Do 2022 roku ratusz planuje wydać 1,4 mld złotych na rewitalizację prawobrzeżnej Warszawy. - 2/3 tej kwoty pochodzić będzie z miejskiego budżetu - zapowiedziała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wpływ na to, jak zmieni się Stara i Nowa Praga, Szmulki czy Targówek będą mieli także mieszkańcy. Już w kwietniu ruszy cykl spotkań konsultacyjnych dla warszawiaków.
- Przeznaczymy około 1,4 mld na prawą stronę Warszawy - zapowiedziała w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Warszawy.
Jak zaznaczyła prezydent, 2/3 tej kwoty pochodzić będzie z miejskiego budżetu. - Reszta kwoty jest w bilansach naszych spółek. Ma to być działanie wspólne - wyjaśniła.
Zapowiadany przez ratusz program rewitalizacji obejmie trzy prawobrzeżne dzielnice: Pragę-Północ, Pragę-Południe i Targówek. Na czym będzie polegał?
Z jednej mają to być inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Z drugiej – takie zmiany mają umożliwić rozwój turystyki, kultury, sportu i gospodarki oraz wsparcie mieszkańców.
Sinfonia Varsovia i ponad tysiąc nowych mieszkań
- Jedną z naszych flagowych inwestycji będzie budowa Sinfonii Varsovii i nowych centrów aktywności lokalnej. Planujemy także rozbudować kompleks sportowo-rekreacyjny przy Namysłowskiej i wybudować nowe obiekty sportowe na Targówku Mieszkaniowym – zapowiada Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.
Ratusz chce zainwestować także w poprawę warunków mieszkaniowych na Pradze. – Rezultatem naszych działań będzie ponad tysiąc nowych mieszkań, 670 nowych mieszkań w wyremontowanych kamienicach, które będą przekazywane spółce TBS Południe, 5 tys. mieszkań podłączonych do sieci cieplnej i 3000 mieszkań wyremontowanych, które zostaną doposażone w łazienki – wylicza wiceprezydent.
Wiceprezydent Olszewski o planach inwestycyjnych na Pradze
WIĘCEJ O PROJEKCIE REWITALIZACJI PRAGI PRZECZYTASZ TUTAJ
Nie tylko estetyka, ale i kultura
Prezydent podkreśliła, że plany obejmować będą nie tylko poprawę wyglądu prawobrzeżnych dzielnic, lecz także jej ożywienie społeczne i kulturalne.
- Mam nadzieję, że nie będzie to tylko inwestycja w sferze budowy czy odnawiania, ale będzie to rewitalizacja pełna, czyli społeczna. Mam nadzieję, że będzie to ożywienie społeczno-gospodarcze, podniesienie jakości przestrzeni publicznej, następnie turystyki i kultury - podkreśliła.
Ratusz chce poznać opinie mieszkańców
W sprawie planów rewitalizacji będą mogli wypowiedzieć się także mieszkańcy. W poniedziałek prezydent zapowiedziała zorganizowanie konsultacji społecznych w tej sprawie.
Pierwsze spotkanie otwierające konsultacje odbędzie się 9 kwietnia o godz. 17.30 w Teatrze Baj przy ul. Jagiellońska 28. Na kolejne ratusz zaprasza mieszkańców 16 kwietnia (Targówek, Szkoła Podstawowa Nr 114, ul. Remiszewska 40), 23 kwietnia (Praga-Południe, Centrum Paca, ul. M. Paca 40) oraz 29 kwietnia (Praga-Północ, Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52). Spotkanie podsumowujące odbędzie się zaś 17 czerwca w Teatrze Powszechnym.
Oprócz spotkań konsultacyjnych ratusz zapowiedział także organizację spacerów po Pradze. Jak zapowiadają urzędnicy, będzie można zobaczyć nie tylko zabytkowe obiekty, ale także tereny objęte Zintegrowanym Programem Rewitalizacji. W czasie pierwszego ze spacerów, który odbędzie się 11 kwietnia zwiedzić będzie można Targówek Fabryczny. Trasy kolejnych prowadzić będą m.in. przez Szmulowiznę, Michałów czy Targówek Mieszkaniowy.
jk