- Uczniowie przygotowali setki obrazów kolorowej i pełnej życia Warszawy – podkreślają urzędnicy urzędu miasta.
Konkurs został ogłoszony w połowie lutego. Spośród nadesłanych prac jury wybrało sześć: trzy w kategorii "szkoła podstawowa" i trzy w kategorii "gimnazjum".
Ostatecznych zwycięzców wybiorą już jednak sami mieszkańcy: zarówno dorośli jak i uczniowie. Głosy można oddawać przez internet, na stronie um.warszawa.pl/mkm, do 2 kwietnia.
Sześciu wyróżnionych
W kategorii "szkoła podstawowa" jury nagrodziło Macieja Cylkowskiego, którego praca przedstawia mieszkańców, Zamek Królewski, most Siekierkowski i Wisłę, Stadion Narodowy, palmę, PKIN i Syrenkę. Magdalenę Czartoryską-Sziler - autorkę pracy przedstawiającej Warszawę jako cały świat, a w nim m.in. Syrenkę i PKiN oraz Igę Pogórską, która namalowała na swoim bilecie zielony brzeg Wisły z Syrenką, palmą, oraz małpką z warszawskiego zoo.
Natomiast w kategorii "gimnazjum" wyróżnienie zostali: Sebastian Długosz - jego praca to czarno-biała Warszawa przedstawiona jako miasto historii, które dzisiaj się unowocześnia i rozbudowuje.
Nagrodzono też pracę Zuzanny Sypuły, która na tle panoramy miasta prezentuje młodą twarz Warszawy oraz Antoniny Staneckiej, która w różnych wersjach namalowała popularną stołeczną Syrenkę.
Zwycięzcę wybiorą mieszkańcy
Warszawiacy wybierają dwie karty (po jednej z każdej kategorii). Każda osoba może tylko jeden raz wziąć udział w głosowaniu. Wśród głosujących rozlosowane zostaną nagrody.
Prace, które zdobędą największą liczbę głosów znajdą się na około 150 tysiącach egzemplarzy kart miejskich dla uczniów.
Dostarczeniem nowych kart do szkół zajmie się Zarząd Transportu Miejskiego. Poszczególne placówki będą musiały dostarczyć tam wypełnione wnioski wraz ze zdjęciem i informacją, na jaki okres należy zakodować bilet.
Następnie to ZTM dostarczy do szkół gotowe, spersonalizowane już karty. Dokumenty będą wgrywane na okres nie dłuższy niż cztery lata.
Od września do szkoły za darmo
Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, od 1 września uczniowie podstawówek i - działających jeszcze przez dwa lata - gimnazjów pojadą za darmo komunikacją miejską.
- To inwestycja w edukację. Zyskają na tym domowe budżety, zwiększy się liczba pasażerów i samodzielność dzieci - mówiła w styczniu prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Darmowa komunikacja dla uczniów od września
kw/mś
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa