Życie w czerwonej strefie. Nowe obostrzenia już obowiązują

Autor:
kk/b
Źródło:
PAP
Obostrzenia obowiązujące w żółtych i czerwonych strefach
Obostrzenia obowiązujące w żółtych i czerwonych strefachTVN24
wideo 2/4
TVN24Obostrzenia obowiązujące w żółtych i czerwonych strefach

Mieszkańcy Otwocka i okolicznych miejscowości muszą od soboty dostosować się do nowych obostrzeń. Powiat otwocki został oznaczony przez Ministerstwo Zdrowia jako czerwona strefa w związku z dużym wzrostem nowych zachorowań na COVID-19.

Powiat otwocki jest obecnie jedyną czerwoną strefą na Mazowszu. Decyzję o wpisaniu go na listę miejsc z największym przyrostem nowych zakażeń, podjął w czwartek resort zdrowia. Jej skutkiem jest wprowadzenie dodatkowych ograniczeń, które mają zahamować rozwój epidemii. Zaczęły obowiązywać od 3 października.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zakupy w podwyższonym reżimie sanitarnym

Sytuację na terenie powiatu w sobotni poranek sprawdziła Polska Agencja Prasowa. Jak opisuje jej dziennikarz, od rana można spotkać tu przechodniów i rowerzystów z maseczkami ochronnymi na twarzy. Na targowisku, które w weekend jest zwykle pełne kupujących, panuje umiarkowany ruch. Choć przy wejściach wiszą pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk, niewiele osób z nich korzysta.

Można odnieść wrażenie, że klienci robią zakupy dosyć pośpiesznie. Nie przebierają w towarze, nie dotykają warzyw i owoców. Kiedy jeden z klientów chce sam wybrać śliwki, powstrzymuje go sprzedawca, wyjaśniając, że musi to zrobić sam, w ochronnych rękawiczkach. - Chodzą (pracownicy administracji targowiska - red.) i sprawdzają, czy mamy maseczki i rękawiczki. Grożą mandatami, na razie jednak ich nie dają - wyjaśnia.

Wokół kobiety, która z kosza sprzedaje maseczki, stoi kilkoro kupujących. Maseczki są opakowane w folię. Ceny masek nie zależą od wielkości, lecz tego, czy są podwójne, czy pojedyncze. Te pierwsze kosztują sześć złotych, te drugie - pięć pięćdziesiąt.

Przed otwockimi sklepami ustawiają się niewielkie kolejki. W jednej z piekarń jest dwoje drzwi. Dla wchodzących i wychodzących. W niedużym wnętrzu przestrzeń przed ladą została odgrodzona łańcuchem z plastiku. Przy kasie może stać tylko jedna osoba, pozostali przebywają na zewnątrz.

Jakie obostrzenia obowiązują w strefie czerwonej?

Po ogłoszeniu, że Otwock został objęty czerwoną strefą, prezydent miasta Jarosław Margielski zapewnił, że dostosuje się do wszystkich nałożonych przez władze centralne obostrzeń. Na stronie internetowej miasta umieszczono informacje dotyczące ograniczeń i o przepisach regulujących zachowanie się w przestrzeni publicznej.

Wśród restrykcji obowiązujących w czerwonej strefie znajduje się między innymi zakaz organizacji kongresów, targów czy wydarzeń kulturalnych. Zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe w przestrzeni publicznej. W kościołach może się gromadzić nie więcej osób niż 50 procent obłożenia budynku. W wydarzeniach religijnych odbywających się na zewnątrz może uczestniczyć maksymalnie 150 osób. W miejscowym kinie może być zapełnionych do 25 procent miejsc.

Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności. Dozwolone jest organizowanie wesel z limitem gości weselnych do 50 osób.

Z danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Otwocku wynika, że w powiecie zdiagnozowano dotychczas 519 zakażeń koronawirusem (dane z raportu z 2 października). Cztery osoby chorujące na COVID-19 zmarły, 245 uznawanych jest za ozdrowieńców. W piątek potwierdzono 17 nowych przypadków. Jak podaje tygodnik "Linia Otwocka", w ciągu ostatnich dwóch tygodni września w powiecie przybyło ponad 130 zachorowań. 

Autor:kk/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości