Polska

Polska

Trawy płonęły 11,6 tys. razy. "W Polsce to niechlubna tradycja"

Dwie osoby nie żyją, a dwie zostały poważnie poparzone w pożarach łąk, które same wznieciły. - Wypalanie traw pogarsza jakość plonów o 5-8 proc. i nie użyźnia gleby - powtarzają eksperci. Mimo to straż pożarna odnotowała w miniony weekend prawie 11,6 tys. pożarów traw, pastwisk i lasów. więzienia.

Po zimie burze wróciły do Polski

W Polsce, po raz pierwszy od wielu tygodni, zagrzmiało. Wyładowania atmosferyczne pojawiły się w związku z ociepleniem, z jakim mieliśmy do czynienia w weekend. Zobaczcie, jak burze przeszły m.in. w Lubuskiem i koniecznie sprawdźcie, czy pojawią się w najbliższym czasie.

Jedna ofiara, karambol i 170 interwencji strażackich

Do dwóch zdarzeń związanych prawdopodobnie z wypalaniem traw doszło w sobotę w województwie świętokrzyskim. W gminie Bodzentyn na pogorzelisku znaleziono zwłoki mężczyzny, a niedaleko Łagowa doszło do karambolu z udziałem ośmiu samochodów.

"Wiosnę widać, słychać i czuć"

"Błękitne niebo, śpiew ptaków, ciepły powiew wiosennego powietrza" - to wrażenia internauty z wyprawy do lasu. Nie on jeden skusił się na marcowy spacer z aparatem. Zdjęcia na Kontakcie Meteo pokazuję, że przyroda z dnia na dzień staje się coraz bardziej wiosenna.

Narciarzom w Beskidach będzie gorąco

Szusowanie w Polsce w sobotę będzie bardzo przyjemne. Wysokie, często kilkunastostopniowe temperatury i pełnia słońca będą towarzyszyć tym, którzy spędzą dzień na rodzimych stokach. Najwięcej, bo 18 st. Celsjusza, pokażą termometry w beskidzkich Spytkowicach.

Przebiśniegi, krokusy, rozlewiska. Zima znika z krajobrazu

Zmianę pór roku dzień po dniu coraz wyraźniej widać w krajobrazie. Nie umykają one czujnym oczom internautów. Na Kontakcie Meteo przybywa zdjęć - nie tylko pierwszych wiosennych kwiatów, ale też podmokłych łąk i uwolnionych od lodu rzek.

TOPR-owcy w akcji. Tak było 80 lat temu

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe działa od ponad 100 lat. W tej branży nie ma mowy o urlopie. Co sezon, to nowe wyzwania, ale zawsze jedno priorytetowe - ratowanie życia. To, jak wyglądała praca ratowników w latach 30. i 40. XX wieku, można zobaczyć na zdjęciach opublikowanych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Najjaśniejsze spotkanie na marcowym niebie

Trwa jedno z najbardziej niezwykłych tegorocznych zjawisk na niebie. We wtorek wieczorem Jowisz i Wenus zbliżyły się do siebie na niewielką odległość trzech stopni. Od wczoraj dwie najjaśniejsze planety nie zdążyły się jeszcze od siebie oddalić. Na Kontakt Meteo dostaliśmy zdjęcia internautów z tego astronomicznego spotkania.

"Ocalić żabie kumkanie"

Wraz z nadejściem wiosny płazy migrują na tereny rozrodcze. Po drodze 75 proc. z nich ginie pod kołami samochodów, czemu chcą zapobiec poznańscy ekolodzy. Rozpoczęli budowę specjalnych płotków, zabezpieczających żaby przed wchodzeniem na jezdnię.

Ostatnie oznaki zimy topnieją w oczach

Z każdym dniem słońce grzeje coraz mocniej, powoli topiąc lód na mazurskich jeziorach. Odmarza też ziemia, pozwalając roślinom śmiało piąć się w górę. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wróżą rychłe nadejście wiosny, co rejestrują Reporterzy 24.

"Wiosna w świecie ptaków jest od dawna"

Powoli się ociepla, a wraz z pierwszymi wiosennymi roślinami pojawiają się ptaki, które wracają po zimie spędzonej w cieplejszym klimacie. Na Kontakcie Meteo pojawiają się nowe zdjęcia ptasich powrotów. Tymczasem dyrektor warszawskiego zoo przekonuje, że ptaki, które zimę spędziły w Polsce, już od dawna czują wiosnę.

Ciepło, ale bardzo wilgotno

Front atmosferyczny zalegnie nad Polską południowo-wschodnią. Słabe opady deszczu mogą wystąpić także na Suwalszczyźnie i na Mazurach. Przejasni się na zachodzie i na północy kraju.

Dziś możemy drzemać w pracy

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Drzemki w Pracy. Nie oznacza to oczywiście, że w majestacie prawa wszyscy możemy bezkarnie przespać się w biurze. Ale jeśli ktoś ma taką możliwość...

W Tatrach znowu rośnie zagrożenie lawinowe

Po opadach śniegu w niedzielę ratownicy TOPR zdecydowali o podwyższeniu stopnia zagrożenia lawinowego do drugiego. Na Kasprowym Wierchu leży już ponad 180 cm śniegu. Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są bardzo trudne.

Polskie weto ws. dwutlenku węgla. Meteorolog: To dobra decyzja

Po wielogodzinnych rozmowach ministrów środowiska Unii Europejskiej Polska zawetowała propozycję ws. obniżania emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Tomasz Wasilewski z TVN Meteo uważa, że to dobra decyzja, bo choć polska gospodarka produkuje dużo CO2, to jego wpływ na klimat jest niewielki.

Płock już bezpieczny. Lodołamacze w odstawkę

Sześć lodołamaczy, które od początku grudnia zajmowały się kruszeniem lodu na Zalewie Włocławskim, zakończyło pracę. Lód, jaki pozostał jeszcze w części akwenu, zdaniem specjalistów nie powinien powodować zatorów.

Wielkie karczowanie pod Narodowym. Ekolodzy straszą Komisją Europejską

Z prawego brzegu Wisły, w miejscu gdzie stanął Stadion Narodowy, warszawskie władze wycięły ponad 4 tys. drzew i krzewów. Ekolodzy alarmują, że złamano w ten sposób przepisy unijne i miasto może dostać surową karę z Komisji Europejskiej. Sprawę opisują reporterzy programu "Polska i Świat" w TVN24.

Czarnobyl odczuliśmy 25 tys. razy mocniej

Po największej w historii katastrofie atomowej od czasów Czarnobyla, cały świat wstrzymał dech w oczekiwaniu na możliwe konsekwencje. W rok po wypadkach w japońskiej Fukushimie Państwowa Agencja Atomistyki ocenia, że Europa nie była zagrożona poważnym skażeniem, ale odnotowano jego minimalne wartości.