Małe fabryki i duże laboratoria. Tak działa stołeczny narkobiznes

Oficer operacyjny opowiada o narkobiznesie
Oficer operacyjny opowiada o narkobiznesie
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Oficer operacyjny opowiada o narkobiznesieDawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

- Priorytetem każdej grupy przestępczej jest pieniądz. Na jaką ilość narkotyków mają zamówienie, taką będą starali się wyprodukować – mówi oficer operacyjny z wydziału narkotykowego Komendy Stołecznej Policji. W rozmowie z tvnwarszawa.pl zdradził kulisy narkobiznesu.

Stołeczni policjanci, którzy na co dzień tropią fabryki narkotyków, nie mają złudzeń. Polscy chemicy osiągnęli wysoką precyzję w produkcji amfetaminy. Jej czystość jest bardzo wysoka, nawet 80 procent aktywnej substancji.

Nie oznacza to jednak, że do klienta też trafia specyfik takiej jakości. - Wszystko napędza pieniądz i chęć zarobku. Dlatego amfetamina na każdym etapie przekazywania kolejnym pośrednikom jest rozrabiana. Produkt końcowy, który trafia na rynek, jest mocno rozrzedzony – przyznaje przed kamerą tvnwarszawa.pl oficer operacyjny wydziału narkotykowego.

Jak dodaje, przestępcy stosują różne wypełniacze. Finalnie w porcji narkotyku może być niewiele ponad 20 procent aktywnej substancji.

- Dorzucają między innymi kreatynę czy glukozę. Najczęściej jednak jest to kofeina. Ona sama w sobie jest środkiem pobudzającym, dlatego dodana do amfetaminy powoduje odczucie, że nie jest to słaby towar - tłumaczy policjant.

Profesjonalne laboratoria?

Do produkcji narkotyków najczęściej są wybierane posesje położone pod Warszawą, ukryte, z dala od ruchliwej drogi. – W czasie produkcji wydziela się dość ostry i drażniący zapach. Po pewnym czasie może budzić to podejrzenia sąsiadów. Linie produkcyjne, które są słabo zabezpieczone, nie posiadają specjalnych filtrów, nie mają przed sobą zbyt długiej przyszłości – opowiada oficer operacyjny.

Wyjątkowa na tym tle była jednak zlikwidowana kilka dni temu fabryka w Aleksandrowie pod Czosnowem. Policjanci, którzy ją namierzyli przyznali, że było profesjonalne laboratorium.

Niewykluczone, że przestępcy chcieli w Aleksandrowie zadomowić się na dłużej. Szacuje się, że od początku roku udało im się wyprodukować pół ton amfetaminy. Policjanci zabezpieczyli również półprodukty, z których mogło by powstać kolejne 700 kilogramów narkotyku.

Przyłapać na gorącym uczynku

Zazwyczaj do szturmu antyterrorystów na fabryki dochodzi w czasie toczącej się produkcji. Ma to duże znaczenie przy stawianiu zarzutów. Przestępcy mogą być oskarżeni nie tylko o posiadanie, ale również o produkcję narkotyków, za co grozi znacznie wyższy wyrok.

Policjanci przekonują, że szturm antyterrorystów jest bardzo ważny. – Mamy do czynienia z członkami groźnych gangów. Istnieje ryzyko, że mają broń. Musimy być przygotowani na różne scenariusze – przyznaje policjant z wydziału narkotykowego.

Potem do gry wchodzi wydział narkotykowy. Policjanci skrupulatnie sprawdzają każdy element instalacji. Pobierane są próbki substancji. Na koniec wszystkie znalezione rzeczy są zabezpieczane i przewożone do magazynów. Niektóre elementy i substancje są niszczone.

5 ton amfetaminy

Przez ostatnie kilka lat stołeczna policja zlikwidowała wiele linii produkcyjnych narkotyków – najczęściej amfetaminy. W kilku przypadkach udało się zabezpieczyć kilkadziesiąt kilogramów narkotyku oraz ponad 4 tysiące litrów półproduktów, z których można było wytworzyć prawie pięć ton amfetaminy.

Narkotyki produkowane pod Warszawą najczęściej trafiają do odbiorców na terenie całej Polski, ale też do Czech, Niemiec, Słowacji.

Bartłomiej Frymus – b.frymus@tvn.pl

W takich warunkach powstaje amfetamina
W takich warunkach powstaje amfetaminaksp
Policja zlikwidowała fabrykę amfetaminy
Policja zlikwidowała fabrykę amfetaminypolicja
Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl