Jak podaje Muzeum Powstania Warszawskiego, w 2016 roku jego siedzibę odwiedziło blisko 610 tys. osób. Ich częścią było ponad 5,1 tys. grup zorganizowanych, z czego 600 obcojęzycznych.
Najwięcej z nich posługiwało się językiem angielskim – ponad 400 grup. Licznie placówkę odwiedzały także osoby francuskojęzyczne, jak również mówiące językami hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim oraz włoskim.
400 tys. obejrzało "Miasto ruin"
Film "Miasto ruin" w muzealnym kinie obejrzało 400 tys. osób. Natomiast z udostępnianych w 26 językach audioprzewodników skorzystało ponad 30 tys. zwiedzających. Większość z nich stanowili obcokrajowcy.
W mijającym roku MPW zorganizowało m.in. 70 warsztatów, 61 wykładów, 32 koncerty, 17 promocji książek, trzy gry miejskie i konferencję naukową. Otwarty został także "Pokój na lato". Łącznie odbyło się tam ponad 180 spotkań, przy których placówkę wspierało blisko 300 wolontariuszy.
Muzeum wzbogaciło się o ponad 1,6 tys. eksponatów, które trafiły do jego zasobów od 235 osób. Znalazła się wśród nich m.in. przedwojenna legitymacja BGK przebita pociskiem karabinowym, maszyna do pisania "Erika" z futerałem oraz tablica z nazwą ulicy zmienionej przez Niemców na Invalidenstrasse. W czasie okupacji znajdowała się na domu przy ul. Mickiewicza 20 (obecnie róg Mickiewicza i pl. Inwalidów).
Generał, ambasador i premier
Wśród znanych gości odwiedzających MPW w 2016 r. byli m.in. gen. Janusz Brochwicz-Lewiński "Gryf", ambasador Kanady Stephen de Boer z pisarką Alexandrą Richie, premier Czech Bohuslav Sobotka, amerykańscy kongresmeni, twórca komiksu "Hugo" Bernard Dumont oraz praprawnuk twórcy Wodociągów Warszawskich Francis William Lindley.
W minionym roku przygotowano ofertę zajęć i warsztatów dla dzieci, młodzieży i rodzin. W lekcjach muzealnych dla grup zorganizowanych ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych łącznie wzięło udział ponad 35 tys. uczniów z całego kraju i z zagranicy. Sami muzealni edukatorzy prowadzili również zajęcia m.in. w stołecznym areszcie śledczym oraz wykłady dla Mazowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Dział Archiwum Historii Mówionej nagrał kolejnych 50 wywiadów z powstańcami warszawskimi w kraju oraz poza granicami. Przybliżali w nich oni różne zagadnienia związane ze zrywem z 1944 roku, takie jak losy ludności cywilnej, alianckie zrzuty, powojenne represje, wysiedlenia i odbudowę stolicy.
Fotoplastikon w nowej odsłonie
Fotoplastikon Warszawski, którym opiekuje się MPW, odwiedziło ponad 15 tys. osób, w tym blisko 700 podczas Nocy Muzeów. W kwietniu zaprezentowano nową odsłonę tego miejsca, które zyskało dodatkowe pomieszczenia edukacyjne umożliwiające realizację poszerzonego programu wystawienniczo-kulturalnego.
Obok muzeum od maja do sierpnia działał pawilon rekreacyjno-kulturalny "Pokój na lato". Organizowane tam były koncerty (m.in. Stanisławy Celińskiej i Mikromusic), wykłady (np. varsavianistyczne) oraz warsztaty (m.in. stolarskie i z produkcji naturalnych kosmetyków).
Placówka wspólnie z reżyserem Władysławem Pasikowskim podjęła również prace nad filmem "Kurier" poświęconym Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu. Natomiast podczas Światowych Dni Młodzieży odwiedzali ją także pielgrzymi z krajów z całego świata. Ponadto MPW wspólnie z prezenterem TVN Filipem Chajzerem zebrała też 300 tys. zł przeznaczonych na wsparcie dla powstańców. W Muzeum odbywały się także koncerty i spektakle, wydawało również książki oraz płyty.
W 2016 roku powstało Muzeum Sue Ryder:
Powstało muzeum Sue Ryder
PAP/skw
Źródło zdjęcia głównego: Maksym Rudnik, MPW