Polska

Polska

Astronomowie z Polskiej Akademii Nauk wypuścili w niebo balony, które mają jeden cel - stratosfery. - Szykuje się prawdziwe widowisko - zapowiadał w rozmowie z TVN Meteo Grzegorz Woźniak z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. Aby uczestniczyć mogli w tym wszyscy zainteresowani, organizatorzy przygotowali transmisję w Internecie.

Nad ranem w wielu rejonach Polski zrobiło się biało, między innymi w Łodzi, w Białymstoku i w Ostródzie. - Mógł padać śnieg ziarnisty w rejonach, gdzie wystąpiły mgły. To rodzaj zamarzniętej mżawki - komentuje synoptyk TVN Meteo, Wojciech Raczyński.

Mgła znów przyczyniła się do utrudnień w ruchu lotniczym. W czwartek wieczorem samolot z angielskiego East Midlands, który miał wylądować na łódzkim lotnisku im. Władysława Reymonta, został przekierowany na lotnisko w Katowicach.

W czwartkowy poranek w wielu miejscach Polski zrobiło się biało. Na drzewach, łąkach czy płotach pojawił się biały osad – szron. Internautom udało się uchwycić to urokliwe zjawisko.

Wpatrzeni w monitory, czekają na znak, po którym ciężkie maszyny ruszą do boju. Śnieg ma być w tym roku bez szans, bo drogowcy zaopatrzeni są w innowacyjną chemię, nowoczesną technologię i... lata trudnych doświadczeń. W największych polskich miastach sprawdzamy, czy w tym sezonie slogan "zima zaskoczyła drogowców" odejdzie w niepamięć.

Wyż znad Skandynawii, który jeszcze przez jakiś czas będzie miał wpływ na pogodę w Polsce, przyniósł ze sobą mgły, przymrozki, ale też sporo słońca. Choć te zjawiska zwiastują nadejście zimy, przez co nie każdemu dobrze się kojarzą, jednego nie można im odmówić - są niesłychanie malownicze. Szczególnie w Tatrach, o poranku.

Stado żubrów z Puszczy Boreckiej na Mazurach wciąż nie zebrało się w gromadę. To znak, że w lesie mają jeszcze dość pokarmu - uważają leśnicy, ale mimo to zaczęli już wykładać do paśników żubrze przysmaki.

W Warszawie to Zarząd Oczyszczania Miasta w czasie zimy dba o drogi, którymi poruszają się autobusy miejskie. Czy są gotowi do tegorocznej zimy? Skąd biorą informacje o pogodzie? - Mamy do dyspozycji 170 posypywarek, które w razie niepogody mogą wyruszyć na ulice - mówi Iwona Fryczyńska, rzeczniczka ZOM. - Wszystko zależne jest od informacji meteorologicznych - dodaje.

Kiedy w Warszawie trwały uliczne zamieszki, 11 listopada w spokojnej otulinie Narwiańskiego i Biebrzańskiego Parku Narodowego w Kiermusach na świat przyszedł żubr. Podlaską miejscowość odwiedził reporter TVN24, Piotr Czaban. A internacu na stronie Kontakt 24 zdecydowali, jakiego imienia chcą dla żubra.

Tak więc od wczoraj jeżdżę już ze spokojnym sumieniem na "zimówkach". Są odrobinę głośniejsze, ale na śliskiej nawierzchni pracują tak, jak trzeba.

Wczoraj wieczorem byłem na koncercie JM Jarre’a na warszawskim Torwarze. Stary mistrz w formie. Przed imprezą, korzystając z przyzwoicie ciepłego wieczoru, zrobiłem sobie spacer dookoła stadionu Legii, zwanego Pepsi Areną.

Mgła na wrocławskim lotnisku opóźniła we wtorek przylot prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Ma on wraz z prezydentami Polski i Niemiec - Bronisławem Komorowskim i Christianem Wulffem - wziąć udział w obchodach 200-lecia utworzenia Uniwersytetu we Wrocławiu.

W Białce Tatrzańskiej na Kotelnicy trwają przygotowania do otwarcia sezonu narciarskiego. We wtorek od wczesnego rana na Bani pracują armatki śnieżne. Czy trwają już przygotowania do zimowego szaleństwa także w innych ośrodkach narciarskich Polski?

Lekkie opady śniegu zawitały w nocy do Polski. Cienka warstwa śniegu przykryła m.in. Kędzierzyn-Koźle. A nawet tam, gdzie śnieg nie spadł, też było można liczyć na zimowe widoki. Na Żywiecczyźnie w nocy trawę i drzewa przykryła szadź.

Zapowiadane opady śniegu wzbudziły w wielu euforię. Ale to jeszcze nie czas na wyciąganie sanek i przygotowanie się na lepienie bałwana. Nadchodzące opady nie będą miały nic wspólnego z prawdziwym białym puchem.

Co roku rolnicy, ogrodnicy i sadownicy praktykują tragiczne w konsekwencjach działanie – wypalanie pół i trawników. Wczesną wiosną oraz jesienią wysuszona roślinność oraz stosy liści są podpalane. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że narażają w ten sposób nie tylko życie swoje i innych, ale też niszczą lasy i pola uprawne.

Mgła jesienią wpisuje się w stały krajobraz Suwalszczyzny i terenów przygranicznych północno-wschodniej Polski. - To okolice Sejn, Krasnopola i Wigier - pisze Reporter 24 i wysyła malownicze zdjęcia. Zobacz przepiękne listopadowe obrazki i przeczytaj legendę otoczoną mrokiem podlaskiego boru.

Nie tylko góry za sprawą dobrej pogody ściągnęły turystów na długo weekendowy wypoczynek. Morze także jesienią ma swoich zwolenników. Na sopockim molo i gdańskiej plaży w sobotę można było spotkać tłumy.