Polska

Polska

Wirujące płatki i śnieżki. Poprószyło w Białymstoku

Delikatnie sypiące się płatki, ulice pokryte białym puchem, dzieci rzucające śnieżkami - w niedzielę wieczorem w stolica Podlasia wyglądała bardzo nastrojowo. Wszystko przez padający śnieg i świąteczne dekoracje. Pierwszy weekend grudnia w Białymstoku kończy się prawdziwie zimowo.

Ranek pokazał srebrne lica

Niedzielny poranek pokazał wiele miejsc w Polsce w zupełnie innej szacie. Szron sprawił, że początek dzisiejszego dnia objawił się w srebrnych barwach.

Zima musnęła zachód, północ i południe

W sobotę zima zasygnalizowała swoją obecność w Polsce. Śnieg poprószył na na północy i zachodzie kraju. - Do końca dnia nie spodziewajmy się już intensywnych opadów - prognozuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Mazury ostro tną ceny. Od jutra o 50 proc.

Od soboty turyści w południowej części Mazur mogą korzystać w wybranych hotelach czy lokalach gastronomicznych z oferty "za pół ceny". Do akcji "Mazury za pół ceny", która potrwa do końca lutego, zgłosiło się do tej pory 30 właścicieli obiektów.

Tchnienie zimy na południowym zachodzie

Zima wkroczyła do Polski. Zabielił się południowy zachód, co widać na zdjęciach ze Świeradowa-Zdroju i z Zielonej Góry. W piątek czekają nas kolejne, tym razem bardziej obfite, opady.

System ochrony powodziowej wystartuje do końca 2014 roku

Do końca 2014 r. ma zostać wdrożony Informatyczny System Osłony Kraju przed Nadzwyczajnymi Zagrożeniami (ISOK). Jak poinformował p.o. prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Janusz Wiśniewski, system ma zawierać m.in. dane o terenach zagrożonych powodzią.

Przed nami astronomiczna gratka. Na niebie zobaczycie Merkurego

Przełom listopada i grudnia to dobry czas na podziwianie Merkurego. Ta położona najbliższej Słońca planeta w maksimum swojego blasku jest jaśniejsza od najjaśniejszych gwiazd na niebie - wyjaśnia dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

To jest ekologiczna bomba. Rozbroją ją za 28 mln zł

Zanieczyszczony teren Huty Metali Nieżelaznych Szopienice w Katowicach ma być w ciągu trzech lat oczyszczony ze szkodliwych substancji i zrekultywowany. W ten sposób zostanie rozbrojona jedna z największych w regionie "bomb ekologicznych". Koszt inwestycji wyniesie 28 mln złotych.

Mgły i chmury uziemiły samoloty w Modlinie

Gęsta mgła, która od wczorajszego wieczora utrzymywała się nad Polską, spowodowała utrudnienia w krajowym i międzynarodowym ruchu lotniczym. Najtrudniejsza sytuacja panowała na lotnisku w Modlinie, gdzie oprócz gęstej mgły bardzo nisko zalegały chmury. Lotnisko było sparaliżowane mniej więcej do 14.30.

Ratownicy wolą być górscy niż narciarscy

Nie ma chętnych do zawodu ratownika narciarskiego - w całej Polsce takie uprawnienia ma tylko 18 osób. O zdrowie na stokach narciarskich nadal będą dbać ratownicy górscy.

W Sudetach jak w Alpach. Mają skipass

20 km tras, 17 wyciągów i 2 snowparki czekają na narciarzy w trzech sudeckich ośrodkach: Czarnej Górze, Karpaczu i Zieleńcu, które połączyły siły i będą sprzedawać wspólny karnet o nazwie "SudetySKI". Na Podhalu, w Bieszczadach i Beskidach na tego rodzaju rozwiązanie narciarze będą musieli jeszcze poczekać.

W Tatrach ładnie i romantycznie

Piątek w Tatrach zaczyna się obiecująco. W powietrzu czuć co prawda powiew zimy, ale nie na tyle ostry, by zatrzymać ceprów w domach. Rano szczyty górskie pokrywa gęsta mgła, ale mimo wszystko warto przejechać kilkaset kilometrów na południe po ostatnie jesienne widoki w tym roku. Już za tydzień mają przyjść prawdziwe mrozy i prawdopodobnie spadnie śnieg.

Mgły paraliżują zachodnie lotniska

Silna mgła od wczorajszego wieczora ogranicza widoczność w Poznaniu do 300 metrów. Niemożliwe są starty i lądowania na poznańskiej Ławicy. Mgła pokrzyżowała też plany w Bydgoszczy i Szczecinie.

Bieszczady nie dają się zimie. Nadal niezłe warunki w górach

Choć zbliżamy się już do końca listopada, w Bieszczadach wciąż panują niezłe warunki do uprawiania turystyki. Ratownicy górscy określają je jako dostateczne w górnych partiach, a w dolinach jako dobre. Przestrzegają jednak przed silnym wiatrem, którego porywy, powyżej górnej granicy lasu, mogą przekraczać 40 km/h.

80 mln zł na ścieżki rowerowe

Świetna informacja dla rowerzystów. W Olsztynie podpisano umowę na budowę tras o długości 420 km na Warmii i Mazurach. Koszt inwestycji przekroczy 80 mln zł.

Będziemy decydować o polityce kosmicznej Europy

Polska po raz pierwszy w historii weźmie udział w kształtowaniu europejskiej polityki kosmicznej. We wtorek w Neapolu rozpocznie się spotkanie ministrów z 20 krajów członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), do której nasz kraj przystąpił w tym roku.

Mgła opóźniła odloty z Krakowa

Poranna mgła uniemożliwiła w poniedziałek wykonywanie operacji lotniczych na lotnisku Kraków Airport. Większość odlotów była opóźniona, a rejs do Amsterdamu został przekierowany na lotnisko w Katowicach.

Nie mogły odlecieć do Afryki. Potrzebują słomy, liści i dużo mięsa

Chore, poturbowane, porażone prądem, niedożywione - bociany po trudnych przejściach nie mogły odlecieć na zimę do Afryki. Kilkudziesięcioma takimi ptakami opiekuje się przemyski Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych. Ponieważ podopiecznych cały czas przybywa, potrzebuje wsparcia - m.in. pożywienia i materiałów ocieplających.

Droga do Morskiego Oka pod kontrolą. Chipy i kamery będą śledzić wozy

Popularne wśród turystów konne zaprzęgi jeżdżące do Morskiego Oka od przyszłego sezonu letniego będą kontrolowane z pomocą systemu kamer. Konie zostaną przypisane do wozów, a furmani będą musieli skanować chipy zwierząt po dotarciu do "pętli". Władze TPN zdecydowały się na takie rozwiązanie po wykryciu szeregu nieprawidłowości ze strony wozaków.

Mgły opóźniły loty. Modlin wciąż sparaliżowany

Zgniły wyż znów popsuł nam poranek. Powstałe w jego wyniku gęste mgły paraliżowały ruch na lotniskach i przyczyniały się do powstawania większych niż zazwyczaj korków na trasach dojazdowych do pracy. Po południu mgły ustąpiły, ale na lotnisku w Modlinie wciąż daje się we znaki niska podstawa chmur.

Mgła zatrzymała ministra we Wrocławiu

Jarosław Gowin był jednym z pasażerów, który z powodu gęstej mgły we Wrocławiu musiał zmienić plany na wieczór. Na tamtejszym lotnisku odwołano kilka przylotów i odlotów, a inne loty są opóźnione. Mgła utrudniła też pracę łódzkiego lotniska, wymuszając zmiany w przebiegu wieczornych lotów.