Najnowsze

Ruszyła zbiórka pieniędzy na budowę pomników smoleńskich

Najnowsze

Ruszyła zbiórka na pomniki
TVN24Ruszyła zbiórka na pomniki

O godz. 8 przed Kościołem Seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpoczęła się zbiórka publiczna na budowę pomników: Ofiar Tragedii Smoleńskiej oraz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

W dniu upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. pieniądze zbierają członkowie Komitetu Społecznego Budowy Pomników. Za przekazywane datki wydawane są cegiełki w nominałach: 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł, 500 zł i 1000 zł.

Jak informuje reporter TVN 24, w ciągu pierwszych kilkudziesięciu minut zebrano już około 3 tys. zł

- Osoby, które przychodzą pod Kościół Seminaryjny mówią, że to słuszna idea. Podkreślają, że pomniki powinny się pojawić w przestrzeni Krakowskiego Przedmieścia, bo to właśnie tu 10 kwietnia 2010 roku gromadzili się ludzie, aby oddać hołd osobom, które zginęły w katastrofie – informuje Łukasz Gonciarski z TVN24.

Chwilę po godz. 8 w kościele rozpoczęła się również msza. Uczestniczą w niej politycy PiS, m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, Marek Kuchciński, Stanisław Karczewski, Mariusz Błaszczak, Antoni Macierewicz, Piotr Gliński, Marek Suski, Jacek Sasin i Joachim Brudziński.

Pomniki powstaną do 2018 roku

Pieniądze na pomniki będą także zbierane wieczorem przed warszawską archikatedrą św. Jana Chrzciciela, skąd co miesiąc przed Pałac Prezydencki rusza marsz upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej.

Pomniki mają być gotowe w 2018 roku, na 8. rocznicę katastrofy, o czym przekonywał na wtorkowej konferencji poseł PiS Jacek Sasin.

Dodał, że w najbliższym czasie zostanie ogłoszony konkurs na projekt pomników. Według Sasina "w zamiarze" ma być to konkurs zamknięty, skierowany do konkretnych artystów. Skład komisji konkursowej ma zostać przedstawiony niebawem na konferencji prasowej.

PAP/kw

Pozostałe wiadomości