Ulica Smolna 11 – to tutaj, w dawnym mieszkaniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego, mieściła się do niedawna siedziba wydawnictwa Iskry. Znajdował się tam salon pisarza, a także pamiątki z nim związane. Ale nie tylko. Na ścianach zachowały się również rysunki wybitnych polskich grafików.
Podpisy i numery telefonów
"Rysunki powstawały od końca lat 50. do lat 70. Wydaje się, że działo się to za czasów Stanisława Töpfera, który zmarł w 1975 r. Stanisław Töpfer był twórcą i kierownikiem pracowni graficznej Iskier. Chętnie zatrudniał młodych i utalentowanych adeptów Akademii Sztuk Pięknych. Część rysunków opatrzona została podpisami i numerami telefonów autorów, co ułatwiło ich identyfikację" – wyjaśnia w komunikacie Magdalena Skrętowicz z działu promocji Muzeum Warszawy.
Wśród osób, które pozostawiły swój ślad na Smolnej był Janusz Stanny, Janusz Grabiański, Anna Gosławska-Lipińska (Ha-Ga), Szymon Kobyliński, Mirosław Pokora i Jan Młodożeniec.
"Autorstwo kilku rysunków jednak nadal pozostaje nieustalone" – zaznacza Skrętowicz.
Przeniosą je do muzeum
Wydawnictwo wyprowadziło się z siedziby przy ulicy Smolnej, ale rysunki nie zostaną stracone. Nowy właściciel mieszkania – firma River - zaproponowała, żeby grafiki przejęło Muzeum Warszawy. I tak się stanie. Zostaną one pieczołowicie zdjęte ze ścian, zakonserwowane i przeniesione. Będzie je można oglądać na ścianach biblioteki Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta, które na razie jest w remoncie.
Konserwacją zajmie się Paweł Marek Jakubowski, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
ran/b