Kamienica przy ul. Targowej 21 od lat straszyła wyglądem. Nowy właściciel rozpoczął już przygotowania do generalnego remontu. Póki co, budynek zakryto artystyczną siatką.
Siatka jak obraz
- Ze względu na stan techniczny budynku konieczne było zabezpieczenie budynku siatką. Pojawił się pomysł, by siatka spełniła funkcję płótna - tłumaczy Anita Kozłowska, przedstawicielka Fenix Group. - Sztuka to dla nas wartość. Na co dzień pracujemy, aby przywracać kamienicom status wizytówek miasta. Dlatego też zdecydowaliśmy się na wspólny projekt z Akademią Sztuk Pięknych - dodaje.
Autorem instalacji przy Targowej 21 jest dr Mateusz Dąbrowski, wykładowca na Wydziale Grafiki ASP.
- Mój projekt nawiązuje do miażdżonych blaszanych konstrukcji na złomowisku, które można potem przetworzyć i uzyskać jako nowy surowiec do zrobienia czegoś na nowo – podkreśla artysta. - Ma to być bezpośrednie odniesienie do zniszczonej kamienicy, która wkrótce ma odzyskać swój dawny blask - tłumaczy Mateusz Dąbrowski.
Kamienica przy Targowej 21
Plażowy rysunek
Na kamienicy przy Targowej 43 odsłonięto natomiast pracę autorstwa dr Jaśminy wójcik. To wielki rysunek przedstawiający plażowiczów nad Wisłą.
- Nawiązuje do tradycji warszawskiego plażowania. Jestem warszawianką - moja mama i babcia wielokrotnie wspominały o tutejszych plażach (przed- i powojennych). Chciałabym, żeby i za mojego życia warszawiacy mogli latem upajać się pięknem tutejszych nadwiślańskich piasków i kąpać w czystej Wiśle. Zatem umieszczam na kamienicy mój warszawski sen, fantasmagorię, fatamorganę - wyjaśnia artystka.
Inwestor zapowiada, że wkrótce w innych miejscach pojawią się kolejne instalacje. - Projekt Street Art By Fenix będzie miał sześć odsłon. Kolejne artcovery będą prezentowane aż do końca maja na Starej Pradze i w Śródmieściu. Co będą przedstawiały i w jakich lokalizacjach się pojawią na razie nie mogę zdradzić – podsumowuje Kozłowska.
Kamienica przy Targowej 43
b