Ekspert, który współpracował z ponad 200 ośrodkami w różnych częściach świata - od Kolumbii przez Izrael, Chiny po Kanadę - odwiedzi stolicę na początku września.
Będzie uczył urzędników
Przez dwa dni będzie poznawał miasto i problemy transportowe. Spotka się w m.in. z Jackiem Grunt-Mejerem, pełnomocnikiem ds. rewitalizacji Pragi.
Jak informuje urząd miasta, w programie wizyty są także warsztaty dla urzędników i samorządowców poświęcone zrównoważonemu rozwojowi przestrzennemu w ramach procesu rewitalizacji warszawskiej Pragi.
Dlaczego urzędnicy potrzebują tego szkolenia? - Jest dla chętnych urzędników, którzy zajmują się drogami i transportem. Można się było zapisać. Chodzi o to, żeby przekazał swoje doświadczenia, co udało mu się zrobić i przedstawił swoją wizję transportu. Dzięki temu urzędnicy posłuchają, jak to się robi na świecie - tłumaczy Tomasz Kunert z biura prasowego ratusza.
Spotka się z architektami
Weźmie udział też w konsultacjach Warszawskiej Polityki Mobilności. - To dokument strategiczny wyznaczający cele i sposoby nowego, aktywnego sposobu zarządzania komunikacją w mieście - mówi Jacek Wojciechowicz, zastępca prezydenta Warszawy. - Chcemy przede wszystkim uczynić miasto bardziej przyjaznym dla niezmotoryzowanych, przywrócić miejskie funkcje obszarom centrum, nadal rozwijać transport publiczny i układy obwodnicowe - dodaje.
5 września w godz. 17.30-19.30 podczas wykładu "Uliczna demokracja. Jak współtworzyć lepsze miasta?" na pl. Defilad (scena obok Baru Studio, wstęp wolny) Gil Peñalosa opowie, w jaki sposób miasta na całym świecie inwestują w transport publiczny, drogi rowerowe oraz przestrzenie dla pieszych.
6 września poprowadzi z kolei warsztaty dla architektów i pokaże, dlaczego codzienne decyzje o sposobie dojeżdżania do pracy, szkoły i znajomych mają ogromne znaczenie dla zdrowia czy budżetu.
W Bogocie zarządzał parkami
Gil Peñalosa jest ekspertem od przyjaznych miast, założycielem i prezesem zarządu międzynarodowej organizacji non-profit Miasta 8-80 (8-80 Cities). W latach 1998-2001 był dyrektorem wydziału parków, sportu i rekreacji w Bogocie, stolicy Kolumbii - zajmował się m.in. rozwojem ponad 200 parków, w tym parku Simón Bolívar - terenu o powierzchni 113 hektarów położonego w samym sercu miasta.
Jest prezesem World Urban Parks i promotorem legendarnych Ciclovii/Open Streets - cyklicznych świąt ulic kiedy główne arterie zamykane są dla ruchu i udostępniane różnym formom rekreacji.
Organizatorami wizyty są urząd miasta, Magazyn Miasta oraz Res Publica.
CZYTAJ WIĘCEJ O WARSZAWSKIEJ POLITYCE MOBILNOŚCI:
Dyrektor biura drogownictwa o strategii
ran/b
Źródło zdjęcia głównego: Gil Peñalosa (arch. pryw.)