Nawet endokrynolodzy mają pomysł na reprywatyzację

Chcą walczyć z dekretem Bierutatvnwarszawa.pl

Dyskusja o reprywatyzacji zatacza coraz szersze kręgi. Momentami zaskakująco szerokie. Wśród organizatorów poniedziałkowej dyskusji o zmianach w ustawie znalazła się m.in. Fundacja Profilaktyki Endokrynologicznej.

"Koniec dekretu Bieruta w Warszawie" – pod takim hasłem odbyła się w poniedziałek konferencja zorganizowana przez stowarzyszenia broniące osób wywłaszczonych dekretem oraz ich spadkobierców.

Aktywiści ostro krytykują obecne przepisy. Przekonują, że ustawa o gospodarce nieruchomościami, która reguluje kwestie związane ze zwrotem nieruchomości objętych roszczeniami, wymaga natychmiastowych zmian.

– To komunistyczny relikt, który dyskryminuje dawnych właścicieli warszawskich nieruchomości i ich rodziny, uniemożliwiając zwrot zabranego mienia – mówiła Ewa Wierzbowska, jedna z organizatorek. – Obecne prawo powoduje też rozrost dzikiej reprywatyzacji, handlu roszczeniami i korupcję w obrocie cudzymi nieruchomościami – dodała.

Zwrot nieruchomości właścicielom

Aktywiści przedstawili projekt zmieniający obecną ustawę w kilku punktach. Proponują, aby nieruchomości, które na mocy dekretu Bieruta zostały przejęte przez Państwo w latach 40. wróciły do swoich poprzednich właścicieli lub ich następców prawnych.

– Dotyczy to wszystkich nieruchomości, z wyjątkiem tych, które zostały sprzedane lub oddane w użytkowanie wieczyste na rzecz osób trzecich – precyzowała Wierzbowska. - Osobom, którym nie mogą być zwrócone nieruchomości w naturze, będzie przysługiwać odszkodowanie – dodała.

Dalej społecznicy domagają się, aby w przypadku sprzedaży przez miasto jakichkolwiek nieruchomości, kwota uzyskana w wyniku tej transakcji była przeznaczana na konkretny cel – wypłacania roszczeń albo budowę mieszkań komunalnych.

"Zakaz eksmisji lokatorów"

- Nie zapominamy też o lokatorach. Nasz projekt oznacza dla nich całkowity zakaz eksmisji – chwaliła Wierzbowska. - Wszyscy, którzy zamieszkiwali lokale zwracane dawnych właścicielom, będą musieli uzyskać od miasta mieszkanie zamienne. Maksymalnie w ciągu roku – dodała.

W przypadku niedostarczenia takiego lokalu, miasto ma wypłacać lokatorom różnicę między czynszem żądanym przez nowego właściciela, a czynszem obowiązującym za najem lokalu komunalnego.

Aktywiści zaproponowali też, aby jedynym organem prowadzącym postępowanie zwrotu nieruchomości był prezydent Warszawy. Obecnie odpowiedzialność pod tym względem się rozmywa między kilkoma instytucjami: ratuszem, Samorządowym Kolegium Odwoławczym czy ministerstwem skarbu.

Przy okazji prezentacji nowej ustawy, organizatorzy ostro skrytykowali współtworzoną przez stołeczny ratusz tzw. "małą ustawa reprywatyzacyjna". Mówili, że nie jest ona krokiem w dobrą stronę, a wręcz przeciwnie. – To ustawa antyreprywatyzacyjną, bo zabiera nieruchomości prywatnym właścicielom na rzecz miasta – mówiła Wierzchowska.

- Zaproponowany dziś projekt łączy interesy wszystkich stron. Oddaje właścicielom to, co im przed laty zabrano. Z drugiej strony z kolei dba o interesy lokatorów – zapewniała.

