"2447 zgłoszonych pomysłów, ale nie jest to ostateczna liczba. Jeszcze sporo projektów papierowych czeka w dzielnicach na wpisanie do systemu. Prosimy o chwilę cierpliwości - uzupełnimy je w ciągu kilku dni" – poinformował we wtorek urząd miasta.
To oznacza, że czas na zgłaszanie projektów upłynął. Wśród dotychczas przesłanych nie brakuje takich, które stawiają na zieleń i ekologię.
Zielone pomysły
Wśród nich są chociażby Zielona Marszałkowska i Zielony plac Bankowy. Chodzi o nowe nasadzenia drzew i krzewów.
Mieszkańcy zaproponowali również projekt o nazwie "Ratujmy drzewa w Parku Skaryszewskim", a przy ulicy Skarbka z Gór utworzenie ogrodu, w którym posadzone zostaną rośliny filtrujące zanieczyszczone powietrze.
Z kolei pod nazwą Rembertów bez smogu znajdziemy propozycję postawienia wieży. Ma ona oczyszczać powietrze. A na Ursynowie pojawił się pomysł na zasadzenie mchu. Specjalnego, który ma zdolność absorpcji zanieczyszczeń równą 275 drzewom.
Tempo 30 i motocykle na buspasach?
Nie zabrakło również projektów drogowych. "Zalegalizowanie" istniejącej na Sadach Żoliborskich strefy ograniczenia prędkości do 30 km/h. Ustawienie znaków "strefa ograniczenia prędkości" przy wjazdach na osiedle, usunięcie istniejących znaków ograniczenia prędkości (i innych) wewnątrz osiedla” – to propozycja z Żoliborza.
A w Al. Jerozolimskich pomiędzy placem Zawiszy a rondem Czterdziestolatka zaproponowano całodobowe dopuszczenie ruchu motocykli na buspasach. Miałby to być 3-letni pilotaż.
Jest też pomysł, by w parku Praskim powstała fontanna multimedialna. A na Targówku "miejsce do demolowania – projekt zakłada zorganizowanie przestrzeni, w której człowiek będzie mógł się odstresować i zrelaksować".
"Kiss & Go"
"Wyznaczenie bezpiecznej strefy Kiss & Go dla opiekunów podwożących dzieci do SP 357 oraz Bemowskiego Centrum Kultury na zajęcia" – to jedna z kolejnych propozycji.
W rejonie Zwoleńskiej i Mrówczej zaproponowano budowę stacji Veturilo.
A przy ulicy Rzodkiewki stworzenie Wege Parku z roślinami jadalnymi.
Teraz weryfikacja
Wszystkie projekty, które zostają zgłoszone będą musiały przejść proces weryfikacji. Ta potrwa do 8 maja. Samo głosowanie ruszy natomiast 14 czerwca. Zwycięskie pomysły będą realizowane w 2018 roku.
ZOBACZ NAGRANIE NA TEMAT KONFLIKTU WS. PRZEBUDOWY STRYJEŃSKICH:
Stryjeńskich z jednym pasem dla samochodów
ran/mś
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta