Broń i materiały wybuchowe przejęte przez CBŚP

Autor:
asty/r
Źródło:
policja.gov.pl
Akcja CBŚP na terenie ośmiu województw
Akcja CBŚP na terenie ośmiu województw
CBŚP
CBŚPAkcja CBŚP na terenie ośmiu województw

Przejęcie materiałów wybuchowych i ich prekursorów, substancji chemicznych oraz mieszanin pirotechnicznych, jak również 10 samodziałowych urządzeń wybuchowych, dwóch jednostek broni oraz marihuany - to efekt ostatnich działań Centralnego Biura Śledczego Policji. W akcji przeprowadzonej na terenie ośmiu województw wzięli udział policjanci CBŚP, funkcjonariusze ABW, minerzy-pirotechnicy z SPKP, eksperci z CLKP i laboratoriów kryminalistycznych KWP, a także policjanci z miejscowych jednostek Policji.

Policjanci z Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru Centralnego Biura Śledczego Policji, wspólnie z funkcjonariuszami z zarządów terenowych CBŚP, przeprowadzili kolejną akcję przeciwko osobom, które mogły nielegalnie wytwarzać mieszaniny pirotechniczne. Ponad 90 funkcjonariuszy na terenie ośmiu województw przeszukało 25 posesji i mieszkań.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Akcja została przeprowadzona przez CBŚP i funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wspólnie z ekspertami z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji i Komend Wojewódzkich Policji, jak również policyjnymi pirotechnikami z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji, przy wsparciu miejscowych jednostek policji. W działaniach został wykorzystany specjalistyczny sprzęt używany przez pirotechników CBŚP, między innymi analizatory materiałów wybuchowych.

Broń i materiały wybuchowe przejęte przez CBŚPCBŚP.policja.pl

Przejęte materiały wybuchowe, broń palną i narkotyki

Podczas akcji funkcjonariusze przejęli kilogram materiałów wybuchowych, 4 kilogramy mieszanin pirotechnicznych, ponad 20 kilogramów sypkich i blisko 35 litrów płynnych prekursorów materiałów wybuchowych. Zabezpieczono także 75 kilogramów substancji chemicznych mogących posłużyć do wytwarzania materiałów wybuchowych, jak również 10 sztuk samodziałowych urządzeń wybuchowych. Policjanci przejęli również dwie jednostki broni palnej, trzy paralizatory i marihuanę. Zabezpieczone w trakcie działań substancje chemiczne zostaną poddane szczegółowym badaniom przez biegłych. Na podstawie ich ekspertyz zostanie podjęta decyzja o przedstawieniu zarzutów osobom, u których je zabezpieczono.

Policja podkreśla, że gotowe mieszaniny pirotechniczne oraz ich prekursory ze względu na swoje właściwości są bardzo niebezpieczne, a ich wytwarzanie, użycie lub nawet samo przechowywanie może stwarzać ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach.

Zgodnie z kodeksem karnym wytwarzanie lub obrót substancjami, materiałami i urządzeniami niebezpiecznymi bez wymaganych zezwoleń jest zabroniony. Osoba posiadająca takie substancje może odpowiadać za sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy lub zdarzenia określonego w art. 163 kk. Przestępstwo to jest zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności - ostrzega policja.

Autor:asty/r

Źródło: policja.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP.policja.pl

Pozostałe wiadomości