II linię metra rozbudują te same firmy: Turcy na Wolę, Włosi na Targówek

AGP MetroII linia metra będzie rozbudowana

Wykonawcy centralnego odcinka II linii metra wygrali przetarg na budowę dwóch kolejnych odcinków. Tym razem będą pracować osobno. Na Wolę i Targówek możemy dojechać w 2019 roku.

Rozbudowa II linii metra obejmuje dwa odcinki: od stacji Ronda Daszyńskiego do stacji Księcia Janusza oraz od stacji Dworzec Wileński do stacji Targówek II.

Za ponad 2 miliardy

Chętnych na budowę odcinka zachodniego było pięciu. Metro Warszawskie wybrało firmę Gülermak, która zaproponowała prace za 1 147 999 590,00 zł.

Odcinek wschodni chciały budować cztery firmy. Wybrano Astaldi, które zażądało za swoją pracę 1 066 741 483,79 zł.

Wcześniej turecka i włoska firma, wspólnie z polskim Przedsiębiorstwem Budowy Dróg i Mostów budowały centralny odcinek II linii.

Łącznie obie oferty wynoszą 2 214 741 073,79 zł. A ratusz planował przeznaczyć na budowę tych obu odcinków 3 174 757 654,32 zł.

Nie jest przesądzone, że z tymi firmami miasto podpisze umowy. – W ciągu 10 dni pozostałe firmy mogą wnieść ewentualne odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. A ta będzie miała 14 dni na ich rozpatrzenie – informuje Paweł Siedlecki z biura prasowego Metra Warszawskiego.

6 nowych stacji, czyli 3+3

Ze stacji Rondo Daszyńskiego w głąb Woli wybudowane zostanie ok. 3,4 km tuneli metra. Planowane stacje to: - Wolska pod ul. Płocką, w rejonie skrzyżowania z ul. Wolską; - Moczydło planowana pod ul. Górczewską, po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego, w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny; - Księcia Janusza pod ul. Górczewską, w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza. Będą tu także tory odstawcze i komora do zawracania.

Z kolei od Dworca Wileńskiego dalej w głąb Pragi Północ i na Targówek powstanie ok. 3,12 km trasy. Planowane stacje to: - Szwedzka pod ul. Strzelecką, po wschodniej stronie ul. Stalowej; - Targówek 1 w okolicy skrzyżowania ul. Pratulińskiej z ul. S. Ossowskiego; - Targówek 2 w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką.

Termin na 2019 r.

II linia metra wraz z nowymi sześcioma stacjami będzie miała długość ponad 13,5 km. Podczas ogłoszenia przetargu prezes metra Jerzy Lejk mówił, że "jeżeli udałoby się podpisać umowę w połowie 2015 r., to w 2018, pierwszej połowie 2019 r., jeżeli wszystko by dobrze przebiegało, powinna być gotowa ta budowa". Tę datę potwierdziło w sierpniu Metro Warszawskie: - Nie mamy żadnych informacji o możliwym przesunięciu tego terminu. Rok 2019 jest jak najbardziej aktualny - zapewniał w sierpniu Siedlecki.

Czy coś się od tego czasu zmieniło? - Nic nie wskazuje na to, żeby ta planowana data miała się zmienić. Wszystko jednak zależy od daty podpisania umowy i ewentualnej procedury odwoławczej - podkreśla teraz Siedlecki.

Dalsze plany rozbudowy drugiej linii metratvnwarszawa.pl

W tym roku otwarto centralny odcinek II linii metra:

Metro ruszyło
Metro ruszyłoTVN24

Pierwsi pasażerowie
Pierwsi pasażerowieArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

CZYTAJ TEŻ O NADMIERNYM ZUŻYWANIU SZYN I TORÓW:

Mówi Marek Sokołowski, dyrektor w Metrze Warszawskim
Mówi Marek Sokołowski, dyrektor w Metrze WarszawskimMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

ran/r

Źródło zdjęcia głównego: AGP Metro

Pozostałe wiadomości