Budują metro, kamienica się sypie. 30 rodzin musi się wynieść

Kamienica przy Strzeleckiej grozi zawaleniem
Kamienica przy Strzeleckiej grozi zawaleniem
tvnwarszawa.pl
Kamienica przy Strzeleckiej grozi zawaleniemtvnwarszawa.pl

Kamienica przy Strzeleckiej 46 może nie wytrzymać budowy metra. Ściany już pękają, budynek grozi zawaleniem, dlatego mieszkańcy muszą się wyprowadzić. Nie chcą, bo – jak twierdzą – mieszkania zamienne, które im zaproponowano są w opłakanym stanie.

Kamienica jest własnością dzielnicy, znajdują się w niej mieszkania komunalne, w których mieszka około 30 rodzin. Tuż obok budynku trwa budowa II linii metra, konkretnie stacji Szwedzka.

Prace przy inwestycji wpływają na stan kamienicy, która – co przyznaje burmistrz Pragi Północ – z miesiąca na miesiąc jest w coraz gorszym stanie. Kamienica powstała w 1910 roku, cztery lata temu została wpisana do ewidencji zabytków.

Miesiąc na wyprowadzkę

Mieszkańcy przekonują, że jeszcze kilka miesięcy temu nie było mowy o wyprowadzce. – Dziś urzędnicy przynoszą nam wypowiedzenia umów najmu. Dają nam miesiąc na wyprowadzkę, choć umowy mamy podpisane na czas nieokreślony – opowiadają w rozmowie tvnwarszawa.pl.

Burmistrz dzielnicy Wojciech Zabłocki przyznaje, że nie można dłużej czekać. - Stan kamienicy znacznie się pogorszył, co wynika z ekspertyz. Jest decyzja PINB o wykwaterowaniu. Nie można ryzykować zdrowia i życia ludzi, bo jeśli coś się wydarzy, ktoś będzie musiał ponieść za to odpowiedzialność. Ja na pewno nie chcę – oświadcza.

Lokatorzy ze Strzeleckiej rozumieją, że dla własnego dobra muszą się wyprowadzić, ale nie przyjmują w pełni argumentacji burmistrza. Twierdzą, że informacja o zagrożeniu pojawiła się zbyt późno. Zabłocki nie ma sobie jednak nic do zarzucenia. - Jestem burmistrzem od pół roku i jedną z pierwszych decyzji, które podjąłem było przeprowadzenie ekspertyz w sprawie tego budynku, najpierw przez nasz ZGN, później przez PINB - tłumaczy.

Z kolei rzecznik firmy Astaldi (wykonawcy budowy) Mateusz Witczyński zapewnia, że Powiatowy Inspektorat Budowlany decyzję podjął jeszcze przed rozpoczęciem budowy. - Dlatego też nie możemy przeprowadzić wszystkich prac w pobliżu kamienicy, wspólnie z miastem próbujemy wypracować rozwiązanie - mówi Witczyński.

Tak ma wyglądać stacja SzwedzkaUM

Mieszkania zastępcze "w opłakanym stanie"

Zgodnie z zapowiedziami władz dzielnicy, wszyscy mieszkańcy Strzeleckiej 46 będą przeniesieni do innych mieszkań komunalnych. Część z nich już dostała wstępne propozycje, z których nie są zadowoleni.

- Większość z nas przenieśli na Szmulki, gdzie mieszkania są w opłakanym stanie. Nasza kamienica na Strzeleckiej jest przy nich jak luksusowa willa – żalą się.

- Dostałam mieszkanie bez gazu i ze znacznie mniejszym metrażem, choć mam dwoje dzieci w wieku szkolnym – mówi nam jedna z mieszkanek. - Ja prosiłam o pokój co najwyżej na drugim piętrze, bo jestem po wypadku i chodzenie po schodach sprawia mi problem. Co dostałam? Pokoik na piątym piętrze, bez windy – żali się druga.

Wszyscy zapewniają, że regularnie płacą czynsz i nie kryją swojego rozczarowania. Zwłaszcza, że burmistrz obiecywał im mieszkania w lepszym stanie, czego potwierdzenie znajdujemy również w mediach. - Jeśli będzie decyzja PINB o wykwaterowaniu, priorytetowo przeniesiemy ich do lepszych, nowszych i bezpieczniejszych lokalizacji - przekonywał kilka tygodni temu w Radiu Warszawa.

W rozmowie z tvnwarszawa.pl Wojciech Zabłocki ze swoich deklaracji się nie wycofuje. - Ci, którzy mają umowy najmu, płacą czynsz zgodnie z ustaleniami z miastem dostaną nowe mieszkania, w nowym budownictwie. Takich rodzin jest około 20. Bardzo na tym zyskają, bo ze starego rozpadającego się budynku przejdą w nowe, dopiero co oddane mieszkania – zapewnia.

Część z nich pozostanie na Pradze, niektórzy trafią do innych dzielnic – burmistrz nie chce na razie zdradzać lokalizacji.

Przyznaje jednak, że niektórzy mieszkańcy Strzeleckiej zalegają z płatnościami. Mają długi wynoszące kilkadziesiąt tysięcy złotych i są objęci eksmisją. – Takich osób też nie wyrzucimy. Przeniesiemy do innych mieszkań i będziemy dalej negocjować kwestie związane z płatnościami, ale jeśli ktoś przez kilka lat nie uiszcza żadnych płatności, nie powinien się spodziewać tego, że trafi do nowego budownictwa – twierdzi Zabłocki.

Tymczasowy hotel

Burmistrz zapewnia też, że wszystkie mieszkania zostaną wyremontowane przed wprowadzeniem się nowym lokatorów. I tu pojawia się kolejny problem. Część z tych remontów trwa i nie ma szans, że zakończy się w ciągu kilku tygodni.

Co w takiej sytuacji? Dzielnica proponuje mieszkańcom hotel, w którym mieliby poczekać na swoje mieszkania. Lokatorzy, z którymi rozmawialiśmy na takie rozwiązanie patrzą niechętnie. Nie chcą przeprowadzać się z miejsca na miejsce. Są wśród nich osoby starsze i dzieci, które lada moment kończą wakacje i muszą wrócić do jakiejś szkoły.

Władze dzielnicy tłumaczą, że starają się pomóc. – Gwarantujemy przeprowadzkę na nasz koszt i w pełni finansujemy pobyt. Przez te kilka tygodni mieszkańcy nie będą musieli płacić żadnych czynszów ani opłat – zapowiada Zabłocki.

Co z kamienicą?

Dyskusja między mieszkańcami, a zarządem dzielnicy cały czas się toczy. Pewne jest jedno – lokatorzy muszą się wyprowadzić.

A co stanie się z samą kamienicą? – Na pewno nie zostanie rozebrana – zapewnia burmistrz. – To piękny, stary zabytkowy budynek. Chciałbym, żeby ten budynek był odnowiony i ochroniony. Co tam będzie – zobaczymy. Może jakiś budynek użyteczności publicznej – planuje.

Karolina Wiśniewska

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Duże utrudnienia występowały w rejonie skrzyżowania Łopuszańskiej oraz Alej Jerozolimskich. W wyniku dwóch zdarzeń drogowych łącznie uszkodzonych zostało pięć samochodów. Jak poinformowała policja, nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Kolizja radiowozu i taksówki, tuż obok dachowanie

Kolizja radiowozu i taksówki, tuż obok dachowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O godzinie 11 rozpoczął się doroczny Bieg Konstytucji 3 Maja. Start i metę pięciokilometrowej trasy biegu zlokalizowano na placu Trzech Krzyży. Niektóre ulice w Śródmieściu stolicy zostały zamknięte dla ruchu. W związku z obchodami rocznicy wprowadzenia Konstytucji 3 Maja na placu Zamkowym odbędą się uroczystości z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Pięć tysięcy zawodników wystartowało w biegu Konstytucji 3 Maja

Pięć tysięcy zawodników wystartowało w biegu Konstytucji 3 Maja

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Zwolenia (Mazowsze) interweniowali wobec właścicieli królika, którego przetrzymywano w gołębniku bez dostępu do wody, pożywienia i światła dziennego. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi jej do trzech lat więzienia.

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl