Pierwszy bocian wrócił na przedmieścia Hamburga. Ptak pojawił się w swoim gnieździe co najmniej miesiąc przed zwyczajową datą powrotu przedstawicieli swojego gatunku w tamte okolice. Bociany wracają także do innych regionów Niemiec. Do szybszego powrotu mogła skłonić je wyjątkowo łagodna zima.
Bociany białe z Europy Zachodniej najczęściej wracają do swoich gniazd w okresie między połową marca a końcem kwietnia, rzadziej w lutym. W tym roku powroty rozpoczęły się jednak niezwykle wcześnie - do Hamburga zawitał już pierwszy w tym sezonie ptak tego gatunku.
Wczesny zwiastun wiosny?
Bocian pojawił się w stanowiącej część Hamburga dzielnicy Kirchwerder. To dorosły samiec, który od czterech lat wraca wiosną w to samo miejsce. W tym roku przyleciał do swojego gniazda w środę - o około miesiąc wcześniej niż zazwyczaj.
Nie wiadomo, dlaczego ptak pojawił się w Hamburgu tak wcześnie. Przypuszczalnie wpłynęła na to łagodna, ciepła zima. Jak wyjaśnił Klaus Schmidt z agencji ochrony przyrody NABU, nie należy się obawiać o los bociana.
- Mróz nie sprawia żadnych problemów bocianom, które spóźniły się na odlot - tłumaczył. - Warunkiem przetrwania jest jednak znalezienie wystarczającej ilości pożywienia, na przykład myszy.
Marco Sommerfeld z NABU dodał, że ptak pojawił się tak wcześnie w okolicy prawdopodobnie po to, by zająć jak najlepsze terytorium.
- Z reguły wśród bocianów jako pierwsze wracają samce - powiedział. - To terytorium wydaje się bardzo dobre. Dużo zależy również od tego, kiedy wracają lub gdzie zimowały - dodał.
Wracają do innych części Niemiec
Samiec z Hamburga nie jest jedynym bocianem, który zdecydował się na wczesny powrót do Europy. W Turyngii, kraju związkowym w środkowych Niemczech, pierwsze bociany rozpoczęły już wiosenne porządki w swoich gniazdach.
- Natura zareagowała na długie i wyjątkowo łagodne warunki atmosferyczne między Bożym Narodzeniem a połową stycznia - wyjaśnia Schmidt. - Pojawiają się wcześnie kwitnące rośliny, a niektóre gatunki ptaków już rozpoczynają swoje zaloty - dodał.
Źródło: ENEX, Thuringen NABU