Polska

Polska

Coraz mniej mgieł, zostają zamglenia

W większości regionów, które rano utonęły w gęstej mgle, sytuacja stopniowo się poprawia. Utrzymują się jeszcze zamglenia, ale widzialność robi się coraz lepsza. Największe utrudnienia utrzymują się jeszcze w rejonie Modlina i Suwałk.

"Wiosenny" dzień na Waszych zdjęciach

W wielu miejscach kraju niedziela okazała się słoneczna i prawie zupełnie bezchmurna. Za oknem pogoda zachęca do spacerów pod niebem ubogim w białe obłoki, pozwalając nacieszyć się słońcem.

Lodołamacze wciąż w akcji

Choć poziom Wisły jest poniżej stanów ostrzegawczych i w siedmiu powiatach odwołano alarm powodziowy, praca na rzece wre. Na Wiśle w sobotę można było spotkać dwie pracujące jednostki przebijające rynnę w lodzie skuwającym koryto. Umożliwiły tym samym swobodny spływ wody i kry, zapobiegając zatorom na rzece.

Orkan poszerzył świnoujską plażę

O 30 metrów poszerzyła się po ostatnich sztormach plaża w Świnoujściu (Zachodniopomorskie), i tak uznawana za najszerszą na polskim wybrzeżu - poinformował w czwartek rzecznik tamtejszego magistratu Robert Karelus. Jej szerokość dochodzi teraz do blisko 200 m.

Poziom Wisły w okolicach Płocka opada

W związku ze spadkiem poziomu Wisły odwołano w czwartek alarm powodziowy w siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego. Wcześniej w Płocku odwołano pogotowie przeciwpowodziowe. Pracujące od tygodnia na Zbiorniku Włocławskim lodołamacze kończą akcję.

Jeziora wciąż jeszcze skute lodem, a na lądzie już zakwitły stokrotki

Ostatnie resztki śniegu topnieją w silnym słońcu, a przy odrobinie czujności można nawet wypatrzyć kwitnące stokrotki. Tak w obiektywie internauty gniewka wyglądają Mazury - jeszcze niedawno jeden z najbardziej zimowych obszarów Pilski. Teraz o mroźnych i śnieżnych tygodniach przypomina tylko gruba tafla lodu na jeziorach.

Wisła wreszcie zaczyna opadać

W związku z przyborem Wisły w Płocku we wtorek rano ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Do miasta dopłynęły lodołamacze, które od środy pracują na Zbiorniku Włocławskim. Po południu sytuacja na rzece zaczęła się stabilizować.

Pierwsze krokusy w szczecińskim parku

Pierwsze krokusy zakwitły na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Na Pomorzu Zachodnim, termometry we wtorek pokazywały osiem stopni Celsjusza. Według synoptyków, takie temperatury w regionie utrzymają się do końca tygodnia.

Setki domów w stolicy Japonii odciętych przez śnieg. Nawet żołnierze nie są w stanie przebić się z pomocą

Śnieżyce we wschodniej Japonii mają coraz tragiczniejszy wymiar - żywioł przyczynił się do śmierci 19 osób, a ponad półtora tysiąca zostało rannych w wypadkach wywołanych opadami. Śnieżyce zrywają sieci energetyczne, wywołują chaos w pracy lotnisk i kolei, a także w ruchu drogowym. W Tokio natomiast zalegający na przedmieściach śnieg odciął dostęp do ponad 700 osób.

Stany alarmowe wód i podtopienia. "Taki to już urok przedwiośnia"

Po okresie surowej zimy we wschodniej Polsce prawie nie ma już śladu. Koniec walki z zaspami śnieżnymi nie oznacza jednak końca pogodowych kłopotów. "Dziś nie ma problemu z zaspami, zaczyna natomiast być ze stanami alarmowymi i ostrzegawczymi na takich rzekach jak Wisła i Bug, Krzna, Narew, Wkra, Wieprz, Pilica i Liwiec" - informuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Bałtyk bez tajemnic. Będą monitorować morze dzięki satelitom

Nawet setki map dziennie, tworzących kompleksowy obraz Bałtyku, ma generować tworzony przez polskich naukowców satelitarny system monitoringu naszego morza. SatBałtyk, czyli specjalny zespół komputerów, anten i modeli matematycznych będzie dostarczał różnorodnych informacji, m.in. o temperaturach powierzchni, prędkościach wiatrów i sile prądów, a także zanieczyszczeniach i zakwitach alg. Jak zapowiadają badacze, wiele z tych danych będziemy mogli znaleźć w internecie.

Stan alarmowy na Wiśle. Rzeka przybiera 1-2 cm na godzinę

- Poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu (woj. mazowieckie) przekroczył stan alarmowy. Lodołamacze, które od środy pracują na Zbiorniku Włocławskim, w poniedziałek od rana kruszą lód w rejonie Płocka - informuje Dagmara Kobla-Antczak rzeczniczka starostwa płockiego.

Żaby zamiast hibernować spacerują po leśnych ścieżkach

Natura budzi się do życia dzięki dodatnim temperaturom na terenie całego kraju. Potwierdzają to przesyłane przez Reporterów24 materiały. Bohaterami przesyłanych zdjęć są nie tylko pąki na drzewach i krzewach, ale także... żaby. Jedna z nich wdzięcznie pozowała na ścieżce w Puszczy Piskiej.

Więzienie za wymordowanie 2 mln pszczół. Zamiast nich miały paść komary

Sąd w Gorlicach skazał Joannę S. na 4 miesiące więzienia za wymordowanie około 2 milionów pszczół. Choć nieprawomocny, ten precedensowy wyrok otwiera drzwi domagającym się ponad 260 tys. zł zadośćuczynienia poszkodowanym przez nią pszczelarzom. Przeprowadzone ekspertyzy wykazały, że konsekwencje mogły być o wiele poważniejsze i groźniejsze - użyta substancja, będąca silną trucizną, mogła otruć ludzi.

Górale się doczekali. W Tatrach spadł śnieg

Na Podhalu, a także w Tatrach w nocy z niedzieli na poniedziałek spadł długo oczekiwany przez górali śnieg. Do tej pory aura w zimowej stolicy Polski była bardziej wiosenna niż zimowa, a turyści rezygnowali z wypoczynku w górach.

Pierwszy bocian. Zwiadowca czy amator zimy?

Przyleciał na zwiady, czy może w ogóle nie odleciał do ciepłych krajów? Polubił zimę? A może szuka wiosny? Czym kierował się bociek, który w środę pojawił się na niebie w okolicy miejscowości Wrzawy (woj. podkarpackie) nieopodal Sandomierza? Obecność ptaka wprawiła w zdumienie mieszkańców wioski oraz Reportera 24 wergesa, który przesłał nam zdjęcia pierwszego bociana tej zimy.

Przedwiośnie w lutym? Są miejsca w Polsce, gdzie natura nie przejmuje się kalendarzem

Nie wszędzie w Polsce luty ma zimowe oblicze. Są miejsca, gdzie pogoda ma charakter zgoła wiosenny, co potwierdzają zdjęcia wysyłane przez internautów na skrzynkę Kontakt24. Fotografie przedstawiają przewagę zieleni nad bielą. Przedwiośnie w lutym? Czemu nie - zdaje się mówić Matka Natura. Zobacz, gdzie przyroda nie przejmuje się kalendarzem i budzi się do życia.

"Jak w filmie Barei. Mówili przecież wcześniej, jaka będzie pogoda"

W powiecie hrubieszowskim, w miejscowości Szpikołosy przez zaśnieżone drogi z trudem przejeżdżają auta. To jednak żaden problem dla silnych koni, ciągnących sanie. Jeden z mieszkańców zasypanej Lubelszczyzny twierdzi, że to najlepszy środek transportu na obecne warunki drogowe, i opowiada, jak radzi sobie z zimą.