Studenci drukują przyłbice dla medyków. "Po prostu wykorzystujemy nasze możliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Drukarki 3D na Uniwersytecie Warszawskim drukują elementy przyłbic 24 godziny na dobę
Drukarki 3D na Uniwersytecie Warszawskim drukują elementy przyłbic 24 godziny na dobęWydział Fizyki UW
wideo 2/4
Drukarki 3D na Uniwersytecie Warszawskim drukują elementy przyłbic 24 godziny na dobęWydział Fizyki UW

Do wyprodukowania jednej sztuki potrzebne są folia oraz filament, drukarka 3D oraz czas - nawet kilka godzin. W produkcję przyłbic medycznych zaangażowali się studenci, doktoranci oraz pracownicy naukowi dwóch warszawskich uczelni.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

W związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa drastycznie wzrosło zapotrzebowanie na maseczki, kombinezony czy specjalne fartuchy dla personelu medycznego. Są niezbędne przy leczeniu osób zakażonych. Z pomocą przychodzą nie tylko prywatne firmy, które zaopatrują placówki zdrowia w maseczki. Pomagają też studenci, produkując na drukarkach 3D elementy do przyłbic ochronnych.

Pierwsze szpitale już zaopatrzone

Na Politechnice Warszawskiej akcję zainicjował doktorant z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Kamil Deja. - Usłyszeliśmy o akcji drukowania przyłbic na drukarkach 3D, znalazłem grupę wolontariuszy, do której różne szpitale na Mazowszu zgłosiły zapotrzebowanie na ponad 19 tysięcy przyłbic - wyjaśnił pomysłodawca akcji. Pomysł podchwycili opiekun naukowy doktoranta prof. Przemysław Rokita, a także dziekan wydziału prof. Krzysztof Zaremba. Wieść o drukowaniu przyłbic błyskawicznie rozeszła się po uczelni. Obecnie w ich produkcję zaangażowanych jest kilka wydziałów i kół naukowych działających na Politechnice Warszawskiej.

Jak zaznaczają przedstawiciele uczelni, aby wyprodukować jedną przyłbicę, potrzeba odpowiedniego sprzętu, materiałów - filamentu i folii - oraz czasu. Wydruk ramki do przyłbicy, w zależności od drukarki, zajmuje kilka godzin. Potem należy jeszcze dociąć szybki. W tym celu wykorzystywany jest ploter laserowy. Na koniec dopasowane szybki należy połączyć z ramkami.

Pierwsze przyłbice w całości wyprodukowane w ramach inicjatywy trafiły do warszawskiego szpitala przy Banacha. Kolejne wsparły personel oddziału neurochirurgii Szpitalu Bielańskiego i jednej z przychodni.

Drukarki pracują 24 godziny na dobę

Produkcję przyłbic rozwija również Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zespół z pracowni studenckiej Makerspace@UW pod kierunkiem prof. Andrzeja Wysmołka wydrukował już około tysiąca sztuk.

- Początkowo byliśmy w stanie przy sześciu drukarkach drukować 24 przyłbice, potem przy dziewięciu drukarkach ta liczba urosła do 144. W przyszłym tygodniu uruchomimy kolejne 10 drukarek, dzięki czemu możliwe będzie zwiększenie produkcji do 300 sztuk dziennie - mówi tvnwarszawa.pl prof. Andrzej Wysmołek. Jak podkreśla, w projekt zaangażowanych jest kilkanaście osób, a drukarki pracują 24 godziny na dobę.

Przyłbice z UW powstają w podobnej technologii, co te na PW. Wspomniane tysiąc sztuk zostało już przekazanych do szpitali, w tym do szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz domów opieki w różnych miejscach w Polsce. Dostarczanie przyłbic odbywa się między innymi we współpracy z firmami InPost oraz Uber.

- Mamy bardzo dobry feedback od personelu medycznego, który z nich korzysta. Lekarze i ratownicy chwalą, że przyłbice są wygodne, nie zsuwają się. To dla nas ważne, bo przecież na co dzień, jako zespół zajmujemy się czymś innym. Po prostu wykorzystujemy nasze możliwości, żeby pomóc w tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji - mówi Wysmołek.

Obie uczelnie zapraszają wszystkich chętnych badaczy oraz instytucje do pomocy.

Przyłbice wydrukowane przez studentów UWWydział Fizyki UW/Mihai Suster

Autorka/Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wydział Fizyki UW/Mihai Suster

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Zalew Zegrzyński leży niecałe 30 kilometrów na północ od centrum Warszawy. Rowery wodne, strzeżona plaża, miejsca do grillowania - to wszystko zachęca okolicznych mieszkańców, ale też warszawiaków, by chłodzić się tu w upalne dni. Do Zegrza dojeżdża pociąg, ale droga ze stacji na plażę to koszmar. Piesi muszą przejść prawie trzy kilometry, większość poboczem przy ruchliwej trasie. 

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy mają ręce pełne pracy po weekendowych nawałnicach, które przechodziły przez stolicę. Wpłynęło kilkaset zgłoszeń, swoje działania wciąż prowadzi Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego.

Pracowity weekend strażaków, już ponad 700 interwencji

Pracowity weekend strażaków, już ponad 700 interwencji

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Drogowcy rozpoczynają budowę przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego, które połączą ulicę Karową z nowym mostem pieszo-rowerowym przez Wisłę. Dlatego od poniedziałku, 15 lipca, Wisłostrada będzie węższa o jeden pas w każdym kierunku. Zmiany czekają także pieszych i rowerzystów.

Wisłostrada od poniedziałku będzie zwężona

Wisłostrada od poniedziałku będzie zwężona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Zabytkowe ogrody Muzeum Łazienki Królewskie są zamknięte z uwagi na konieczność kontroli i usunięcia skutków nocnej bardzo intensywnej nawałnicy - przekazała w sobotę Anita Kacprzyk, przedstawicielka muzeum. Ogród zamknięty będzie również w niedzielę, odwołano zaplanowane w nim imprezy.

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

62-letnia Polka była poszukiwana czerwoną notą Interpolu, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz listem gończym. Została zatrzymana przez strażników granicznych na lotnisku Warszawa-Modlin.

Przyleciała z Londynu i trafiła do aresztu

Przyleciała z Londynu i trafiła do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

50-letni kierowca zginął w porannym wypadku w powiecie ciechanowskim. - To już trzecia ofiara wypadków, do których doszło na mazowieckich drogach od początku weekendu – poinformowała w niedzielę rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska.

Zjechał na pobocze, uderzył w drzewo. Nie żyje

Zjechał na pobocze, uderzył w drzewo. Nie żyje

Źródło:
PAP

Na terenie przedszkola osy zbudowały gniazda w plenerowych zabawkach w ogrodzie. Zauważyli je pracownicy, którzy poprosili o pomoc strażników miejskich, a ci strażaków.

Osy zamieszkały w zabawkach przy przedszkolu

Osy zamieszkały w zabawkach przy przedszkolu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciało, najprawdopodobniej kobiety, zostało w sobotę wyłowione z Wisły w Warszawie. - Jest w znacznym stanie rozkładu, praktycznie uniemożliwiającym identyfikację. Zostaną pobrane próbki DNA - poinformowała policja.

Z Wisły wyłowiono ciało. "Nie była możliwa identyfikacja"

Z Wisły wyłowiono ciało. "Nie była możliwa identyfikacja"

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja na płockim lotnisku. Podczas lądowania jedna z maszyn wywróciła się, na jej pokładzie były dwie osoby.

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Neolityczna siekierka znaleziona przypadkowo podczas prac ogrodowych w Józefowie trafiła do Muzeum Historycznego w Legionowie. Będzie można ją zobaczyć na wystawie od września.

Siekierka sprzed ponad czterech tysięcy lat trafiła do muzeum 

Siekierka sprzed ponad czterech tysięcy lat trafiła do muzeum 

Źródło:
PAP

W Otwocku odkopano fragmenty kolumn i szczątki murów. Widać na nich resztki malowań w pstrokatych kolorach. Znalezione elementy pochodzą z synagogi Goldbergów. Świątynia mieściła 650 wiernych. Przed wojną odbywały się w niej różne uroczystości, nie tylko religijne. W 1940 roku została zburzona.

Kolumny i szczątki murów synagogi odkopano w Otwocku

Kolumny i szczątki murów synagogi odkopano w Otwocku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Blacha już zdemontowana, ostały się jeszcze metalowy stelaż i solidna podłoga. Ale dni pawilonu z placu Defilad, który przed laty pełnił funkcję punktu informacyjnego rozbudowy metra, są policzone. - Nie znaleźliśmy instytucji, która mogłaby go wykorzystać do realizacji swoich działań - przyznaje ostatni gospodarz obiektu.

Rozbiórka w centrum Warszawy. Nie znaleźli pomysłu na pawilon

Rozbiórka w centrum Warszawy. Nie znaleźli pomysłu na pawilon

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tylko jednej doby karetki stołecznego pogotowia wyjeżdżały 685 razy, a co siódme zgłoszenie dotyczyło skutków wysokich temperatur. Aż 52 wyjazdy dotyczyły omdleń - podała w mediach społecznościowych Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie.

Omdlenia, duszności i złe samopoczucie. Co siódmy wyjazd pogotowia związany z upałami

Omdlenia, duszności i złe samopoczucie. Co siódmy wyjazd pogotowia związany z upałami

Źródło:
PAP

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek odniósł się w piątek do blokad ulic organizowanych w ostatnim czasie w Warszawie przez aktywistki i aktywistów z Ostatniego Pokolenia. - Nie ma tutaj przestrzeni dla wymierzania we własnym zakresie sprawiedliwości - skomentował próby usuwania protestujących przez kierowców na własną rękę.

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Źródło:
PAP