Polska

Polska

Polacy też świętują winobranie

Znacie polskie wina? Jeśli nie, koniecznie wybierzcie się w niedzielę do Ochli. W tamtejszym Muzeum Etnograficznym odbędą się tradycyjne Dożynki Winiarskie, na których zaprezentują się lokalni winiarze.

Polacy zdobyli szczyt Makalu

W piątek przed południem Artur Hajzer, Adam Bielecki oraz Tomasz Wolfart weszli na himalajski szczyt Makalu (8463 m n.p.m). To pierwsze od 24 lat i piąte w historii wejście Polaków na tę górę bez aparatów tlenowych.

Ta jesień jest wyjątkowo złota

Tegoroczna jesień zdążyła zachwycić niejednego z nas. Zdjęcia Reportera 24 pokazują, że jak mało która, zasłużyła sobie na miano złotej.

Płytka Wisła odsłania historię. I tak do wiosny

Jesienią nie tylko liście opadają. Obniża się też poziom wody w polskich rzekach. W Warszawie opadająca Wisła pokazała fragment dawnego Mostu Poniatowskiego oraz pozostałości tramwajowego torowiska, które zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Na zdjęciach uwiecznił je Reporter 24, Piotr Tomczyk.

W podbydgoskich lasach sezon na grzyby trwa

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników grzybobrania z województwa kujawsko-pomorskiego: w podbydgoskich lasach grzybów nie brakuje. Na zdjęciach wysłanych przez Reportera 24 zobaczycie m.in. koźlarze, borowiki i muchomory.

Posprzątali Rospudę. Była pełna śmieci

Młodzież, przedstawiciele Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także sportowcy wzięli w sobotę udział w akcji sprzątania położonych w województwie podlaskim rzek Netta i Rospuda. Uporządkowano tereny wokół linii brzegowych rzek i w pobliżu jeziora Necko.

Jesień piękniejsza niż lato

Właśnie rozpoczęła się złota polska jesień. Światło słoneczne złagodniało i wydobywa z natury jej najpiękniejsze cechy - miękkie linie intensywnie zielonych traw i złotych zbóż oraz ciepły odcień zmieniających barwę liści. Zobaczcie, jak o tej porze roku przedstawia się Suwalszczyzna.

Żeglarzy postraszy przelotny deszcz

Najlepszy wiatr czeka w sobotę żeglarzy w rejonie Łeby i Krynicy Morskiej. Równie mocno powieje na Mamrach oraz Śniardwach. Przeszkadzał będzie jedynie przelotnie padający deszcz.

Pogodne noce pozwolą nam podziwiać gwiazdy

Kiedy "myszkowałam" ostatnio po stronach internetowych z dziedziny astronomii, wpadałam również na fora dyskusyjne i zauważyłam, że jedną z najczęściej roztrząsanych spraw są warunki pogodowe umożliwiające, bądź mocno utrudniające obserwacje nieba.

Podsumowanie lata: czerwiec suchy, lipiec mokry, sierpień gorący

Lato skończyło się zaledwie kilka godzin temu, a już Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zdążył je podsumować. Minione lato było ciepłe i deszczowe. Nie tylko średnia temperatura w całym kraju przekroczyła normę, ale i lokalne opady - miejscami nawet o 50 proc.

Jesień w Polsce oficjalnie rozpoczęta

By móc z czystym sumieniem powiedzieć, że już zaczęła się jesień, muszą zostać spełnione cztery warunki. Dokładnie 23 września o godz. 11:05 tak się stało. Teraz przed nami dożynki i zbieranie kasztanów, a potem babie lato, wykopki, coraz krótsze dni i... jesienna depresja.

Im wyżej, tym cieplej. Inwersja w górach

W Bieszczadach występuje niewielka inwersja powietrza. Oznacza to, że w górnych partiach gór jest cieplej niż w dolinach - poinformował w czwartek Andrzej Łukaszczuk, ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR.

Czarne bociany odlatują później

Do końca września będą trwały odloty bocianów czarnych do miejsc zimowania w Afryce. Ich trasa przelotu biegnie m.in. przez Podkarpacie.

Spójrz w niebo. Zobaczysz kometę

Bezksiężycowe noce to idealny czas na obserwacje obiektów mgławicowych, a do takich zaliczają się komety. Końcówka września będzie sprzyjała obserwacjom komety Garradda, którą dostrzec można nawet przez zwykłą lornetkę.

Ten grzyb z alkoholem zabija

Borowik szlachetny jest bez wątpienia królem polskich lasów, ale ma też liczną świtę. Poznajcie, dzięki zdjęciom Reporterów 24, członków rodziny królewskiej, borowika ponurego i sosnowego.

Bałtyk najpiękniejszy jest po sezonie

Bałtyk swoją atrakcyjnością zachwyca nie tylko w sezonie. W końcówce lata również możemy cieszyć się pięknem zachodzącego słońca, na plaży spotkać zakochane pary, a przy brzegu zobaczyć fokę. Uroki prawie jesiennego morza uchwycili Reporterzy 24.

1011 urodziny Bartka i zbiórka na prezent

W sobotę odbędzie się zbiórka pieniędzy przeznaczonych na budowę konstrukcji zabezpieczającej przed przewróceniem się Bartka, najsłynniejszego polskiego dębu. Inauguracja akcji odbędzie się podczas imprezy 1011 urodzin pomnika przyrody.

Zaczyna się czas jesiennych alergii

Jesień kojarzy nam się z chłodem, wilgocią i opadającymi liśćmi z drzew. Powszechnie sądzi się, że to także pora roku przynosząca ulgę alergikom. Nic z tych rzeczy. Właśnie w tym okresie alergie się nasilają.

Wirtualny spacer po lesie coraz bardziej popularny

Leśnicy z warmińsko-mazurskiego uruchamiają kolejne wirtualne spacery po leśnych duktach i leśniczówkach bo zauważyli, że dzięki nim w realnym świecie mają coraz więcej zwiedzających. Internet pomaga też w wykrywaniu śmieciarzy i złodziei.

Jest nowa stacja ratunkowa GOPR

Nowa i wyremontowana stacja ratunkowa beskidzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego jest już otwarta. Znajduje się na Markowych Szczawinach, w masywie Babiej Góry w Beskidach, zaraz przy lokalnym schronisku.

Rozbudują port w Elblągu. Dla kibiców

W Elblągu rozbudowany zostanie port żeglarski z którego jachty wypływają na Zalew Wiślany. Powód? Zbliżające się wielkimi krokami Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Koszt remontu to 8,5 mln zł, jednak ma się opłacić: kibice, którzy zjadą do Gdańska na rozgrywki sportowe, mają korzystać z atrakcji turystycznych proponowanych przez Elbląg.

Lem i Heweliusz - imiona polskich satelitów. Blisko był też Pan Twardowski

Stanisław Lem został patronem pierwszego polskiego satelity. Na imię dla drugiego internauci wybrali Heweliusza, który wygrał w ten sposób m.in. z Panem Twardowskim. - Pierwszy powstanie głównie jeszcze z zagranicznych komponentów, w drugim więcej będzie polskich części - na antenie TVN24 mówi Karol Wójcicki z Planetarium Niebo Kopernika.

A w Tatrach wciąż lato

Tatry, niezależnie od pory roku, cieszą się dużą popularnością. Jednak dopiero u progu jesieni nabierają szczególnego uroku. Kiedy w Tatry zawita jesień? Kiedy patrzymy na zdjęcia nadesłane przez Reporterkę 24 wcale nie mamy pewności, że nastąpi to prędko.

Zjawisko mamma zawisło nad Sanokiem

Istnieją sprzeczne zdania co do kształtu tych chmur. Zdaniem części redakcji wyglądem przypominają złociste, okrągłe biszkopty. Innym na myśl przychodzą bąble.

Dwa polskie satelity polecą w kosmos

Naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN konstruują pierwszego polskiego satelitę naukowego. Zostanie on wystrzelony w przestrzeń okołoziemską w przyszłym roku w ramach wspólnego projektu badaczy z Polski, Austrii i Kanady. Drugi satelita ma trafić na orbitę przed marcem 2013 roku.