Przeniosą tablice upamiętniające odbicie Gęsiówki i śmierć mieszkańców Woli

Najnowsze


Na Woli dwie tablice pamiątkowe związane z Powstaniem Warszawskim zmienią lokalizację. Urząd dzielnicy chce, by upamiętnienia zdobycia "Gęsiówki" i zabitych w Fabryce Franaszka były lepiej wyeksponowane.

Inicjatywa ma na celu lepsze upamiętnienie zdobycia 5 sierpnia 1944 roku obozu Gęsiówka, czyli jednej z najbardziej brawurowych akcji podczas Powstania Warszawskiego. Żołnierze "Zośki" przeprowadzili ją z wykorzystaniem zdobytych wcześniej czołgów Pantera. Dzięki temu, udało się odbić 348 więźniów pochodzenia żydowskiego, obywateli różnych okupowanych krajów.

Ze ściany na kamienne bryły

Jak informuje dzielnica, w rejonie skrzyżowania Anielewicza z Okopową ustawione zostaną kamienne prostopadłościany - znajdą się na nich tablice pamiątkowe przeniesione z budynku obok.

- Obecnie jedynym znakiem w przestrzeni publicznej upamiętniającym tamto wydarzenie są kamienne tablice wmurowane w ścianę budynku przy ulicy Anielewicza 34. Stworzenie wspólnie ze Społecznym Komitetem Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu "Zośka" miejsca upamiętniającego w zaproponowanej przez nas lokalizacji poprawi warunki ekspozycji oraz czytelność przekazu historycznego miejsca pamięci – mówi Mariusz Budziszewski, wiceburmistrz Woli.

Termin zakończenia prac planowany jest na koniec lipca, tak by 5 sierpnia o 14 mogły się odbyć uroczystości związane z rocznicą.

Tablica trafi na mur dawnej fabryki

Urząd dzielnicy podjął również starania o przeniesienie tablicy poświęconej sześciu tysiącom mieszkańców dzielnicy zamordowanym przez Niemców w Fabryce Franaszka w trakcie Rzezi Woli z terenu zamkniętej uczelni AlmaMer do miejsca pamięci przy ul Wolskiej 43. W tym samym miejscu jest już od dawna inna tablica poświęcona ofiarom Rzezi Woli. Teraz obie będą zamontowane na jednej ścianie.

Dzielnica przyznaje, że dziś to miejsce jest zaniedbane i często pada ofiarą wandalizmu. Dlatego, po uzyskaniu zgody Instytutu Pamięci Narodowej, przystąpiła do działań. - Wyłoniliśmy wykonawcę w celu demontażu tablicy z budynku administracyjnego byłej uczelni AlmaMer oraz przeniesienia jej na oryginalny mur fabryki usytuowany przy chodniku ulicy Wolskiej pod numerem 43 - zapowiada burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski i zapewnia, że prace skończą się jeszcze w lipcu.

Zobacz jak wyglądały uroczystości w 73. rocznicę wyzwolenia "Gęsiówki" przez powstańców:

Uroczystości w 73. rocznicę wyzwolenia "Gęsiówki" przez powstańcówArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

mn/b

Źródło zdjęcia głównego: Artur Rola, Urząd Dzielnicy Wola