Barbara Jezierska podała się do dymisji

[object Object]
Wyburzanie RotundyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Wojewódzka konserwator zabytków Barbara Jezierska podała się do dymisji. Jej powody nie są na razie znane. Na stronie wojewody mazowieckiego pojawił się jedynie lakoniczny komunikat.

O złożeniu dymisji poinformowało radio RMF FM. Wiadomość potwierdziła Agnieszka Żukowska, rzecznik prasowy wojewódzkiego konserwatora Zabytków.

- Nie są mi znane powody tej decyzji - powiedziała jedynie w rozmowie z tvnwarszawa.pl. Dodała, że komunikat prasowy w tej sprawie ma wydać wojewoda mazowiecki.

Kilka godzin później na stronie urzędu pojawiła się lakoniczna informacja: "Wojewoda przyjął rezygnację i odwołał ze stanowiska Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Barbarę Jezierską". Dymisja trafiła na biuro Zdzisława Sipiery 21 marca, jednak jej przyczyny wciąż zostają tajemnicą.

Wkoło Rotundy

W ostatnich dniach wojewódzka konserwator zabytków weszła w konflikt ze stołecznym konserwatorem zabytków. Sprawa dotyczyła Rotundy.

Właściciel budynku - bank PKO BP - rozpoczął jego rozbiórkę. Prace na dwa tygodnie wstrzymał Michał Krasucki, pełniący funkcję stołecznego konserwatora. Stwierdził, że konstrukcja Rotundy może być oryginalna, a nie - jak dotąd podejrzewano - odtworzona w 1979 roku, po wybuchu gazu.

Krasucki chce dokładnego zbadania, czy tak jest i - jeśli okaże się, że konstrukcja pochodzi z lat 60., kiedy zbudowano Rotundę jako zwieńczenie tak zwanej Ściany Wschodniej - jej zachowania.

Jezierska nie zgadzała się z tym stanowiskiem. W wydanym po wstrzymaniu prac rozbiórkowych komunikacie napisała, że nie rozpocznie procedury wpisu Rotundy do rejestru zabytków, czego domagał się Krasucki.

Ze Smoleńskiem w tle

Objęcie przez Jezierską stanowiska wojewódzkiego konserwatora zabytków w lutym 2016 było komentowane jako krok PiS w stronę budowy pomnika smoleńskiego przed Pałacem Prezydenckim. Tym bardziej, że partia rządząca ujawniła plany zmian w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Zgodnie z projektem, wojewódzki konserwator miałby podlegać bezpośrednio ministrowi kultury, a nie jak wcześniej dwóm organom - w kwestiach merytorycznych ministrowi, a organizacyjnych wojewodzie. Drugą planowaną zmianą miało być wyjęcie Krakowskiego Przedmieścia - jako pomnika historii - spod kurateli stołecznego konserwatora zabytków i przekazanie Wojewódzkiej Radzie Ochrony Zabytków.

Członków tego ciała miał powoływać i odwoływać konserwator wojewódzki, za zgodą generalnego. Zmiana miała wejść w życie z początkiem roku, ale prace nad nowelizacją nie zostały zakończone.

Taka zmiana miała umożliwić PiS zdecydowanie o lokalizacji pomnika smoleńskiego z pominięciem władz Warszawy. Jednak Barbara Jezierska - jako konserwator wojewódzki - nie zajęła stanowiska w sprawie lokalizacji pomnika. Po objęciu stanowiska, w rozmowie z tvnwarszawa.pl mówiła, że sprawa nie leży w jej kompetencjach.

Rok pracy

Barbara Jezierska jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz podyplomowych studiów konserwatorskich na Politechnice Gliwickiej. Mazowieckim konserwatorem zabytków była dwukrotnie. Za drugim razem stanowisko objęła w lutym 2016 roku. Zastąpiła Rafała Nadolnego.

Wcześniej tę samą funkcję pełniła w latach 2007-11. Wówczas była inicjatorką wpisania do rejestru zabytków między innymi miast-ogrodów i układów urbanistycznych Warszawy. Głośny był jej konflikt z ówczesnym wojewodą mazowieckim Jackiem Kozłowskim, który apelował do ministra kultury o jej odwołanie. Za Jezierską stawało wówczas wielu społeczników i muzealników.

W latach 2004-07 Jezierska pracowała jako specjalista do spraw technicznych w śródmiejskim Zarządzie Gospodarowania Nieruchomościami. Jest autorką programu rewitalizacji dla dzielnicy Śródmieście na lata 2004-13.

mś/r//ec

Pozostałe wiadomości

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy uderzają uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl