Rzeki przekraczają stany alarmowe. W Płocku alarm powodziowy, Hanna odcięta od świata

Ostrzeżenia hydrologiczne w Polsce (TVN24)
Ostrzeżenia hydrologiczne w Polsce (TVN24)
Ostrzeżenia hydrologiczne w Polsce (TVN24)

Przybywa miejsc, w których rzeki przekroczyły stany alarmowe i ostrzegawcze. Nadal wzrasta poziom Wisły, szczególnie w okolicach Płocka, a także Bugu i Odry. W poniedziałek 30 gospodarstw w jednej z gmin na Lubelszczyźnie zostało odciętych od świata po tym, jak w ciągu doby Bug przybrał w tamtym rejonie pół metra. - Lokalnie mogą być problemy, ale takiego zagrożenia krajowego dla jakiejś dużej powodzi nie ma - uspokaja minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej, w sumie w całym kraju odnotowano przekroczenie stanu alarmowego na 17 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły (maksymalnie we Włodawie na Bugu o 118 cm), na 12 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry (maksymalnie w Korzeńsku na Orlej o 49 cm) oraz na 1 stacji wodowskazowej rzek Przymorza (na Prosnie w Gubrze o 87 cm).

Przekroczenie stanu ostrzegawczego odnotowano na 40 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, na 47 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry oraz na dwóch stacjach wodowskazowych rzek Przymorza.

Do lokalnych podtopień doszło w województwach: lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim.

Pogotowie przeciwpowodziowe na Kujawach i Pomorzu

Stan pogotowia przeciwpowodziowego dla terenów nadwiślańskich w województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim ogłosili w poniedziałek po południu miejscowi wojewodowie. W niektórych miejscowościach zostały przekroczone stany ostrzegawcze rzek.

"Obserwowany rozwój stanów wód w zlewni środkowego odcinka rzeki Wisły oraz istniejące i prognozowane wielkości dopływu do zbiornika Włocławek stwarzają realne zagrożenie wystąpienia stanów wody przekraczających stany ostrzegawcze na terenie województwa kujawsko-pomorskiego poniżej stopnia wodnego" - napisała wojewoda kujawsko-pomorska Ewa Mes w komunikacie skierowanym do prezydentów miast, burmistrzów i wójtów.

Wojewoda zwróciła się do samorządowców o pilne podjęcie działań przewidzianych w planach ochrony przed powodzią, dotyczących m.in. poinformowania lokalnych społeczności o zagrożeniach, wprowadzenia całodobowych dyżurów i zapewnienia możliwości korzystania z magazynów powodziowych.

Bardzo podobny komunikat skierował do władz gmin nadwiślańskich leżących na terenie województwa pomorskiego miejscowy wojewoda Ryszard Stachurski. Poinformował on, że w tym regionie Wisła przekroczyła w poniedziałek stany ostrzegawcze na wysokości Tczewa.

Zagrożony Toruń

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił też prezydent Torunia Michał Zaleski. Zaapelował o rozwagę i ostrożność do osób przebywających na terenach zalewowych i użytkowników ogrodów działkowych na osiedlu Rudak i przy ul. Przybyszewskiego na Bydgoskim Przedmieściu w sąsiedztwie Wisły.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w poniedziałek poziom Wisły przekroczył stany ostrzegawcze w Toruniu, Chełmnie i Grudziądzu, a we Włocławku był o nieco ponad metr niższy do stanu ostrzegawczego.

Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego we Włocławku Janusz Majerski poinformował, że w poniedziałek dopływ wody do miejscowej tamy sięgał 2800 metrów sześciennych na sekundę, czyli trzy razy większy niż średnio w roku. Jednak zrzut wody z zapory nie był tak duży, gdyż zbiornik wcześniej został przygotowany na taką sytuację. Według o prognoz w najbliższych dniach dopływ wody do tamy będzie wzrastał i pod koniec tygodnia osiągnie najwyższy poziom.

Podtopienia w Polsce (TVN24)
Podtopienia w Polsce (TVN24)

Alarm na Mazowszu

"W związku z szybkim ociepleniem i spływem wód pośniegowych obecnie obserwujemy kumulację wody we wszystkich mazowieckich rzekach. Sytuacji hydrologicznej sprzyjają słoneczna pogoda, która zwiększa parowanie, a także brak kry, dzięki czemu woda przepływa swobodnie" - poinformowała w poniedziałek w komunikacie rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego Ivetta Biały. Na terenie województwa podtopienia występują w zlewniach Bugu i Liwca w powiatach wyszkowskim, wołomińskim i ostrowskim, ale są to głównie zalania łąk, pastwisk i nieużytków rolnych oraz pojedynczych domostw leżących na terenach zalewowych.

Alarmy obowiązują obecnie w 23 gminach i Płocku, a pogotowia w 18 gminach oraz całości powiatu lipskiego i płockiego. Od piątku strażacy odnotowali 200 wezwań w związku z wodą zalewającą piwnice lub posesje.

Alarm w rejonie Płocka

W poniedziałek po południu Wisła przekroczyła w Płocku stany ostrzegawcze na dwóch wodowskazach w najniżej położonej dzielnicy - Borowiczki o 7 cm. Na dwóch kolejnych wodowskazach do przekroczenia stanów ostrzegawczych brakuje około 50 cm. W poniedziałek około południa władze miasta ogłosiły alarm powodziowy.

W całym rejonie Płocka obserwowany jest stały trend rosnący poziomu Wisły spowodowany spływaniem z górnego jej biegu wód roztopowych. Miejski wydział zarządzania kryzysowego określił jednak aktualną sytuację na rzece jako stabilną. Z danych służb przeciwpowodziowych wynika, że tempo przyboru wody wynosi tam około 1 do 2 cm na godzinę.

W poniedziałek po południu poziom Wisły w Kępie Polskiej osiągnął 511 cm, czyli 61 cm ponad stan alarmowy, a w Wyszogrodzie 571 cm, czyli 21 cm powyżej stanu alarmowego. Alarm powodziowy obowiązuje do odwołania w gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Słubice, Bodzanów, Nowy Duninów i Mała Wieś.

Alarm powodziowy w Płocku i okolicznych gminach (TVN24)
Alarm powodziowy w Płocku i okolicznych gminach (TVN24)
Alarm powodziowy w Płocku (TVN24)
Alarm powodziowy w Płocku (TVN24)

Kulminacja spodziewana w środę

- Środa może być dniem bardzo trudnym - zapowiedział na antenie TVN24 minister Boni. Właśnie tego dnia w kilku zagrożonych powodzią rejonach kraju może nastąpić kulminacja wysokich stanów wód.

- Lubelskie, mazowieckie, podlaskie i podkarpackie, dochodzi do tego dolnośląskie - wymieniał, prezentując na tablecie raport dobowy o zagrożeniach.

Wysoki stan rzek na Mazowszu (TVN24)
Wysoki stan rzek na Mazowszu (TVN24)

Poprawa w Ciechanowcu

Minister Boni zaznaczył, że niektórych zagrożonych rejonach sytuacja powoli się poprawia. Jak powiedział, w kilkudziesięciu gminach panują stany alarmowe, ale w niektórych miejscach woda zaczyna ustępować. Tak jest np. w Ciechanowcu. - Dzisiaj nad ranem pokazały pomiary, że to jest od ok. 10 do 19 cm wody mniej - powiedział szef MAC.

- W niektórych miejscach podlaskiego, w Narewce w powiecie Hajnówka było zagrożenie dla ścieków, ale zostały one zablokowane. Także podtopienie nie spowoduje żadnego wycieku nieczystości - dodał.

Nieznaczna poprawa w Ciechanowcu (TVN24)
Nieznaczna poprawa w Ciechanowcu (TVN24)

Bug ciągle przybiera

Alarm powodziowy od kilku dni obowiązuje nad Bugiem w woj. lubelskim. Dotychczas nie było konieczności ewakuacji ludzi, ale krakowski oddział Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że z powodu dalszego spływu wód roztopowych poziom wody na rzece w regionie jeszcze wzrośnie.

Poważna sytuacja jest w położonej niedaleko Terespola i Włodawy gminie Hanna. W ciągu doby poziom wody w Bugu podniósł się o 50 cm i, wylewając, odciął drogi dojazdowe do 32 gospodarstw. Najgorsza sytuacja jest w miejscowościach Dołhobrody, Kuzawka, kol. Pawluki.

Do pomocy zaangażowane są m.in. służby graniczne i straż pożarna. Od wtorku Oddział Staży Granicznej w Dołhobrodach zostanie wyposażony w łódź i od rana będzie patrolował zalane tereny.

Metr powyżej stanu

W poniedziałek rano Bug we Włodawie sięgał poziomu 465 cm, o ponad metr powyżej stanu alarmowego. W położonym wyżej Strzyżowie stan alarmowy przekroczony był o 60 cm, tam rzeka w ostatnich godzinach opadła kilka centymetrów. Natomiast w Krzyczewie do poziomu alarmowego brakowało kilku centymetrów.

- Woda zalała głównie pola i pastwiska, w niektórych miejscach podchodzi pod gospodarstwa. Nie ma dojazdu do kilku osób samotnie mieszkających wsi Kolemczyce w gminie Dorohusk, trudno też dojechać do kilkunastu gospodarstw we wsi Mościce Dolne w gminie Sławatycze nad Bugiem. Woda zalała tam drogi - powiedział rzecznik wojewody lubelskiego Kamil Smerdel.

Trzy województwa szczególnie zagrożone

Alarmy w Lubelskiem

Ostrzeżenie IMGW ma trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia. Spodziewany jest wzrost poziomu wody w Bugu na odcinku Włodawa - Krzyczew. Także w Strzyżowie i Dorohusku poziom wody będzie utrzymywał się powyżej stanów alarmowych.

Powyżej stanów alarmowych utrzymywał się będzie też stan rzeki Wieprz w Krasnymstawie (gdzie ww poniedziałek rano odnotowano przekroczenie o ponad 20 cm) i Kośminie oraz rzek Tyśmienica w Tchórzewie oraz Krzna w Malowej Górze. Wisła od Annopola do Dęblina ma płynąć powyżej stanów ostrzegawczych.

Stan alarmu powodziowego obowiązuje w powiatach hrubieszowskim, chełmskim, włodawskim i bialskim nad Bugiem oraz w Krasnymstawie nad Wieprzem. Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w powiatach puławskim i ryckim nad Wisłą.

Zagrożenie powodziowe w Polsce (TVN24)
Zagrożenie powodziowe w Polsce (TVN24)

Odra: trzy przekroczenia stanów alarmowych

Rosną również stany wód na rzekach zachodniej Polski. Fale wezbrania spowodowane roztopami na południu kraju przemieszczają się Odrą. Przekroczyła ona stany alarmowe na dwóch wodowskazach.

Jak poinformowała Anna Cieślak-Proch z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gorzowie Wlkp., w poniedziałek rano w Nowej Soli poziom Odry przekraczał stan alarmowy o 16 cm, a w położonym kilkadziesiąt km na północ Nietkowie o 6 cm. Przkroczenie stanu alarmowego zarejestrowano też w w Ścinawie na terenie woj. dolnośląskiego.

- Mimo wysokiego poziomu, Odra zachowuje się spokojnie i nie stanowi zagrożenia dla ludzi i ich dobytku. Rzeka nie przybiera gwałtownie. Występują lokalne podtopienia terenów położonych w jej dolinie między wałami oraz naturalnych obszarów zalewowych - głównie łąk i nieużytków - wyjaśniła Cieślak-Proch.

Warta i Noteć też wezbrane

Wysoki poziom wód utrzymuje się także na kilku innych rzekach w regionie, m.in. Warcie i Noteci. W przypadku Warty stany ostrzegawcze są przekroczone w Skwierzynie i Gorzowie Wielkopolskim, a na Noteci - w Gościmcu i Bledzewie na Obrze. Na południu regionu stan ostrzegawczy osiągnął Bóbr w Żaganiu i Szprotawie.

Podobnie jak w przypadku Odry nie ma obecnie zagrożenia dla mieszkańców miejscowości położonych w ich dolinach. Cieślak-Proch powiedziała, że dotychczas w regionie władze samorządowe nie zdecydowały się na ogłoszenie stanów pogotowia czy też alarmu przeciwpowodziowego.

Lubuskie i Wielkopolska

W woj. lubuskim nieznacznie przekroczone są stany wód na Nysie Łużyckiej i rzece Bóbr. Nie ma jednak zagrożenia powodziowego.

W Wielkopolsce w związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzece Prośnie ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego dla gmin: Chocz, Czermin, Gołuchów oraz dla miasta i gminy Pleszew.

Stan alarmowy przekroczyły rzeki: Orla (wodowskaz Korzeńsko) o 56 cm, Prosna (wodowskaz Mirków) o 3 cm, Polska Woda (wodowskaz Bogdaj) o 2 cm.

Stany ostrzegawcze przekroczone zostały z kolei na rzekach: Kuroch (wodowskaz Odolanów) o 25 cm, Ner (wodowskaz Dąbie) o 1 cm, Barycz (wodowskaz Odolanów) o 9 cm, Prosna (wodowskaz Bogusław ) o 40 cm, Warta (wodowskaz Koło) o 2 cm, Warta (wodowskaz Śrem) o 29 cm, Warta (wodowskaz Oborniki) o 1 cm.

"Monitorujemy sytuację"

- Sytuacja jest pod kontrolą - uspokajał na antenie TVN24 minister Boni. Jak poinformował, nad zapewnieniem bezpieczeństwa pracują skoordynowane różne lokalne służby, a ich działania kontrolują samorządy, a także wojewodowie. - Monitorujemy sytuację - zapewnił Boni.

Minister przyznał, że trudna sytuacja panuje w okolicach Płocka, w Kępie Polskiej, gdzie spotykają się wody roztopowe z Bugu, Narwi i Wisły. Jak poinformował, w środę można się tam spodziewać fali kulminacyjnej, która może wynieść 5,5 m. - To i tak około 2 m niżej, niż jest korona wałów i przeszło metr, półtora metra niżej, niż było w 2010 r. Ale akcja jest prowadzona - podkreślił.

Pogoda pomaga

Zapewnił, że sytuacja jest pod kontrolą. - Na szczęście pogoda się poprawia. Najbardziej niebezpieczne byłyby duże opady deszczu w tym momencie. Na dzisiaj, na najbliższych kilka dni nie ma takich prognoz - uspokajał minister.

Minister Boni o zagrożeniu powodziowym (TVN24)
Minister Boni o zagrożeniu powodziowym (TVN24)

Autor: js,pk,map/rs / Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Do Polski zmierza porcja bardzo ciepłego powietrza znad Afryki. Środa będzie preludium do krótkiego lipca w kwietniu, bo jak wynika z prognoz - w czwartek zrobi się naprawdę gorąco. Tego dnia odczuwalna temperatura może osiągnąć nawet 30 stopni Celsjusza. Dotrze do nas też porcja pyłu saharyjskiego.

Anomalia wyniesie 15 stopni, będzie jak w lipcu. Spadnie pył znad Sahary

Anomalia wyniesie 15 stopni, będzie jak w lipcu. Spadnie pył znad Sahary

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zorza polarna rozświetliła niebo nad Polską. Jak poinformował Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", tak dobrych warunków do obserwacji tego zjawiska nie mieliśmy od kilku miesięcy.

Światła Północy pomalowały niebo nad Polską

Światła Północy pomalowały niebo nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Pogoda na jutro. W nocy będzie pogodnie, miejscami powieje silniejszy wiatr. Środa 17.04 przyniesie słoneczną aurę. Termometry pokażą maksymalnie od 25 do 28 stopni Celsjusza. W słońcu temperatura będzie znacznie wyższa.

Pogoda na jutro - czwartek 17.04. Aż 28 stopni na termometrach. W słońcu będzie goręcej

Pogoda na jutro - czwartek 17.04. Aż 28 stopni na termometrach. W słońcu będzie goręcej

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwuletni bóbr o imieniu Kalafior uciekł z ogrodu zoologicznego w Utica w stanie Nowy Jork. Władze zoo przekazały, że wykorzystują drony do poszukiwania zbiegłego gryzonia.

Kalafior uciekł. Szukają go za pomocą dronów

Kalafior uciekł. Szukają go za pomocą dronów

Źródło:
PAP, upi.com

Do Polski napłynęło gorące, zwrotnikowe powietrze znad Afryki. Sprawiło, że w środę temperatura zbliżyła się miejscami do 30 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie było najcieplej.

O krok od upału. Gdzie w środę było najcieplej

O krok od upału. Gdzie w środę było najcieplej

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc 2025. Święta przyniosą części kraju opady deszczu. Miejscami mogą też pojawić się burze. Termometry pokażą w Niedzielę Wielkanocą i lany poniedziałek do 23 stopni.

Pogoda na Wielkanoc. Będziemy pod silnym wpływem układu znad Włoch

Pogoda na Wielkanoc. Będziemy pod silnym wpływem układu znad Włoch

Źródło:
tvnmeteo.pl

Naukowcy, wykorzystując fragment mysiego mózgu wielkości ziarnka piasku, stworzyli superprecyzyjną trójwymiarową mapę mózgu ssaka. Praca ta jest zwieńczeniem prawie dekady badań prowadzonych przez 150 ekspertów.

Takiej mapy mózgu ssaka jeszcze nie było. "Wygląda jak odległa galaktyka"

Źródło:
CNN

Jest duże ryzyko, że w piątek doświadczymy miejscami gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Za sprawą niżu znad Morza Śródziemnego i frontu chłodnego w wielu miejscach kraju pojawią się burze.

Ostrzegamy! Tego dnia mogą utworzyć się groźne burze

Ostrzegamy! Tego dnia mogą utworzyć się groźne burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Święta wielkanocne to wymagający czas dla osób z alergiami. Czyhają na nie nie tylko pyłki drzew, lecz także inne zagrożenia związane z przedświątecznymi porządkami, a nawet próbowaniem potraw. Jak się nie dać alergii podczas Wielkanocy?

"Miałem pacjenta, do którego po trzepaniu dywanów jechało pogotowie"

"Miałem pacjenta, do którego po trzepaniu dywanów jechało pogotowie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski powoli kończy szkolenie, które ma go przygotować do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Czy obawia się lotu rakietą i życia na stacji? - Na pewno jest dużo obaw. Start rakiety jest dosyć niebezpieczny i jest dużo strachu we mnie, ale przede wszystkim dużo ekscytacji - powiedział w rozmowie z Hubertem Kijkiem, reporterem TVN24 BiS.

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Sławosz Uznański-Wiśniewski gotowy do lotu w kosmos. "Start rakiety jest dosyć niebezpieczny"

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Indie i Pakistan zmagają się z falą upałów. Według prognoz synoptyków miejscami temperatura może sięgać nawet 50 stopni Celsjusza, a skwar prędko nie odpuści. Takie warunki sprawiają, że aura stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia setek milionów ludzi.

Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni

Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W Tatrach zaczyna robić się coraz bardziej wiosennie. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zauważyli pierwsze świstaki, które wyszły z zimowych kryjówek po wybudzeniu się z zimowego snu.

Budzą się ze snu zimowego. "Będzie ich coraz więcej"

Budzą się ze snu zimowego. "Będzie ich coraz więcej"

Źródło:
PAP

Nowo odkryta kometa C/2025 F2 (Swan) zbliża się do Słońca. Jak przekazał Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, staje się widoczna na porannym niebie. Jej orbita wskazuje, że ponownie pojawi się w pobliżu Ziemi dopiero za kilkadziesiąt tysięcy lat.

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila

Źródło:
PAP

Sezon na kleszcze trwa w najlepsze. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało mapy, które pokazują, gdzie w Europie odnotowuje się najwięcej przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

KZM w Europie. Mapy pokazują, gdzie jest go najwięcej

Źródło:
ECDC

Rok 2024 był w Europie rekordowy pod względem temperatury - podała we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna. Eksperci wyjaśnili, że część kontynentu odnotowała najdłuższą w historii falę upałów, a wiele regionów spustoszyła susza. Ubiegły rok przyniósł także najpoważniejsze powodzie od ponad dekady.

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Źródło:
PAP, Reuters, WMO

Na skutek burz piaskowych, jakie nawiedziły Irak, wielu mieszkańców miało poważne problemy oddechowe. Wystąpiły też utrudnienia komunikacyjne. Przez słabą widzialność konieczne było między innymi wstrzymanie ruchu na kilku lotniskach.

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Źródło:
AFP, BBC

Naukowcy wyhodowali ludzki ząb w laboratorium. W przyszłości zastosowane przez nich metody mogą okazać się alternatywą dla konwencjonalnego leczenia stomatologicznego. Badacze podkreślili jednak, że minie sporo czasu, zanim implanty zastąpią naturalne zęby.

Wyhodowali ludzki ząb. "To może zrewolucjonizować stomatologię"

Wyhodowali ludzki ząb. "To może zrewolucjonizować stomatologię"

Źródło:
PAP, BBC, King's College London

Słonie afrykańskie z lokalnego ogrodu zoologicznego błyskawicznie zareagowały na trzęsienie ziemi, jakie w poniedziałek nawiedziło Kalifornię. Starsze zwierzęta instynktownie zbiły się w grupę dookoła najmłodszych osobników, wypatrując dalszych zagrożeń. Zachowanie to pokazuje, jak silne więzi łączą słoniowe rodziny.

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Źródło:
Reuters, LA Times

Gwiazda muzyki pop Katy Perry poleciała w kosmos. Na pokładzie rakiety New Shepard znalazło się jeszcze pięć innych kobiet. Amerykańska piosenkarka podzieliła się w mediach społecznościowych nagraniem, pokazującym wnętrze kapsuły przed startem.

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Blue Origin

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowy film, który pokazuje reakcję wilków na zapach człowieka.

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Kontakt24

Nawet 250 litrów deszczu na metr kwadratowy i więcej może spaść w tym tygodniu w środkowej i południowej Europie - wynika z prognoz. Ulewy ma przynieść jeden z niżów, który nabierze wilgoci w rejonie Zatoki Genueńskiej. Układ niskiego ciśnienia dotrze także do Polski i sprawi, że święta będą deszczowe.

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wkrótce rozpocznie się nowy etap trwającej kilka lat renowacji Hagii Sophii. Remont jednej z najbardziej rozpoznawalnych budowli Stambułu skupia się przede wszystkim na ochronie historycznych kopuł przed skutkami potencjalnych trzęsień ziemi.

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Źródło:
PAP, AP

Jeszcze przed świętami będzie tak ciepło jak bywa w czerwcu albo w lipcu. Jaką temperaturę przyniosą nadchodzące dni? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sercu odległej galaktyki w gwiazdozbiorze Panny znajduje się masywna, czarna dziura, która budzi się do życia. Zjawisko kosmiczne, któremu nadano imię Ansky, zaczęło wystrzeliwać intensywne rozbłyski rentgenowskie w regularnych odstępach czasu. To zachowanie bardzo zaintrygowało naukowców.

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

Źródło:
AFP, ESA

Zwolnienia i cięcia w amerykańskim budżecie przeprowadzane w ostatnim czasie przez Donalda Trumpa dotknęły także Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA), zajmującą się prognozowaniem pogody. Eksperci w rozmowie z magazynem "Rolling Stone" zwracają uwagę, że takie działania mogą w przyszłości pogorszyć proces ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami w Stanach Zjednoczonych.

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Źródło:
Rolling Stone, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Grecji opracowali modele, które przewidują, kiedy i jak mocno drzewa oliwne i dęby będą pylić. To przełomowe odkrycie może pomóc osobom uczulonym na pyłki tych drzew lepiej przygotować się do sezonu alergicznego.

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Źródło:
greekreporter.com

Pod koniec tygodnia w Hiszpanii wyruszyły pierwsze wielkanocne procesje, co roku przyciągające uwagę całego świata. Niestety niektóre z nich musiały zawrócić do świątyń, a inne w ogóle ich nie opuściły z powodu ulewnych deszczy. Plany efektownych obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii może pokrzyżować gwałtowna aura - donoszą lokalne media.

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Źródło:
PAP, laopiniondemurcia.es

Ulewne deszcze związane z burzą Olivier nawiedziły Wyspy Kanaryjskie. W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy na jednej z wysp archipelagu - Lanzarote. W związku z gwałtowną aurą strażacy interweniowali ponad 300 razy.

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
PAP, laprovincia.es, rtvc.es

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze soboty na niedzielę. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl