Polska

Polska

Ratownicy TOPR sprowadzają z Tatr trzech turystów, którzy od kilku dni biwakowali w okolicach Jarząbczego Wierchu. W poniedziałek rano, kiedy pogorszyły się warunki pogodowe, wezwali pomoc - poinformował ratownik dyżurny, Tomasz Wojciechowski.

Warszawa, Maszewo koło Płocka oraz Kętrzyn to miejsca, z których na Kontakt Meteo i na Kontakt 24 napływają zdjęcia jakby zrobione na przełomie marca i kwietnia. Zobaczcie, jak wiosna zajęła w styczniu miejsce zimy.

Biel to kolor coraz częściej pojawiający się w Polsce w ostatnich dniach, szczególnie na wschodzie i południu kraju. Tam drogi, stoki i chodniki przykrywa niekiedy spora warstwa śniegu. Wszystko za sprawą wilgotnych frontów atmosferycznych przechodzących nad Polską. Śnieżne krajobrazy od Suwałk po Małopolskę utrwalili na zdjęciach Reporterzy 24.

W niedzielę ratownicy TOPR ogłosili trzeci, wysoki stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śniegu na Kasprowym Wierchu wynosi już 80 cm. Także w górnych partiach Bieszczad, gdzie spadło 70 cm śniegu, wzrosło zagrożenie lawinowe.

18 mln zł oszczędził do tej pory Kraków na łagodnej zimie. Inne polskie miasta też notują oszczędności liczone w milionach złotych. Wszystko to może się skończyć, gdy zima naprawdę zaatakuje.

Wiatr, który w ostatnich dniach przyniosły nad Polskę niże znad północnej Europy, wzburzył nasze Wybrzeże. Reporterzy 24 przysłali zdjęcia fal zalewających kołobrzeskie plaże.

Zima nieśmiało przypomina o swoim istnieniu. Reporterzy 24 wysłali nam zdjęcia ze Szczyrku i Warszawy pokazujące dzisiejsze opady śniegu. Jak mówiła Arleta Unton-Pyziołek, meteorolog TVN Meteo, w górach leży nawet 70 cm. I ma jeszcze padać.

- Wiatr wieje obecnie z prędkością do 80 km/h w całym kraju, w górach podmuchy osiągają nawet do 120 km/h – powiedział w czwartek popołudniu Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo. Efekty takiej pogody? Śmiertelny wypadek, powyrywane drzewa, zniszczone domy, ponad trzy tysiące odbiorców bez prądu. W sumie od środy wieczorem strażacy interweniowali więcej niż sto razy.

Droga krajowa nr 8 Wrocław - Kudowa Zdrój w miejscowości Zielone Dolne po południu jest już przejezdna. Droga była zablokowana w czwartek rano z powodu intensywnych opadów śniegu. Odblokowany został również wjazd do Czech na drodze krajowej nr 3.

Silny wiatr przynosi opady deszczu i lokalne podnoszenie się stanów wód. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na Żuławach, Zalewie Wiślanym i Szczecińskim.

Dodatnie temperatury nawet nocą i spora dawka słońca sprawiają, że przyroda budzi się do życia. Drzewa wypuszczają liście, a kwiaty zaczynają kwitnąć. Na trop wiosennej aury w styczniu wyruszyli Reporterzy 24.

Front atmosferyczny, który towarzyszy niżowi Ulli pustoszącemu obecnie północ Europy, przeszedł nad południową częścią Polski. Reporterzy 24 zarejestrowali wynik jego pojawienia się w naszym kraju - burzę z gradobiciem w Częstochowie i okolicach. - Te rzadkie zimą zjawiska pogodowe to efekt szybkiego przejścia frontu - tłumaczy synoptyk TVN Meteo, Artur Chrzanowski.