Dwa koła, cztery promile. Rowerzysta zapłaci dwa i pół tysiąca mandatu

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP
Z nowym rokiem, nowe przepisy dla kierowców
Z nowym rokiem, nowe przepisy dla kierowców
TVN24
TVN24Z nowym rokiem, nowe przepisy dla kierowców

Policjanci skontrolowali rowerzystę, który, jak się okazało miał w organizmie ponad cztery promile alkoholu. W związku z tym mężczyzna zapłacił 2,5 tysiąca złotych mandatu. - Pijani rowerzyści muszą liczyć się, że stracą duże pieniądze - przypomina grójecka policja.

Jak przekazała rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Grójcu Agnieszka Wójcik, w środę dzielnicowy w Strykowie pod Mogielnicą zauważył podczas obchodu rowerzystę, którego "sposób jego jazdy wskazywał, że może być pod działaniem alkoholu".

- Po zatrzymaniu mężczyzny do kontroli drogowej, okazało się, że mężczyzna jest pijany; badanie wykazało ponad cztery promile alkoholu w organizmie - poinformowała rzeczniczka. 40-latek został ukarany został mandatem karnym w wysokości 2,5 tysiąca złotych.

Nowy taryfikator, surowsze kary

Policja przypomina, że zgodnie z taryfikatorem, który obowiązuje od 2022 roku zwiększyły się kwoty mandatów za określone wykroczenia drogowe. Za jazdę rowerem w stanie po użyciu alkoholu, czyli na poziomie od 0,2 do 0,5 promila grozi mandat w wysokości tysiąca złotych, natomiast, gdy rowerzysta jest nietrzeźwy, czyli poziom alkoholu w jego organizmie jest większy niż 0,5 promila, wysokość mandatu wzrasta do 2,5 tysiąca złotych.

Policjantka wskazała, że nietrzeźwi kierowcy oraz rowerzyści w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo innymi uczestnikami ruchu drogowego często przyczyniają się do tragicznych w skutkach wypadków drogowych. - Stanowią nie tylko poważne zagrożeniem dla siebie, ale także dla innych użytkowników dróg - podkreśliła nadkom. Wójcik.

Autor:kz/b

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości