Pod prąd na obwodnicę Raszyna. "Jest problem z oznakowaniem"

Pod prąd na S8
Pod prąd na S8
AutorusHD/skyscrapercity.com
Pod prąd na S8AutorusHD/skyscrapercity.com

Niebezpieczna sytuacja na obwodnicy Raszyna. Kierowca zjeżdżający w kierunku al. Krakowskiej "naciął się" na furgonetkę jadącą pod prąd. Niewiele brakowało, a zderzyliby się czołowo. Przyczyną pomyłki może być mylące oznakowanie.

Jak wynika z opisu, film został nagrany w poniedziałek. Autor nagrania, autorusHD z forum SkyScraperCity, jedzie otwartym niedawno fragmentem trasy S8 – obwodnicą Raszyna – od strony Katowic w kierunku Warszawy. Na węźle Puchały zjeżdża w kierunku centrum handlowego w Jankach i al. Krakowskiej.

Tutaj kierowca dostawczaka mógł się pomylićtargeo.pl

Nagle z naprzeciwka wyjeżdża niebieski samochód dostawczy. Obaj kierowcy gwałtownie hamują i mijają się "na centymetry". Sytuacja wyglądała groźnie, a kierowców uratowało to, że ślimaki na nowej trasie są dość szerokie, by się na nich minąć.

Chciał się przebić albo się pomylił

Jakim cudem się samochód dostawczy znalazł się w tym miejscu?

Skręt w lewo na trasę S8Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Są dwie możliwości. Węzeł Puchały jest "wybrakowany" - nie można tam wjechać na trasę S8 w kierunku Katowic. Być może kierowca furgonetki nie chciał przyjąć tego do wiadomości i liczył, że jakoś się przebije.

Ale mogło być też tak, że kierowcę zmyliło oznakowanie poziome. - Przejechałem ulicą Sokołowską. Na skręcie jest tam nakaz jazdy z prawej strony znaku, trudno się pomylić - relacjonuje Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Ale dodaje, że przy feralnej łącznicy nie ma wyraźnego zakazu wjazdu. Jest też problem z oznakowaniem poziomym. - Pas do skrętu w lewo w pewnym momencie zaczyna się zwężać z obu stron. Na końcu auta się nie mieszczą, więc kierowcy muszą ścinać zakręt - mówi Węgrzynowicz.

Takie oznakowanie może sugerować, że skręcić należy wcześniej - w pierwszą, a nie w drugą jezdnię. To oczywiście nie usprawiedliwia kierowcy, który przegapił pionowy znak, ale z pewnością nadaje się do poprawki.

Zapytaliśmy Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad zarówno o brak skrętu z Sokołowskiej w stronę Katowic, jak i o oznakowanie na samym węźle.

"Oznakowanie zgodne z przepisami"

Po kilku godzinach poznaliśmy stanowisko drogowców. Ich zdaniem, organizacja ruchu i jej oznaczenie jest zgodne z przepisami. - Kierunek zjazdu jest wyraźnie zaznaczony oznakowaniem pionowym, na łącznicy zjazdowej z trasy s8 znajdują się "trójkąty" informujące o opuszczaniu drogi podporządkowanej – mówi Agnieszka Stefańska, rzecznika GDDKiA.

Wskazuje też, że kierunek jazdy wskazują znaki pionowe aktywne, czyli podświetlane. - W rejonie węzła jest dobra widoczność w dzień m.in. przez ograniczenie prędkości, jak i w nocy - dzięki oświetleniu, co ułatwia czytanie znaków – dodaje Stefańska.

Mimo tego drogowcy przyjrzą się jeszcze raz oznakowaniu na węźle Puchały, podczas cyklicznego audytu bezpieczeństwa. - Wspomniane oznakowanie zostanie zweryfikowane przez nasze służby i jeżeli kontrola wykaże możliwość jego poprawy tak by było jeszcze czytelniejsze dla użytkowników dróg – zmiany zostaną wprowadzone – przekonuje Stefańska.

"Zjazd na Katowice niemożliwy"

Drogowcy odnieśli się też do braku możliwości zjazdu na węźle Puchały z ulicy Sokołowskiej w stronę Katowic. Jak twierdzą, budowa ślimaka dla takiej relacji byłaby niezgodna z przepisami „zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom ruchu drogowego, określającymi minimalizacje strefy przeplatania dla uczestników ruchu".

- Ze względu na bliskość węzła Warszawa Janki, wjazd na S8 w węźle Puchały w kierunku Krakowa i Katowic spowodowałby zakłócenia i niebezpieczne przeplatanie ruchu – wyjaśnia rzeczniczka GDDKiA.

Organizacja ruchu na węźle Sokołowska
Organizacja ruchu na węźle SokołowskaArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

jb/r

Pozostałe wiadomości

Zakończyły się utrudnienia w związku z pożarem pociągu metra na stacji Księcia Janusza. Linia metra M2 kursuje na całej trasie.

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/Kontakt 24

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Na Białołęce na ulicy Fajnej ruszy budowa kanalizacji, a u zbiegu ulic Czeremchowej i Prząśniczek powstanie rondo. Na Woli wyremontowane zostaną ulice Pereca i Waliców, a na Wawrze ulica Wydawnicza. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 22 kwietnia. Spowodują zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojedzie też komunikacja miejska.

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest w ciąży, pobił ją partner, z którym mieszka. Uciekła przez okno i poprosiła przechodnia o pomoc. Kobieta trafiła do szpitala, a jej partner do aresztu. 

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina działa punkt paszportowy, w którym można wyrobić tymczasowy dokument. Podróżni korzystają z niego w różnych sytuacjach: gdy zapomnieli paszportu z domu, został on ukradziony lub stracił ważność. Powodem bywa też sytuacja rodzinna. Od otwarcia punktu wydano już 15 tysięcy paszportów tymczasowych.

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypalanie traw może zakończyć się pożarem, przenieść na las lub zabudowania oraz zagrozić ludziom i zwierzętom. Policjanci przypominają, że może zostać uznane za wykroczenie, a nawet przestępstwo.

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w niedzielę, 21 kwietnia, ulicami stolicy przeszedł Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Organizatorem była Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę po raz pierwszy od 1973 roku tramwaj skręcił z ulicy Puławskiej w Goworka. To testowy przejazd, w drugiej połowie maja z otwartej po latach drodze z Dolnego na Górny Mokotów będą mogli skorzystać pasażerowie.

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Źródło:
tvn24.pl

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl