Polska

Polska

Późna jesień zadomowiła się nad wodą

Prawie przez całą jesień towarzyszą nam mgły. Pojawiają się wieczorem, kiedy kładziemy się spać i witają nas rano. Sprawiają, że codzienny pejzaż - nieraz monotonny - staje się tajemniczy i pełen uroku. Najlepiej widać to nad wodą.

Beskidy i Tatry czekają na narciarzy

Sezon narciarski tuż-tuż. W Beskidach działa już pierwsza armatka śnieżna, ponadto pomiędzy Szczyrkiem a Wisłą powstaje niewielki stok, który być może będzie czynny już w weekend. Narciarze szusujący w Tatrach będą natomiast mogli wykupić karnet "TatrySki", który pozwoli im korzystać z pięciu ośrodków narciarskich.

Jesień polska jak włoska

Śnieg spadł w Polsce - owszem, w górach leży nawet teraz. Temperatury w nocy spadają poniżej zera. Były też już pierwsze przymrozki. Ale w przeważającej części kraju jest wyjątkowo ciepło i sucho. - Można powiedzieć, że polska pogoda o tej porze roku przypomina tę w rejonie Morza Śródziemnego - powiedział Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo.

Mamy suszę. Od trzech miesięcy

- Od trzech miesięcy w Polsce praktycznie nie padało. Deszczu było o ponad połowę mniej niż powinno spaść w tym sezonie - na antenie TVN24 poinformował synoptyk Artur Chrzanowski. Według meteorologa stanowi to poważny problem dla naszego kraju. - Zakłóca to rytm natury i może odbić się na przyszłorocznych plonach - dodał.

Ciekawość zbada Marsa. Start w sobotę

Najnowszy łazik NASA, który ma dostarczyć dowodów na to, czy istniało życie na Marsie, został zamontowany na szczycie rakiety i oczekuje na start. Do pojazdu wielkości małego samochodu załadowano już źródło energii, czyli pięć kilogramów radioaktywnego plutonu, który ma napędzać łazika przez co najmniej dwa lata podróży po Czerwonej Planecie.

Polska choinka trzeci raz w Brukseli. Czy to już tradycja?

- 15-metrowy świerk, który jeszcze rośnie w leśnictwie Duszniki Zdrój (Nadleśnictwo Zdroje), będzie zdobił w czasie zbliżających się świąt wejście do siedziby Parlamentu Europejskiego - mówi w rozmowie z portalem TVN Meteo rzeczniczka Anna Malinowska. To już trzeci raz, kiedy nasze drzewo stanie w Brukseli.

Pierwszy śnieg już niedługo

W swoich komentarzach pytacie: kiedy spadnie pierwszy śnieg? Mamy dla was odpowiedź. - Niewykluczone, że już w nocy z soboty na niedzielę biały puch spadnie na wschodzie Polski - mówi synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski.

W Beskidach zapanowała wiosna

Czyżby w Beskidach panowała inna pora roku niż w pozostałej części kraju? - U stóp Babiej Góry zakwitł wawrzynek wilczełyko, uważany za jeden ze zwiastunów wiosny - poinformowała Katarzyna Fujak z Babiogórskiego Parku Narodowego.

"Forest therapy" na Mazurach

- Na Mazurach powinny powstać leśne uzdrowiska oferujące "leczenie lasem" - uważają botanicy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. To właśnie oni, jako jedni z pierwszych w Polsce, zajęli się metodą "forest therapy", czyli badaniem pozytywnego wpływu lasu na ludzkie zdrowie.

Zbliża się start pierwszego polskiego satelity. TVN Meteo śledziło lot kapsuły

Misja Bobas 6 należąca do projektu BRITE-Pl, który ma za zadanie wysłanie w kosmos pierwszych polskich satelitów naukowych, zakończyła się sukcesem. Kapsuła podczepiona do balona wysłanego przez astronomów Z Polskiej Akademii Nauk do stratosfery, dawała się kontrolować bez zakłóceń, a po trzech godzinach lotu dotarła na Ziemię. TVN Meteo obserwowało dla was to wydarzenie.

Z Zatoki Puckiej wyłowiono ciała dwóch mężczyzn

W sobotę po południu z wód Zatoki Puckiej wyłowiono ciała dwóch mężczyzn, którzy w piątek wypłynęli w morze łowić ryby. Ich łódź znaleziono na brzegu. Wywróciła się prawdopodobnie dlatego, że na Bałtyku wieje silny wiatr.

Mazury utonęły we mgle

Mgła to dość niebezpieczne zjawisko atmosferyczne, któremu jednak nikt z nas nie odmówi uroku. Szczególnie pięknie prezentuje się na Mazurach, co możecie sami zobaczyć na zdjęciach Reportera 24.

Wielki test polskich satelitów. Na żywo także w Internecie!

Astronomowie z Polskiej Akademii Nauk wypuścili w niebo balony, które mają jeden cel - stratosfery. - Szykuje się prawdziwe widowisko - zapowiadał w rozmowie z TVN Meteo Grzegorz Woźniak z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. Aby uczestniczyć mogli w tym wszyscy zainteresowani, organizatorzy przygotowali transmisję w Internecie.

Nad ranem w Polsce się zabieliło

Nad ranem w wielu rejonach Polski zrobiło się biało, między innymi w Łodzi, w Białymstoku i w Ostródzie. - Mógł padać śnieg ziarnisty w rejonach, gdzie wystąpiły mgły. To rodzaj zamarzniętej mżawki - komentuje synoptyk TVN Meteo, Wojciech Raczyński.

Mgła utrudniła ruch na lotnisku w Łodzi

Mgła znów przyczyniła się do utrudnień w ruchu lotniczym. W czwartek wieczorem samolot z angielskiego East Midlands, który miał wylądować na łódzkim lotnisku im. Władysława Reymonta, został przekierowany na lotnisko w Katowicach.

Urokliwe oblicze resublimacji

W czwartkowy poranek w wielu miejscach Polski zrobiło się biało. Na drzewach, łąkach czy płotach pojawił się biały osad – szron. Internautom udało się uchwycić to urokliwe zjawisko.

Drogi suche przy -25 st. C i kamery na pługach. Drogowcy chcą wygrać tej zimy

Wpatrzeni w monitory, czekają na znak, po którym ciężkie maszyny ruszą do boju. Śnieg ma być w tym roku bez szans, bo drogowcy zaopatrzeni są w innowacyjną chemię, nowoczesną technologię i... lata trudnych doświadczeń. W największych polskich miastach sprawdzamy, czy w tym sezonie slogan "zima zaskoczyła drogowców" odejdzie w niepamięć.

Tak wyż znad Skandynawii zdobi Tatry

Wyż znad Skandynawii, który jeszcze przez jakiś czas będzie miał wpływ na pogodę w Polsce, przyniósł ze sobą mgły, przymrozki, ale też sporo słońca. Choć te zjawiska zwiastują nadejście zimy, przez co nie każdemu dobrze się kojarzą, jednego nie można im odmówić - są niesłychanie malownicze. Szczególnie w Tatrach, o poranku.

Zima daleko od Mazur. Dowodem - żubry

Stado żubrów z Puszczy Boreckiej na Mazurach wciąż nie zebrało się w gromadę. To znak, że w lesie mają jeszcze dość pokarmu - uważają leśnicy, ale mimo to zaczęli już wykładać do paśników żubrze przysmaki.

"Dzięki radarom wiemy, kiedy przyjdzie śnieg"

W Warszawie to Zarząd Oczyszczania Miasta w czasie zimy dba o drogi, którymi poruszają się autobusy miejskie. Czy są gotowi do tegorocznej zimy? Skąd biorą informacje o pogodzie? - Mamy do dyspozycji 170 posypywarek, które w razie niepogody mogą wyruszyć na ulice - mówi Iwona Fryczyńska, rzeczniczka ZOM. - Wszystko zależne jest od informacji meteorologicznych - dodaje.

Internauci chcą żubra Portosa

Kiedy w Warszawie trwały uliczne zamieszki, 11 listopada w spokojnej otulinie Narwiańskiego i Biebrzańskiego Parku Narodowego w Kiermusach na świat przyszedł żubr. Podlaską miejscowość odwiedził reporter TVN24, Piotr Czaban. A internacu na stronie Kontakt 24 zdecydowali, jakiego imienia chcą dla żubra.

Zubi: opony "całosezonowe" to bajki

Tak więc od wczoraj jeżdżę już ze spokojnym sumieniem na "zimówkach". Są odrobinę głośniejsze, ale na śliskiej nawierzchni pracują tak, jak trzeba.

Wieczornego spaceru myśl

Wczoraj wieczorem byłem na koncercie JM Jarre’a na warszawskim Torwarze. Stary mistrz w formie. Przed imprezą, korzystając z przyzwoicie ciepłego wieczoru, zrobiłem sobie spacer dookoła stadionu Legii, zwanego Pepsi Areną.

Przez mgłę prezydent Ukrainy nie dotarł na czas

Mgła na wrocławskim lotnisku opóźniła we wtorek przylot prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Ma on wraz z prezydentami Polski i Niemiec - Bronisławem Komorowskim i Christianem Wulffem - wziąć udział w obchodach 200-lecia utworzenia Uniwersytetu we Wrocławiu.

Stoki szykują się do sezonu. W Białce już biało

W Białce Tatrzańskiej na Kotelnicy trwają przygotowania do otwarcia sezonu narciarskiego. We wtorek od wczesnego rana na Bani pracują armatki śnieżne. Czy trwają już przygotowania do zimowego szaleństwa także w innych ośrodkach narciarskich Polski?

Biały poranek na południu Polski

Lekkie opady śniegu zawitały w nocy do Polski. Cienka warstwa śniegu przykryła m.in. Kędzierzyn-Koźle. A nawet tam, gdzie śnieg nie spadł, też było można liczyć na zimowe widoki. Na Żywiecczyźnie w nocy trawę i drzewa przykryła szadź.

Na porządny śnieg jeszcze poczekamy

Zapowiadane opady śniegu wzbudziły w wielu euforię. Ale to jeszcze nie czas na wyciąganie sanek i przygotowanie się na lepienie bałwana. Nadchodzące opady nie będą miały nic wspólnego z prawdziwym białym puchem.

Jesienne wypalanie - lekkomyślne i nielegalne

Co roku rolnicy, ogrodnicy i sadownicy praktykują tragiczne w konsekwencjach działanie – wypalanie pół i trawników. Wczesną wiosną oraz jesienią wysuszona roślinność oraz stosy liści są podpalane. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że narażają w ten sposób nie tylko życie swoje i innych, ale też niszczą lasy i pola uprawne.