17 sierpnia 1991 roku, ulica Hoża 69, wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. To stąd nawiązano pierwsze połączenie w protokole TCP/IP - technologii wykorzystywanej do dziś. Trwało minutę. W tym czasie udało się wysłać... jednego maila. Rafał Pietrak napisał do Jana Sorensena z Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego.
Co ciekawe, nie było to pierwszy email wysłany z Polski. Nieco ponad rok wcześniej pracownicy Centrum Informatycznego UW wysłali - i odebrali - wiadomość, łącząc się z akademicką siecią EARN. Ale to protokół TCP/IP do dziś pozostaje podstawą działania internetu, dlatego to ten dzień uznawany jest za symboliczny moment "podpięcia" Polski do światowej sieci.
W październiku tego samego roku udało się uruchomić stabilne łącze internetowe. Na pierwszą stronę i serwer www musieliśmy poczekać do 1993 roku. Uruchomiono go też na Wydziale Fizyki UW. Wtedy powstał też pierwszy komercyjny dostawca internetu. Pierwszy darmowy serwer email powstał dopiero w 1996 roku.
25 lat internetu
Na początku internet nie był szeroko dostępny. Nie było przeglądarek, serwisów społecznościowych i portali video. Dostęp mieli głównie administratorzy sieci uczelnianych i ośrodków naukowych. W 1991 roku powstała Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK).
Przełomem było umożliwienie łączenia się z internetem przez modem telefoniczny. Na pewno pamiętają to Ci, którzy pod koniec lat 90 sprzeczali się o dostęp do telefonu, podczas gdy pozostali domownicy korzystali z internetu.
Problem został rozwiązany na początku XXI wieku. Od tego momentu liczba użytkowników sieci stale rosła. Dziś mało kto wyobraża sobie życie bez sieci. Internet stał się integralną częścią naszego życia - jest w telefonach, a coraz częściej też w samochodach czy sprzęcie AGD. Przeglądanie stron za pomocą smartfona lub telewizora w latach 90 ubiegłego wieku, było czystym sience-fiction.
A ŻEBY WYSŁAĆ PIERWSZĄ WIADOMOŚĆ W NIEUŻYWANEJ DZIŚ TECHNOLOGII TRZEBA BYŁO POJECHAĆ DO KOPENHAGI:
md/r
Autor pierwszego "polskiego" e-maila