93. rocznica zamachu na Gabriela Narutowicza

93
Źródło: Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Około 300 osób wzięło udział w uroczystościach 93. rocznicy zabójstwa prezydenta Gabriela Narutowicza przed Galerią Zachęta. Przemówienia wygłosiły m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz i Barbara Nowacka. Z kolei prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty na grobie Narutowicza w krypcie w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela

Uroczystości przed Zachętą rozpoczęły się o godzinie 18. Na miejscu była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - W asyście honorowej miasta złożyła kwiaty przed Zachętą, gdzie zginął Narutowicz. Na budynku wyświetlony jest również portret byłego prezydenta - powiedział Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl.

- Przed gmachem stołecznej Zachęty palą się znicze oraz poustawiane zostały portrety byłego prezydenta - poinformował reporter tvnwarszawa.pl.

Jak dodał, spotkanie przebiegło bardzo spokojnie. - Było około 300 osób - zaznaczył.

Apele do klasy politycznej

Wielu uczestników zgromadzenia przyniosło także biało-czerwone i unijne flagi. Swoje przemówienia wygłosili: prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, Barbara Nowacka, Krzysztof Gawkowski, a także przedstawiciel Zielonych i Partii Razem. Przemówienia mniej nawiązywały do historii - bardziej były apelem do klasy politycznej i przestrogą, czym kończy się zaognianie sporów politycznych i dzielenie narodu przez polityków.

- To był szczególny dla naszej historii moment - po 123 latach niewoli zamordowany na skutek nienawiści, hejtowania zostaje pierwszy demokratycznie wybrany prezydent. To duża nauczka - zaznaczyła prezydent Warszawy.- Sytuacji obecnej i tej sprzed 93 lat porównać się nie da, ale da się porównać nastroje społeczne, eskalację niechęci, podział, wojnę polsko-polską porównać się da. I warto - mając takie doświadczenia, powiedzieć stop mowie nienawiści - powiedziała Barbara Nowacka, jedna z liderek Zjednoczonej Lewicy.

"Śmierć prezydenta"

Po godz. 18 w holu Zachęty rozpoczęło się rocznicowe oprowadzenie po budynku, zorganizowane przez galerię, pt. „Apollo, Grunwald i rewolwer”. Natomiast po godz. 19 w Pracownia Duży Pokój rozpoczął się pokaz filmu Jerzego Kawalerowicza, pt. „Śmierć prezydenta”, który opowiada o zamachu.

„W rocznicę krwawego zamachu mówimy NIE łamaniu prawa, podważaniu konstytucji, ignorowaniu legalnych procedur i instytucji, lekceważeniu demokracji w imię politycznego interesu. Tam, gdzie kończy się demokratyczny porządek, wkrada się chaos i przemoc” - informują organizatorzy.16 grudnia 1922 roku, z rąk malarza, skrajnego nacjonalisty Eligiusza Niewiadomskiego, zginął Narutowicz podczas zwiedzania wystawy w Zachęcie.

Cześć Jego pamięci!

Kilka godzin wcześniej pamięć Gabriela Narutowicza uczcił prezydent Andrzej Duda. Złożył w krypcie w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela kwiaty na grobie pierwszego prezydenta RP. A na swoim koncie na Twitterze napisał: "93 lata temu zginął w zamachu Pierwszy Prezydent Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej Gabriel Narutowicz. Cześć Jego pamięci! Wspomnijcie".

93. rocznica zamachu na Gabriela Narutowicza w Śródmieściu

ło/sk

Czytaj także: