Polska

Polska

Pierwsze wiosenne burze w Polsce w obiektywach Reporterów 24

We wtorek do Polski od zachodniej strony kraju wkroczyły dwa fronty, a wraz z nimi gradobicia, porywiste wiatry i ulewne opady deszczu. Do 19.00 ciemne chmury zasłaniały niebo nad połową kraju, a internauci chętnie fotografowali ostatnie promienie słońca znikające pod stalowymi obłokami.

"Magnolie w tym roku będą kwitły stopniowo"

W tym roku magnolie pojawiły się bardzo wcześnie. Powodem zakwitu krzewów jest ciepło, które przywędrowało w marcu do Polski. Najpierw wyrosły magnolie wystawione na ekspozycję wiosennego słońca; te, które rosną w cieniu, będą zakwitać stopniowo do końca kwietnia.

Efektowne halo wokół Słońca. "Coś niesamowitego"

Efekt halo wokół tarczy słonecznej cieszył po południu oczy mieszkańców m.in. Bydgoszczy i Inowrocławia. To efektowne zjawisko optyczne wywołało podziw naszych Reporterów 24, którzy w serwisach Kontaktu 24 i tvnmeteo.pl zamieścili swoje zdjęcia.

Frontowe chmury na wschodzie Polski. Zdarzają się burze

Strefa chmur frontu atmosferycznego przemieszcza się przez wschodnią część kraju. W jej strefie występują przelotne opady i słabe lokalne burze. Od wczesnego rana wyładowania zarejestrowano na pograniczu Pomorza i Wielkopolski oraz w rejonie Płocka.

Słońce żegnało się świetlistą otoczką

Słoneczna aura i chłodne masy powietrza zaowocowały zjawiskowym widokiem na niebie. Parhelion można było obserwować m.in. nad Bydgoszczą. Nie umknął on czujnemu oku i obiektywowi FLASHBYDGOSZCZA.

Niepokojąca mapa polskich lasów: zagrożenie jest bardzo poważne

Niewielki bilans opadów w tym roku sprawił, że mapa polskich lasów wygląda niepokojąco. Dominuje na niej wprawdzie żółty kolor oznaczający średnie zagrożenie pożarowe, ale za to nie ma obszarów (przynajmniej pośród tych, które monitorują Lasy Państwowe), których zagrożenie nie obejmuje. - W tym roku mieliśmy 2-3 razy więcej pożarów w porównaniu do ubiegłego - informuje w rozmowie z nami rzeczniczka Lasów Państwowych.

"Przyroda szaleje". Uroki wiosennej aury na zdjęciach Reporterów 24

Kolory wiosny budzą zachwyt naszych internautów, którzy przesyłają na Kontakt 24 zdjęcia wykonane podczas wiosennych spacerów. Warto korzystać z przyjemnej aury, która ma potrwać przez cały weekend. Zachcamy również do przesyłania nam relacji tego, jak ta piękna pora roku prezentuje się w Waszych miejscowościach.

Kot Teodor wraca do zdrowia po operacji. "Bez języka zginąłby śmiercią głodową"

Teodor to kot, który pewien czas temu został potrącony przez samochód. W wyniku wypadku język zwierzęcia został postrzępiony. Weterynarze tłumaczą, że "kot, który nie ma języka, skazany jest na śmierć głodową", dlatego postanowili szybko zadziałać i zszyć Teodorowi ten niezbędny do życia narząd. Przemyską klinikę, w której przeprowadzono operację, odwiedził Mateusz Kudła, reporter Faktów.

Pół miliona na walkę z parzącym barszczem

Barszcz Sosnowskiego - silnie parząca roślina pochodząca z Kaukazu - zajmuje w Zachodniopomorskiem już 280 ha. Władze województwa przeznaczyły na walkę z tym inwazyjnym gatunkiem pół miliona złotych.

Bydgoszcz wiosenną "królową piękności"

W Bydgoszczy wiosna pokazuje swoją najpiękniejszą odsłonę. Kwiaty, które zakwitły w mieście, zdominowały jego krajobraz. Dzięki intensywnym żółciom, głębokim czerwieniom oraz nasyconym fioletom w Bydgoszczy jest pięknie, nawet jeśli na niebie dominuje szarość.

Bociany mówią zimie: dość. Do kraju przyleciały całe stada

Dobre wiadomości dla zmęczonych zimą: w Polsce jest coraz więcej bocianów - zwiastunów wiosny. Powroty tych ptaków obserwowane są już w różnych regionach kraju. Reporterzy 24 sfotografowali je już m.in. na Podhalu i Warmii. A wy widzieliście już bociany? Czekamy na zdjęcia!

Nowy rezerwat na Mazurach. Tam rośnie manna

Rezerwat przyrody Czarnówko utworzono w Puszczy Rominckiej na Mazurach - podała w środę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Na objętym ochroną obszarze występuje wiele rzadkich gatunków roślin, np. jedyne w Polsce stanowisko manny litewskiej.

"Nie tylko na Dolnym Śląsku pada śnieg"

Najpierw pojawiła się na Dolnym Śląsku, jednak - jak wynika z fotorelacji Reporterów 24 - zima przypomina o sobie również w północnych rejonach kraju. Przed południem śnieg zaczął prószyć również na Kujawach i w Borach tucholskich.

Na Dolnym Śląsku spadł śnieg

Zima nie powiedziała ostatniego słowa - na Dolnym Śląsku w niedzielny wieczór sypnęło śniegiem. Jak wynika z prognozy pogody na 16 dni, przygotowanej przez Tomasza Wasilewskiego, w tym tygodniu jest jeszcze szansa na lokalne opady śniegu.

"Wiosna" 2013 - śniegi, chłód lód. W tym roku można się opalać

Zasypane drogi, straszące przechodniów sople, zmarznięte bociany, lodowe rzeźby i… bałwany. Właśnie takie "wiosenne" zdjęcia przesyłali Reporterzy 24 dokładnie rok temu. W tym roku jest inaczej. W całym kraju zrobiło się słonecznie i ciepło, a miejscami słupki rtęci przekroczyły 20 st. C.

365 dni na trzech zdjęciach. Projekt wrocławian zachwycił NASA

Słońce kręci na niebie ósemki - można pomyśleć, kiedy popatrzy się na zdjęcia dwóch wrocławian. Przez cały rok fotografowali to, jak "porusza się" słońce, a tak naprawdę pokazywali ruch ziemi wokół tej gwiazdy. Dzięki kamerze i silnikowi ze starej drukarki zrobili łącznie... trzy fotografie. Już opublikowało je NASA.

O 17.57 nastała wiosna. W Polsce natura szykowała się od wielu dni

W chwili, gdy Słońce osiągnęło punkt Barana o 17.57, rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Na ten dzień przyroda w Polsce szykowała się od już od kilku dni, czego dowody widać na zdjęciach jakie Reporterzy 24 przesyłają na skrzynkę TVN Meteo. Mieniące się kolorami kwiaty, błękitne niebo upstrzone białymi obłokami i soczysta zieleń świeżej trawy to główni bohaterowie przesyłanych przez Was zdjęć.

Niebezpieczne kratery na Pomorzu. Złodzieje bursztynu rozkopują plaże

Kilkadziesiąt kraterów na plażach zostawili po sobie nielegalni poszukiwacze bursztynu. Rabusie rozkopują nadmorski teren za pomocą specjalnych pomp. Ekolodzy alarmują, że dziury są niebezpieczne dla ludzi, a policja i Straż Graniczna zapewniają, że robią co w ich mocy, aby zapobiec nielegalnemu procederowi.

Ponad 5,6 tys. interwencji po wichurach

Tysiące powalonych drzew, zniszczone auta, ponad pół tysiąca uszkodzonych dachów - to bilans wichur, które w weekend i w poniedziałek przechodziły nad Polską. Strażacy interweniowali w sumie 5615 razy.