Nie mogą rozłożyć namiotu od 5 lat. Będzie nowa próba, za 2 miliony

[object Object]
"Koloseum" na KamionkuArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Ta historia wydaje się nie mieć końca. Od 2012 roku nie udało się rozłożyć tymczasowego namiotu koncertowego dla orkiestry Sinfonia Varsovia. Dwa lata temu ratusz ogłosił nawet, że rezygnuje z tego pomysłu i skupia się na budowie docelowej siedziby. Urzędnicy zmienili jednak zdanie – dokończenie namiotu pochłonie prawie 2 miliony złotych.

Zarząd Mienia rozstrzygnął właśnie przetarg na doprowadzenie pechowej inwestycji do końca. Zajmie się tym firma Mirmex z podwarszawskich Marek, która zaproponowała 1,93 miliona złotych. Była to najniższa z czterech złożonych ofert i niższa od kwoty, którą planowali wydać urzędnicy (2,2 miliona złotych). Na wykonanie zadania spółka ma 100 dni od daty podpisania umowy. Jeśli nie wpłyną odwołania będzie ją można podpisać już 15 maja.

Zaskakiwać może fakt, że do przetargu dopuszczono spółkę Sport Halls z Wrocławia, tę samą, która rozgrzebała budowę na Kamionku i wpadła w poważne problemy finansowe. Urzędnicy odetchnęli z ulgą, że jej oferta nie była najtańsza i nie miała większych szans na zwycięstwo. Dlaczego jednak w ogóle dopuścili ją do udziału w postępowaniu?

- Nam nie wolno na podstawie swojego widzimisię wykluczyć przedsiębiorcy, jeśli zgodnie z prawem może przystąpić do przetargu. To by było działanie wbrew wolnemu rynkowi – odpowiedział nam Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Służył politykom przez kilka dni

Historia namiotu sięga 2005 roku. Ministerstwo Spraw Zagranicznych kupiło go z przeznaczeniem na obrady Rady Europy. Stanął na dziedzińcu Zamku Królewskiego, przez kilka dni służył najważniejszym politykom Starego Kontynentu. Potem gościł jeszcze wakacyjny cykl Muzyczne Ogrody, po czym został złożony. Na kilka lat trafił do policyjnego magazynu pod stolicą. Jako darowiznę, przejęło go miasto z zamiarem stworzenie tymczasowej sali koncertowej dla orkiestry Sinfonia Varsovia.

Okrągły pawilon z drewnianą podłogą, szklanymi ścianami i syntetycznym dachem miał stanąć na terenie przy Grochowskiej i służyć do czasu wybudowania docelowej siedziby. Jej projekt został wybrany w konkursie architektonicznym już w 2010 roku, ale plany inwestycyjne zderzyły się z kryzysem finansowym. Ambitna i droga koncepcja austriackiego architekta Thomasa Puchera powędrowała do szuflady, a orkiestra musiała zadowolić się historycznymi budynkami przejętymi po Wydziale Weterynarii SGGW, gdzie warunki są dość spartańskie.

Odpuścili budowę...

W 2012 na tyłach działki rozpoczęło się stawianie namiotu i w tym samym roku planowano te prace zakończyć. Nie udało się do dziś, a kolejne etapy tej epopei opisywaliśmy na tvnwarszawa.pl. To długa historia niedotrzymanych terminów, niespełnionych obietnic, zmian projektowych, rosnącej ceny, błędów, konfliktów, wzajemnych oskarżeń z widmem katastrofy budowlanej w tle. Wreszcie urzędnicy doszli do wniosku, że mają dość. - Namiot nie powstanie – ogłosili.

- Potwierdzam, odeszliśmy od realizacji projektu - oświadczył nam w 2015 roku dyrektor Biura Kultury Tomasz Thun-Janowski. - Przystępujemy do właściwej inwestycji, realizacja tymczasowej byłaby nieracjonalna i wiązałaby się z koniecznością jej szybkiego demontażu – dowodził.

- Musimy mocno zrewidować nasz pogląd na temat budowy tego obiektu. On stoi w kolizji z przyszłą salą, jest dokładnie na tym samym miejscu – to z kolei wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski podczas konferencji prasowej w tym samym roku.

W budowę pawilonu wpompowano ponad 2 miliony złotych, ale jak przekonywał nas wiceprezydent Olszewski połowa tej kwoty została wydana na wyburzanie starych budynków, porządkowanie terenu i przekładanie podziemnych instalacji, czyli prace, które i tak trzeba było wykonać. Odstąpienie od inwestycji miało dać ponad 5 milionów oszczędności.

Okazuje się jednak, że ratusz postanowił brnąć w nią dalej.

... ale zmienili zdanie

- Zgodnie z porozumieniem z Sinfonią Varsovią będziemy stawiali konstrukcję sezonową na jeden, maksymalnie dwa sezony, tylko i wyłącznie adaptując tę istniejącą, która dzisiaj jest. Będzie pełniła funkcję sceny letniej, będzie miała ograniczoną funkcjonalność względem tego, co było pierwotnie planowane – mówi nam dziś Michał Olszewski.

Zapewnia, że nie będzie to kolidować z budową docelowej siedziby zaprojektowaną przez Thomasa Puchera. - Pierwszy etap obejmuje budynki zabytkowe, więc nie będzie kolizji. Przeciwnie, będziemy mogli obsługiwać tam mniejsze wydarzenia w sezonie wiosenno-letnim, bo temu ma to służyć – dodaje.

Wakacje to czas największej aktywności muzycznej przy Grochowskiej. Przez cała lato Sinfonia Varsovia organizuje w soboty i niedziele darmowe koncerty, które ściągają sporą rzeszę melomanów. Raczej nie uda się przenieść festiwalu pod namiot w tym roku, a wynika to z harmonogramu. Patrząc bardzo optymistycznie firma rozpocznie prace w połowie maja. Na ich wykonanie ma ponad trzy miesiące, zatem termin upłynie na przełomie sierpnia i września. Potem przyjdzie czas na odbiory techniczne. I tak sezon wiosenno-letni odbiegnie końca.

Dwa miliony na jeden sezon

Dokładny terminarz będzie znany dopiero, gdy odmrożone zostaną prace projektowe przy docelowej siedzibie (wstrzymało je podważenie zapisów planu miejscowego przez wojewodę) i podpisana umowa z Mirmexem, ale Tomasz Thun-Janowski już teraz przyznaje, że namiot będzie wykorzystywany prawdopodobnie tylko do końca 2018 roku. Czy warto wydawać prawie 2 miliony złotych na jednosezonową salę koncertową? – Staramy się znaleźć w tej trudnej sytuacji optymalne rozwiązanie. Trzeba jak najszybciej zapewnić orkiestrze możliwość funkcjonowania – odpowiada dyrektor Biura Kultury.

W środku kryzysu

Sprawa budowy stałej siedziby orkiestry znalazła się w centrum uwagi w grudniu 2016 roku, kiedy to podczas sejmowego głosowania nad projektem budżetu marszałek Marek Kuchciński wykluczył posła PO Michała Szczerbę z obrad.

Szczerba był jednym z posłów, którzy wyszli na mównicę i zabrali głos ws. planowanych zmian obsługi przez media prac Sejmu. Miał ze sobą kartkę z napisem: "Wolne media w Sejmie", którą umieścił na pulpicie. Marszałek przywołał go do porządku. Poseł odłożył kartkę na bok. Gdy zaczął zgłaszać poprawkę do budżetu dotyczącą Sinfonii Varsovii, Marek Kuchciński wykluczył go z obrad Sejmu i poprosił o opuszczenie sali obrad.

Tak zaczął się "kryzys sejmowy" z posłami okupującymi mównicę z jednej strony i budżetem przyjętym w sali kolumnowej, w kontrowersyjnym głosowaniu z drugiej.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl