Historie zaklęte w przedmiotach. W maju otwarcie Muzeum Warszawy

Tak się zmienia muzeum
Tak się zmienia muzeum
Muzeum Warszawy
Tak się zmienia muzeumMuzeum Warszawy

Remont Muzeum Warszawy wychodzi na ostatnią prostą. Pod koniec maja w 11 odrestaurowanych kamienicach przy Rynku Starego Miasta otwarta zostanie wystawa stała pt. "Rzeczy Warszawskie". Znajdą się na niej 7 352 przedmioty z przebogatej kolekcji muzeum.

Łącznie w zbiorach Muzeum Warszawy znajduje się ponad 300 tys. przedmiotów. Oczywiście jednoczesne pokazywanie wszystkich byłoby niemożliwe, dlatego przez ostatnie cztery lata 32 osoby - kuratorki i kuratorzy starannie je przeglądali, dokumentowali i zastanawiali się, które powinny trafić na główną wystawę. Ostatecznie wyselekcjonowano ponad 7 tys. artefaktów. Złożą się one na wystawę, która zajmie pięć pięter w 11 kamienicach i zostanie podzielona na 21 gabinetów tematycznych.

Klamka z historią

Jak mówił kurator wystawy Jarosław Trybuś, przedmioty zgromadzone w muzeum to świadkowie i uczestnicy historii miasta. Na ekspozycji staną się pretekstem do opowiedzenia dziejów ich właścicieli, użytkowników lub twórców. - Nie będzie muzeum jednej historii, pokażemy 7 352 mikrohistorie - zapowiedział Trybuś i dał ich próbkę.

- Ta klamka pochodzi z warszawskiego ratusza, który przed wojną mieścił się w Pałacu Jabłonowskich - opowiadał, pokazując mosiężny odlew z wizerunkiem Syreny. - Budynek czekało zniszczenie. Woźny uznał, że klamka, za którą chwytali prezydenci, to na tyle ważna pamiątka, że trzeba ją stamtąd zabrać. Ocalił też kawałek parkietu i 11 łyżeczek - wspominał. Klamka trafi do Gabinetu Syren Warszawskich obok 97 innych jej wcieleń.

Potem z białego pudełka delikatnie wyjął czajniczek. - Pochodzi z końca XVIII wieku, kiedy herbata była modna. Pito ją w niewielkich ilościach, dlatego czajniczek jest mały. Wytworzono go w Miśni, w pierwszej manufakturze porcelany w Europie. Ma na sobie widoki Warszawy wzorowane na obrazach Canaletta, zatem mógł być pamiątką z miasta - zauważył główny kurator wystawy i dodał, że czajniczek będzie jednym z eksponatów w Gabinecie Suwenirów.

Dalej Trybuś pokazał przyszłego bohatera Gabinetu Relikwii. To list, który mały Juliusz Matelski napisał 8 października 1939 r. do kuzyna. Opisał w nim niemieckie naloty na stolicę i opatrzył rysunkiem płonącego miasta. - Mówi więcej o historii niż wiele tomów napisanych przez historyków - zauważył Jarosław Trybuś.

Norweska pomoc

Dzięki bogactwu zbiorów Muzeum Warszawy nie będzie musiało podpierać się kopiami, multimediami czy scenografią, co w muzealnictwie jest ostatnio bardzo modne. Ekspozycja przy Rynku Starego Miasta będzie tradycyjna, skupiona na przedmiotach. Jedyne odstępstwo ma stanowić część "Dane warszawskie", na którą złożą się infografiki - w prosty, ale atrakcyjny sposób zaprezentują kluczowe dane.

- Gabinety będzie można zwiedzać w dowolnej kolejności, tak jak spaceruje się po mieście, zatrzymując się tam, gdzie ma się ochotę, przy rzeczach pięknych czy dziwnych, a czasem błahych - podsumował Trybuś.

Prezydent stolicy przekonywała, że Starówka jest magnesem dla turystów, ale brakowało na niej nowoczesnego muzeum opowiadającego o historii miasta. - Mają takie w swoich zabytkowych częściach Londyn czy Bruksela. To nasze pozostawało w latach 60., czasy się zmieniały, ludzie się zmieniali, a ono było takie samo. Przyjaciele mówili mi: "zrób coś z tym muzeum" - wspominała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Dyrektor placówki podkreśliła, że remont 11 kamienic i ich wyposażenie nie byłyby możliwe, gdyby nie fundusze norweskie - pozyskano z nich 18 mln złotych. Główna część - 46 mln złotych - pochodziła jednak z budżetu miasta. - Dzięki tym pieniądzom wydobyte zostały walory kamienic, które w trakcie wieloletniego użytkowania zostały ukryte, zatracone - stwierdziła Ewa Nekanda-Trepka.

Szczególne wrażenie robią oryginalna klatka schodowa i drewniane sufity z polichromiami z XVII i XVIII wieku. Pożogę przetrwały dzięki poprzedniemu remontowi, który ruszył niedługo przed wybuchem wojny. Żelbetonowe stropy, którymi wzmocniono budynek, skutecznie zatrzymały ogień i ocaliły to, co znajdowało się pod nimi. Teraz wszystkie te drewniane elementy pieczołowicie odrestaurowano.

Budynek udało się częściowo dostosować dla osób niepełnosprawnych.

Otwarcie pod koniec maja

Otwarcie ośmiu z 21 wspomnianych gabinetów zaplanowano na weekend 26-28 maja. Także wtedy zwiedzający skorzystają z kawiarni, księgarni, biblioteki z czytelnią varsavianistyczną, kina i punktu widokowego na szczycie jednej z kamienic. Premierę drugiej części wystawy odbędzie się w październiku 2017 r.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Zostali zatrzymani.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Trwa akcja gaśnicza. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Sprawcy może grozić nawet 10 lat więzienia.

Zatrzymany po próbie podpalenia synagogi. "Nie chciał wyjaśnić, co nim kierowało"

Zatrzymany po próbie podpalenia synagogi. "Nie chciał wyjaśnić, co nim kierowało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca bmw zakończył jazdę w przydrożnym rowie. Policjanci ustalili, że był kompletnie pijany, a dodatkowo w ogóle nie powinien być na wolności.

Pijany wjechał do rowu. "Podczas wyciągania pojazdu, próbował nim odjechać"

Pijany wjechał do rowu. "Podczas wyciągania pojazdu, próbował nim odjechać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl