty usiłowania kradzieży oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości usłyszał 33-latek, który w trakcie zakrapianej alkoholem imprezy wtargnął na teren znajdującego się w pobliżu gospodarstwa i uruchomił ciągnik. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w inną maszynę rolniczą, a następnie w budynek.

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl