Nowa elewacja, osuszone ściany, odnowione nagrobki królów, książąt i wybitnych Polaków - to tylko niektóre z elementów generalnej rewitalizacji Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Prace trwały od 2011 roku. Kosztowały około 22 milionów złotych.
- To największy od czasów powojennej odbudowy remont tej warszawskiej świątyni, miejsca szczególnego dla wszystkich Polaków. To tutaj została zaprzysiężona Konstytucja 3 Maja w 1791 roku i tu rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka po ziemi ojczystej w 1979 papieża Jana Pawła II – wylicza ksiądz Bogdan Bartołd, proboszcz Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.
Jak podkreśla, świątynia, która od 1980 roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO, potrzebowała generalnego remontu.
Rozpoczął się on w 2011 roku i kosztował około 22 milionów złotych. Sfinansowano go z środków unijnych, dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków własnych parafii.
Osuszyli ściany, wymienili instalacje
Jakie prace zostały przeprowadzone? Rewitalizacji poddano wnętrza katedry i zewnętrzną elewację. Osuszono ściany i podziemia. Wymieniono wszystkie instalacje elektryczne, teletechniczne oraz sanitarne. W ramach prac przebudowano także i zaadaptowano dawny budynek parafialny na potrzeby Muzeum Archidiecezjalnego.
- Wszystkie prace, które uwzględniał projekt zostały wykonane. 18 listopada planujemy oficjalne zakończenie projektu i otwarcie m.in. krypt dla zwiedzających - zaznacza Andrzej Zawiślak, który nadzoruje prace z ramienia parafii.
Cieszą się parafianie i turyści
- Jeszcze przed remontem, wnętrza świątyni były ciemne, zimne, pokryte wilgocią. W wyniku przeprowadzonych prac – fasady przejaśniały. Nowe, wytynkowane elewacje, na tle zmieniającej się Starówki, teraz idealnie komponują się z odnowioną elewacją Domu Dziekana i Kościoła o.o. Jezuitów. Sprawne nagłośnienie, odrestaurowane drewniane ławki czy stalle (ławy kościelne) ze snycerką w prezbiterium - cieszą nie tylko parafian, ale też turystów – wyjaśnia z kolei proboszcz.
Wytyczono także nową ścieżkę turystyczną. Specjalny tunel połączył też krypty z nowymi wejściami do podziemi.
- Dzięki nowemu oświetleniu wyeksponowano najbardziej wartościowe elementy architektoniczne. Mamy wiele sygnałów od wiernych i turystów, których nowe oblicze archikatedry zachwyciło nie tylko podczas osobistych wizyt, ale również w trakcie telewizyjnych transmisji różnych uroczystości odbywających się w archikatedrze – mówi ksiądz.
Zabytkowe odkrycie
W czasie rewitalizacji robotnicy natrafili także na zabytkowe elementy, o których istnieniu dotąd nie wiedziano. Chodzi m.in. o kryptę ze sklepieniem łukowym, datowaną na XIX wiek oraz ławę z kamieni o średnicy od 0,5 m do 3 m – stanowiącą fundamenty dawnej wieży katedralnej. Znajdują się one przed frontem archikatedry. Teraz będą mogli zobaczyć je warszawiacy i turyści.
Archikatedra po rewitalizacji
jk/sk