Podziemia BUW-u opustoszały. Magazyny zamiast kręgielni


Lokale w podziemiach Biblioteki Uniwersyteckiej, miały na nią zarabiać, tymczasem większość z nich stoi pusta. - W tym momencie nie jest łatwo jednak znaleźć najemców – przyznaje rzeczniczka Uniwersytetu Warszawskiego.

Poziom -1 opustoszał w kwietniu, po wyprowadzce centrum rozrywkowego Hula Kula. Jego główną atrakcją była kręgielnia z niemal 20 torami. W połowie ubiegłego roku właścicielowi centrum, firmie BMG Entertainment skończyła się 15-letnia umowa na wynajem przestrzeni w podziemiach. Przedłużono ją co prawda, o pół roku, a potem o kolejne trzy miesiące, ale tylko na czas poszukiwań nowego partnera.

Uniwersytet Warszawski oświadczył bowiem, że dotychczasowe warunki nie są dla uczelni atrakcyjne, a koniec umowy to dobry moment, żeby to zmienić. Tym razem instytucja nie chciała się wiązać tak długą umową. Nowy najemca miał przejąć przestrzeń tylko na cztery lata. Prawdopodobnie tak krótki czas najmu odstraszył potencjalnych oferentów.

Książki zamiast kręgli

Dość powiedzieć, że oba zorganizowane przetargi zakończyły się klapą – żadna z ofert nie spełniła oczekiwań uczelni. Mimo to postanowiła ona nie współpracować dalej z dotychczasowym partnerem. Po nieudanych poszukiwaniach nowego władze uczelni zmieniły front - uznały, że trzeba powrócić do źródeł i zamiast kręglami, wypełnić przestrzeń książkami.

- Musimy przede wszystkim zabezpieczyć nasze powierzchnie magazynowe. Obecnie trwają konsultacje z projektantem gmachu, architektem Markiem Budzyńskim, dotyczące zagospodarowania tej powierzchni – mówi Anna Korzekwa, rzeczniczka Uniwersytetu Warszawskiego.

Przypomina jednocześnie, że to, co kilkanaście lat temu zamieniło się w kręgielnie, od początku miało być magazynem na książki.

- Podczas budowy Biblioteki Uniwersyteckiej na Powiślu zaplanowano odpowiedni zapas powierzchni magazynowej, zapewniającej przechowywanie rosnących zbiorów przez wiele lat. Ta przestrzeń została w 1999 roku czasowo wynajęta, choć od początku było jasne, że docelowo będzie ona służyć celom uczelnianym, a nie komercyjnym – twierdzi rzeczniczka.

Lokale stoją puste

Firma BMG zarządzała także pozostałymi lokalami w podziemiach, w których działają punkty ksero, sklep z ubraniami, antykwariat, biuro tłumaczeń, serwis komputerowy czy poczta. Czy ich los jest zagrożony? Anna Korzekwa zapewnia, że nie.

- Ścianki wyznaczające przestrzeń lokali usługowych zostały na swoich miejscach. Uniwersytet odkupił je od BMG. Większość najemców zdecydowało się zostać i przedłużyć umowę do końca roku akademickiego. Wycofał się jeden przedsiębiorca – informuje rzeczniczka.

Ale wolnych pomieszczeń jest więcej. Na najemców czeka aż 10 z 21 lokali. Za zarządzenie nimi odpowiada teraz specjalna jednostka uniwersytetu - Biuro Nieruchomości "Powiśle". Jak władze uczelni oceniają skuteczność jego działań?

- Ogłoszenia o wynajmie powierzchni w BUW są we wszystkich istotnych portalach, które się tą tematyką zajmują. W tym momencie nie jest łatwo jednak znaleźć najemców. To nie jest odosobniony problem budynku BUW – podsumowuje Anna Korzekwa.

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl