Eksperci alarmują: drzewa się łamią, bo społecznicy nie dają ich wycinać

Drzewo runęło na zaparkowane samochodyLech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

Miasto liczy szkody po kolejnej dużej burzy w stolicy, a dendrolodzy przekonują, że wielu zniszczeń można było uniknąć. - Wystarczy odpowiednio szybka wycinka drzew - twierdzą.

Urzędnicy dopiero co skończyli szacować koszty, a służby - usuwać skutki burzy z 17 czerwca, a już muszą zmierzyć się z efektami kolejnej. W poniedziałek, w całym mieście trwa usuwanie skutków niedzielnej nawałnicy.

"Bilans na dzisiejszy poranek to kilkadziesiąt interwencji związanych z usuwaniem powalonych drzew oraz połamanych konarów i gałęzi. Podsumowanie poprzedniej burzy z piątku 17 czerwca to 69 wyrwanych drzew oraz wiele połamanych konarów i mniejszych gałęzi. Interwencyjne Pogotowie Oczyszczania Zarządu Oczyszczania Miasta usunęło z ulic i parków ponad 7 ton, zaś nasi podwykonawcy ponad 3900 mp rozdrobnionego i pociętego drewna" - czytamy w komunikacie prasowym Zarządu Oczyszczania Miasta.

Dane są dla wielu szokujące. Zdaniem dendrologów powalonych drzew - a co tym idzie i szkód - mogło być znacznie mniej.

Winne protesty?

- Kolejne burze dobitnie pokazują jak poważne zagrożenie stanowi nawet zdrowe drzewo, a co dopiero drzewa w złym stanie. Dlatego należy je skrupulatnie monitorować i stosować odpowiednią profilaktykę, czyli mówiąc wprost, gdy drzewo stanowi zagrożenie, należy je wycinać - mówi Jan Ławrynowicz z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, architekt krajobrazu.

I dodaje: - Ale ludzie często ich bronią, twierdząc, że wycinka jest nieracjonalna.

W jego opinii, wiele protestów jest nieuzasadnionych i przynosi szkodę. - Nie znam przypadku w Warszawie, w którym protest strony społecznej byłby zasadny. W każdym przypadku decyzja administracyjna umocowana jest w podstawie prawnej oraz zawiera fachową ekspertyzę rzeczoznawcy. Ja rozumiem ludzi, ich emocje, sentyment do zieleni w swoim otoczeniu. To naturalna potrzeba człowieka, żyć blisko natury. Ale czy bezpieczeństwo człowieka nie jest ważniejsze? - pyta.

Warszawa po burzy
Warszawa po burzyTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Wycinka jest oczywista

W rozmowie z tvnwarszawa.pl powołuje się na konkretne przykłady. Opisuje sytuację z Woli. Aktywista próbował ocalić wierzbę, która miała całkowicie wypróchniały pień, tzw. ubytek kominowy.

- Taka cecha powoduje, że drzewo stanowi bardzo poważne zagrożenie dla otoczenia. Może się zwyczajnie wywrócić, dosłownie w każdej chwili, nie potrzeba do tego nawet burzy. Tymczasem ów człowiek, nieświadomy zagrożenia, zaangażował nawet dzieci aby nagłośnić medialnie całą sprawę. Jaki to ma efekt edukacyjny? Odwrotny niż być powinien! Ludzi należy edukować, że wycinka drzew jest czymś oczywistym i koniecznym - komentuje Ławrynowicz.

I dodaje, że zieleń w mieście jest potrzebna i to w dużo większej ilościach, niż obecnie. - Problem zieleni w Warszawie nie wycinka, tylko fakt, że nie sadzi się drzew odpowiednio wcześnie i w odpowiednio dużych ilościach. Polityka gospodarowania zasobami przyrodniczymi, np. w odniesieniu do nasadzeń publicznych, jest niewystarczająca. Stąd ludziom wydaje się, że zieleni ubywa, ponieważ takie uzupełnianie nie stanowi wystarczającej rekompensaty. Ubywa dużych, dorodnych drzew, a młode nasadzone na ich miejscach, są zwyczajnie za małe, stąd protesty - twierdzi.

"Milion drzew"

Ponad rok temu radny PO Jarosław Szostakowski rzucił pomysł "Miliona drzew" dla Warszawy. Powołał się na przykłady z innych miast: Los Angeles, Denver, Szanghaju, a przede wszystkim Nowego Jorku. Inicjatywa szybko zyskała poparcie wśród innych radnych. Pomysł jednogłośnie przegłosowano, wygospodarowano środki, a na drzewa wciąż czekamy.

Ratusz zapewnia, że przygotowania trwają. Jednym z ich elementów jest aplikacja na urządzenia mobilne, dzięki której warszawiacy będą mogli wskazać miejsca, gdzie chcieliby nasadzenia.

Klaudia Ziółkowska

Wiceprezydent o aplikacji "Milion drzew"
Wiceprezydent o aplikacji "Milion drzew"Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników. Ogień został opanowany, ale wewnątrz wciąż jest duże zadymienie.

Pożar w centrum handlowym. Straż pożarna: wszyscy zostali ewakuowani

Pożar w centrum handlowym. Straż pożarna: wszyscy zostali ewakuowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Sprawcy może grozić nawet 10 lat więzienia.

Zatrzymany po próbie podpalenia synagogi. "Nie chciał wyjaśnić, co nim kierowało"

Zatrzymany po próbie podpalenia synagogi. "Nie chciał wyjaśnić, co nim kierowało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca bmw zakończył jazdę w przydrożnym rowie. Policjanci ustalili, że był kompletnie pijany, a dodatkowo w ogóle nie powinien być na wolności.

Pijany wjechał do rowu. "Podczas wyciągania pojazdu, próbował nim odjechać"

Pijany wjechał do rowu. "Podczas wyciągania pojazdu, próbował nim odjechać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obserwowali go od jakiegoś czasu, w końcu zdecydowali się na odwiedziny i znaleźli narkotyki oraz kradziony rower. 37-latek został tymczasowo aresztowany.

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl