Polska

Polska

- Makiety żyjących w Tatrach zwierząt stanęły przy drodze do Morskiego Oka. Mają one wzbudzać wśród turystów refleksję i przypominiać o zagrożonych gatunkach egzystujących w polskich górach - powiedział Szymon Ziobrowski z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W nocy z piątku na sobotę m.in. w Zakopanem i na Kasprowym Wierchu spadło ok. 2 cm śniegu. - Przyczyniła się do tego zatoka chłodnego powietrza, która obecnie znajduje się nad Europą - powiedziała Arleta Unton-Pyziołek synoptyk TVN Meteo. W wyniku wychłodzenia zmarł mężczyzna, który wcześniej spożywał alkohol.

- W Bieszczadach leży śnieg. W Ustrzykach Górnych i Cisnej jest go nawet do pięciu centymetrów. Z kolei w sobotę rano na Połoninie Wetlińskiej były trzy stopnie mrozu - poinformował Arkadiusz Kawalec, dyżurny GOPR. Podobnie jest w Beskidach. Warstwa śniegu w obu regionach ma do 5 cm grubości.

Piękna październikowa pogoda ma się już ku końcowi, ale do nas wciąż napływają zdjęcia użytkowników, pokazujące ciepłe oblicze jesieni. Tym razem przedstawiamy Wam te zrobione w Tatrach.

Czy aura ma wpływ na frekwencję i wyniki wyborów? Jeśli tak, to w jakim stopniu? Od pół wieku związki pogody z polityką badają amerykańscy politolodzy. W tym odcinku "Encyklopedii Pogody" przedstawimy, do jakich odpowiedzi i wniosków doszli.

90 tys. osób skorzystało w tym roku z rejsów statkami Żeglugi Augustowskiej. To zdecydowanie mniej niż w ostatnich latach. Tylko dzięki pięknej pogodzie we wrześniu wynik będzie lepszy niż się spodziewano.

Kilkadziesiąt tysięcy metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków wpada do Wisły w samym sercu miasta. Na bulwarach śmierdzi fekaliami, tymczasem wodociągowcy zapewniają, że wszystko jest pod kontrolą. O sytuacji zaalarmował portal tvnwarszawa.pl Piotr Tomczyk, Reporter 24.

Czym są mgły? Fizycznie tym samym, co chmury - kroplami wody lub kryształkami lodu zawieszonymi powietrzu. Różnica między nimi jest tak naprawdę jedna.

W Tatrach dziś wyśmienita pogoda. W Zakopanem temperatura po południu doszła do 18 stopni. Wysoko w górach było nieco chłodniej, od 10 do 15 st. Niebo z zachmurzeniem małym i umiarkowanym, wiatr o prędkości od 2 do 10 km/godz. w dolinach, wyżej nieco silniejszy, dochodzący do 20-30 km/godz. Pogoda idealna do wędrówki. Dolina Kościeliska musi wyglądać teraz cudnie!

Znacie polskie wina? Jeśli nie, koniecznie wybierzcie się w niedzielę do Ochli. W tamtejszym Muzeum Etnograficznym odbędą się tradycyjne Dożynki Winiarskie, na których zaprezentują się lokalni winiarze.

W piątek przed południem Artur Hajzer, Adam Bielecki oraz Tomasz Wolfart weszli na himalajski szczyt Makalu (8463 m n.p.m). To pierwsze od 24 lat i piąte w historii wejście Polaków na tę górę bez aparatów tlenowych.

Tegoroczna jesień zdążyła zachwycić niejednego z nas. Zdjęcia Reportera 24 pokazują, że jak mało która, zasłużyła sobie na miano złotej.

Jesienią nie tylko liście opadają. Obniża się też poziom wody w polskich rzekach. W Warszawie opadająca Wisła pokazała fragment dawnego Mostu Poniatowskiego oraz pozostałości tramwajowego torowiska, które zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Na zdjęciach uwiecznił je Reporter 24, Piotr Tomczyk.

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników grzybobrania z województwa kujawsko-pomorskiego: w podbydgoskich lasach grzybów nie brakuje. Na zdjęciach wysłanych przez Reportera 24 zobaczycie m.in. koźlarze, borowiki i muchomory.

Młodzież, przedstawiciele Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także sportowcy wzięli w sobotę udział w akcji sprzątania położonych w województwie podlaskim rzek Netta i Rospuda. Uporządkowano tereny wokół linii brzegowych rzek i w pobliżu jeziora Necko.

Właśnie rozpoczęła się złota polska jesień. Światło słoneczne złagodniało i wydobywa z natury jej najpiękniejsze cechy - miękkie linie intensywnie zielonych traw i złotych zbóż oraz ciepły odcień zmieniających barwę liści. Zobaczcie, jak o tej porze roku przedstawia się Suwalszczyzna.

Najlepszy wiatr czeka w sobotę żeglarzy w rejonie Łeby i Krynicy Morskiej. Równie mocno powieje na Mamrach oraz Śniardwach. Przeszkadzał będzie jedynie przelotnie padający deszcz.

Kiedy "myszkowałam" ostatnio po stronach internetowych z dziedziny astronomii, wpadałam również na fora dyskusyjne i zauważyłam, że jedną z najczęściej roztrząsanych spraw są warunki pogodowe umożliwiające, bądź mocno utrudniające obserwacje nieba.