Konferencja "Koniec dekretu Bieruta"tvnwarszawa.pl

Lokatorzy przeciwni: nas to nie chroni

Podobnego zdania nie mieli jednak przedstawiciele Komitetu Obrony Lokatorów. Reprezentująca to stowarzyszenie Bożena Jasińska postawiła sprawę jasno. – Wbrew temu, co jest napisane w materiałach prasowych, nie pracowaliśmy nad projektem tej ustawy i nie jesteśmy organizatorem dzisiejszego wydarzenia – podkreśliła.

Jasińska przekonywała, że żaden z wyżej wymienionych artykułów "nie jest dobrą zmianą". – To wszystko jest bardzo jednostronne. Przeprowadzane wyłącznie z myślą o właścicielach i ich spadkobiercach – mówiła. Dodała, że zmiany dotyczące lokatorów nie bronią ich w należyty sposób.

- Niestety lokatorzy często nie mają tzw. tytułu prawnego do wynajmowanego mieszkania. Dzieje się tak z wielu powodów. Jednym z nich jest sytuacja, kiedy jeden ze współmałżonków, który był głównym najemcą, umiera. Uzyskanie takiego tytułu przez drugiego współmałżonka nie jest proste ani szybkie. Osoby w takiej sytuacji nijak nie są chronione przez zapisy państwa ustawy – ripostowała.

Jasińska podkreśliła też, że organem prowadzącym sprawy reprywatyzacyjne nie powinien być prezydent miasta. – Znacznie lepiej byłoby, gdyby zajmował się tym minister skarbu we współpracy z ministrem finansów – radziła.

Projekt trafił do posłów, rządu i prezydenta

- To dopiero pierwsza próba porozumienia dwóch grup o – wydawałoby się – sprzecznych interesach: właścicieli i lokatorów. Nikt nie mówił, że będzie łatwo, ale będziemy próbować dalej – skomentowała zarzuty Komitetu Obrony Lokatorów Krystyna Krzekotowska ze Stowarzyszenia Obywatelskich Inicjatyw.

Organizacje broniące byłych właścicieli przekazały swój projekt premier Beacie Szydło, prezydentowi Andrzejowi Dudzie, a także posłom Prawa i Sprawiedliwości, klubu Kukiz 15 i parlamentarzystom zasiadających w specjalnym zespole zajmującym się uregulowaniem stosunków własnościowych.

Wystosowano też apel do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, aby zmiany zostały przeprowadzone bez zbędnej zwłoki. – Liczymy na to, że spotkamy się z przychylną reakcją – podsumowała Ewa Wierzchowska.

Gdzie byli politycy?

Konferencja była zorganizowana przez Stowarzyszenie Karta Praw Podstawowych "Varsovia", Stowarzyszenie Obywatelskich Inicjatyw oraz Fundację Profilaktyki Endokrynologicznej.

Głosy właścicieli i lokatorów – choć sprzeczne – były ciekawe, ważne i merytoryczne. Tym bardziej szkoda, że na konferencji nie było polityków żadnego ugrupowania. – Zaprosiliśmy posłów, lecz poniedziałek jest dniem, w którym mają swoje dyżury. Uprzedzili, że mogą się nie pojawić – tłumaczyła prowadząca.

Nie było też przedstawicieli urzędu miasta, którzy nie otrzymali oficjalnego zaproszenia. Konferencja miała jednak charakter otwarty. Każdy mógł wziąć w niej udział i zabrać głos.

CZYTAJ TAKŻE: Awantura na radzie miasta: "Zabieracie nam nasze pieniądze"

Protest na radzie miasta
Protest na radzie miastaArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Karolina Wiśniewska

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

30 sierpnia pokaz dronów upamiętni 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Niebo nad stolicą rozświetli aż 615 bezzałogowych statków powietrznych, które w synchronicznym roju uformują 12 symbolicznych figur.

Kilkaset dronów rozświetli niebo w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego

Kilkaset dronów rozświetli niebo w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP