"Gronkiewicz-Waltz chodzi o to, aby Skrę w ogóle zlikwidować"

Stadion SkryTVN24

Prezydent Warszawy nie wyraża zgody na remont stadionu Skry, może chce zlikwidować ten obiekt - mówiła w poniedziałek rzecznik klubu PiS Beata Mazurek. Stołeczny ratusz odpowiada, że miasto niedawno odzyskało zaniedbany przez władze klubu obiekt, czeka na wydanie terenu.

Przy okazji Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro wróciła sprawa fatalnego stanu technicznego obiektów sportowych Skry. To tu trenuje mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk.

Walka o "ludzkie warunki"

Do sprawy w poniedziałek odniosła się rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek. - Chciałabym, żeby Anita Włodarczyk i jej koledzy czy koleżanki też ćwiczyli w ludzkich warunkach. Chciałabym wiedzieć, dlaczego Hanna Gronkiewicz-Waltz nie odpowiedziała na apel, list Anity Włodarczyk, chciałabym również wiedzieć, dlaczego nie wyraża zgody na remonty Skry - mówiła w sejmie Mazurek.

Oceniła, że działania prezydent stolicy mogą świadczyć o jednym, że "tak naprawdę Hannie Gronkiewicz-Waltz chodzi o to, aby Skrę w ogóle zlikwidować".

Z tymi zarzutami nie zgodziła się Agnieszka Kłąb z warszawskiego ratusza. Zapewniła, że odpowiedź na list Anity Włodarczyk została przekazana jeszcze w ubiegłym roku, miasto pozostaje w kontakcie zarówno z nią, jak i z władzami Skry.

W październiku 2015 r. Włodarczyk napisała do Gronkiewicz-Waltz z apelem o "zaniechanie działań zmierzających do wywłaszczenia klubu". "To, co robi miasto wobec klubu jest w istocie dekretem Bieruta bis. Nam bowiem już raz w latach czterdziestych odebrano stadion przy ul. Powązkowskiej dekretem Bieruta" - pisała mistrzyni olimpijska.

Pisała, że "grą na faul" jest również żądanie wielokrotnie zawyżonych opłat za użytkowanie wieczyste, a opłaty publiczne z terenu Skry to blisko 1 mln zł rocznie. - Obiecała pani zwolnienia z tych opłat, a zamiast tego je podwyższyła i to bezprawnie. To nie jest fair - oceniła wówczas mistrzyni olimpijska.

Jednak miasto za zaniedbania obiektów sportowych wini klub sportowy, z tego powodu zdecydowało się nie przedłużać umowy o użytkowaniu wieczystym. Teren klubu znajduje się na gruntach należących do miasta.

Zachowanie terenu w "stanie niepogorszonym"

Wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak mówił w ubiegłym tygodniu, że klub Skra miał w posiadaniu stadion i teren w użytkowaniu wieczystym od lat 70., a klub sportowy był zobowiązany do zachowania tego terenu w "stanie niepogorszonym" i do dbania o obiekty sportowe.

Jóźwiak przypomniał, że poprzednie władze klubu sprzedały udziały w użytkowaniu wieczystym ustanowionym na gruncie miejskim deweloperowi z kapitałem zagranicznym, który na początku pierwszej kadencji prezydent Gronkiewicz-Waltz zapowiadał budowę w tym miejscy kompleksu mieszkaniowo-biurowego z kilkoma wieżowcami. Te zamierzenia wywołały bardzo duży sprzeciw społeczny - przypomniał Jóźwiak.

- W związku z tym, że stadion był zaniedbany, nie był utrzymywany we właściwym stanie, pani prezydent i władze miasta podjęły decyzję, że zgodnie z umową użytkowania wieczystego, w którym podmioty, które były stroną tego użytkowania, czyli zarówno klub, jak i deweloper zobowiązywały się do dbania o ten obiekt, wystąpiliśmy o rozwiązanie użytkowania wieczystego, to był bodajże 2008 r., kiedy taki wniosek do klubu złożyliśmy i potem nie przedłużyliśmy użytkowania wieczystego, które właśnie kończyło się - mówił Jóźwiak.

Jak dodał, ostatecznie w toku dwóch instancji sądowych, a kilka miesięcy temu w Sądzie Najwyższym, który odrzucił kasację stron, potwierdzono, że teren wraca do miasta. - Jednocześnie już prawnie teren do nas wrócił, natomiast fizycznie klub jeszcze tego terenu nam nie wydał i związku z tym nie mogliśmy przystąpić do żadnych prac zabezpieczających ani porządkowych - mówił Jóźwiak.

Podkreślał, że miasto rozmawia z władzami klubu, z prezesem Krzysztofem Kaliszewskim, który jest jednocześnie trenerem Anity Włodarczyk, o tym, "aby uregulować możliwość korzystania przez klub z tego obiektu w sposób czasowy". - Mówimy tutaj o dzierżawie czasowej, która by powodowała, że klub miałby uregulowany status prawny, mógłby na tym obiekcie nadal trenować, a jednocześnie pozwoliłoby to przygotowywać plany związane z jego modernizacją i zabezpieczeniem - tłumaczył Jóźwiak.

"Wierutna bzdura"

Kaliszewski powiedział PAP, że obarczanie klubu Skry za to, że była niegospodarna i nie dbałą o swoje obiekty jest "wierutną bzdurą". Zwrócił uwagę, że miasto "było stać", aby zainwestować w klub piłkarski Legia 500 mln zł na modernizację stadionu, a z mapy stolicy znikają inne obiekty sportowe, np. Gwardii. Jego zdaniem, samorząd nie wypełnia swojej roli.

Podkreślił, że klub nie ma funduszy na remonty, pieniądze przeznacza na swoje cele statutowe, czyli rozwój sportu. Kaliszewski podkreślił, że obecnie klub nie ma żadnej umowy z miastem.

Zwrócił uwagę, że spotkania i rozmowy z miastem trwają od kilku lat, ale nie przynoszą żadnych efektów. - Jedynym argumentem, który może mnie przekonać o dobrej woli miasta jest podpisanie umowy na 30 lat dzierżawy, a najlepsze byłoby przywrócenie użytkowania (wieczystego) - powiedział Kaliszewski.

MISTRZYNI W PROGRAMIE "FAKTY PO FAKTACH":

Rozmowa z Anitą Włodarczyk i jej trenerem
Rozmowa z Anitą Włodarczyk i jej treneremTVN24

PAP/kz/sk

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl