Lokatorzy oburzeni decyzją sądu. Ziobro: jeśli zajdzie potrzeba, zmienię prawo

Kontrowersyjna uchwała dotyczy reprywatyzacjiShutterstock

- Ta decyzja jest bulwersująca - tak o niedawnej uchwale Sądu Najwyższego dotyczącej wypłaty odszkodowań reprywatyzacyjnych mówią lokatorzy. Głos zabrał też Zbigniew Ziobro, który oświadczył, że jeśli zajdzie potrzeba - zmieni prawo.

Mowa o uchwale przyjętej przez Sąd Najwyższy w środę. Uznano w niej, że prywatny właściciel, który odzyskał nieruchomość w wyniku reprywatyzacji - może domagać się odszkodowania za tzw. bezumowne korzystanie nie od miasta, ale od lokatorów zamieszkujących zwróconą kamienicę. Mowa o sumach, które mogą sięgać kilku milionów złotych.

Sprzeciw lokatorów

Na reakcję środowisk lokatorskich nie trzeba było długo czekać.

- Nie mieści mi się w głowie, jak sędziowie Sądu Najwyższego, w dodatku w pełnym składzie mogą wydawać takie uchwały. W moim mniemaniu to jest niezgodne z Konstytucją RP - ocenia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Marek Jasiński, szef Komitetu Obrony Lokatorów.

- Czy sędziowie biorą pod uwagę to, że lokatorzy to często starsi, schorowani ludzie? - pyta i dodaje: - Oni często wcale nie wiedzą, że do danej nieruchomości w ogóle występują roszczenia. Natomiast miasto doskonale wie, bo otrzymuje wnioski o zwrot kamienic.

Zdaniem Jasińskiego, uchwała sądu jest więc niesprawiedliwa. - My jako KOL się z tym nie zgadzamy - podsumowuje.

Interwencja Ziobry

Do kontrowersyjnej sprawy odniósł się w piątek także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Zasmuciła mnie uchwała sądu, z której wynika, że to lokatorzy kamienic przejętych często przez wątpliwych właścicieli, będą zmuszani przez czyścicieli kamienic do tego, żeby płacić zaległe wieloletnie zobowiązania – powiedział.

Podkreślił, że w jego imieniu prokurator sprzeciwiał się uchwale, ale "Sąd Najwyższy tego nie uwzględnił". - Jeśli zajdzie potrzeba, zmienię prawo, nawet jeżeli będzie krzyk, bo muszę brać stronę słabszych, pokrzywdzonych - powiedział minister.

Uchwała nie tworzy nowego prawa

Po komentarz do sprawy zwróciliśmy się do Sądu Najwyższego. Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego przypomina, że omawiana uchwała dotyczy tylko jednej konkretnej sprawy, związanej z kamienicą przy ul. Sandomierskiej. Nie tworzy żadnego nowego prawa, które od teraz będzie obowiązywać.

- Uchwały Sądu Najwyższego nie wiążą sądów powszechnych. Są podejmowane w konkretnych sprawach - mówi. Przypomina, że akurat w tej z pytaniem do Sądu Najwyższego zwrócił się Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Sędziowie zajęli się nim już w czerwcu ubiegłego roku. - Uznali, że sprawa jest na tyle skomplikowana, pełna rozbieżności i niejasności w orzecznictwie, więc powinien się nią zająć powiększony skład siedmiu sędziów - informuje Michałowski.

Tak też się stało. Uchwałę z 19 kwietnia wydali: Jacek Gudowski, Grzegorz Misiurek, Henryk Pietrzykowski, Krzysztof Pietrzykowski, Mirosława Wysocka, Kazimierz Zawada i prezes Sądu Najwyższego Dariusz Zawistowski.

"Czekamy na uzasadnienie"

Mimo że uchwała Sądu Najwyższego nie wprowadza nowego prawa, można spodziewać się, że inne sądy zajmujące się podobnymi problemami będą wzorować się na tej decyzji. Według Michałowskiego, taki wniosek jest przedwczesny, bo nie znamy jeszcze uzasadnienia do uchwały.

- Uzasadnienie jest kluczowe. Dopiero wtedy będziemy mogli w stu procentach dowiedzieć się, co Sąd Najwyższy miał na myśli - podkreśla Michałowski.

Odzyskali kamienicę, chcą odszkodowania

Informację o kontrowersyjnej uchwale jako pierwsza podała w środę „Rzeczpospolita”. Według dziennika, kamienica przy Sandomierskiej będąca przedmiotem problemu została przejęta przez rodzinę dawnego właściciela. Ci odzyskali w niej dziesięć lokali, pozostałe sześć wykupili lokatorzy. Kiedy ratusz oddał nieruchomość spadkobiercom, ci wystąpili z roszczeniem o zapłatę 600 tys. zł za bezumowne korzystanie z nieruchomości za dziesięć lat.

Sąd Najwyższy uznał, że były właściciel nieruchomości lub jego następca prawny "mogą wystąpić z roszczeniami z tytułu bezumownego korzystanie z kamienicy" na podstawie artykułów 224 i 225 Kodeksu cywilnego, czyli - jak interpretują prawnicy - żądać wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości od lokatorów zwracanych kamienic, a nie od władz Warszawy.

W maju ma zacząć działać komisja weryfikacyjna Prawa i Sprawiedliwości dotycząca reprywatyzacji:

[object Object]
Politycy o komisji TVN24
wideo 2/7

kw/PAP/b

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl