Polska

Polska

Puszczyk przejechał 400 km na gapę

Do lasów Puszczy Knyszyńskiej trafił puszczyk, który przyjechał na Podlasie… na gapę. Ptak pokonał niemal 400 km schowany między kabiną a naczepą tira jadącego z południa Polski do Białegostoku - poinformowały Lasy Państwowe.

Budowane godzinami, na drabince, dźwigiem. Ostatnie bałwany tej zimy?

Wygląda na to, że w ostatnich dniach sporo osób przejęło się zapowiedziami ocieplenia i postanowiło nacieszyć się śniegiem. Ponieważ w minionym tygodniu białego puchu spadło naprawdę sporo, można było dać się ponieść fantazji. W efekcie w kilku miejscach kraju stanęły spektakularne bałwany o kilku-, a nawet kilkunastometrowej wysokości.

Poranek był zimniejszy niż noc. Efekt odsunięcia niżu znad Polski

Niż z frontem atmosferycznym, który w ostatnich dniach sprowadzał do Polski obfite opady śniegu, odsunął się od naszego kraju. Nie oznacza to jednak, że zima nam odpuści. Zamiast jej śnieżnego wcielenia, odczujemy to mroźne. Wraz z napływem arktycznej masy powietrza spadła temperatura - informuje synoptyk TVN Meteo. I to poniżej tej, którą mieliśmy w nocy.

Największe liczenie mazurskich rysi

Ponad 200 leśników szuka od rana tropów wilków i rysi na obszarze kilkuset tysięcy hektarów mazurskich lasów. Zaplanowana na cały poniedziałek akcja to pierwsza prowadzona na taką skalę inwentaryzacja dużych drapieżników w tym regionie. Leśnicy mają nadzieję, że uda im się znaleźć dowody powiększenia populacji rysi.

Zaspy zaglądają w okna

Nie na wszystkich robią wrażenie zdjęcia zasypanego Bostonu czy Nowego Jorku po ataku gwałtownej burzy śnieżnej Nemo. W niektórych rejonach Polski nawet bez śnieżycy stulecia warstwa białego puchu jest naprawdę imponująca.

Kamera w lesie nagrała kłusowników. Złapali we wnyki sarnę

Podczas jednego z patroli strażnicy leśni z Nadleśnictwa Łomża natknęli się na uwięzioną we wnyki sarnę. Leśnicy ustawili kamerę i nagrali kłusowników. Mężczyźni, którzy zastawili pułapkę na zwierzę, zostali zatrzymani przez Straż Leśną i przekazani i policji.

Kraków słono płaci za zimę

Aż o 6 mln zł więcej kosztowało odśnieżanie dróg krajowych w Małopolsce w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym sezonie. Tylko w styczniu na usunięcie śniegu i zabezpieczenie jezdni solą albo piaskiem wydano 10,5 mln zł.

"Szok! Jest burza!" W lutym było jak w maju

Za mieszkańcami zachodu, a także takich województw jak kujawsko-pomorskie i pomorskie burzowy wtorek. Wyładowania atmosferyczne, które odnotowywano mniej więcej od godz. 15.00, przed godz. 20.00 wygasły.

Wataha wilków na Pomorzu Zachodnim. Upodobały sobie dwie wioski

Na Pomorzu Zachodnim, nieopodal wielkopolskiej Piły, pojawiła się wataha wilków. Stado przeczesuje okoliczne lasy w poszukiwaniu pożywienia. Zwierzęta czasami zaglądają do gospodarstw, ale nie wyrządzają większych szkód, bo jedzenia mają na razie pod dostatkiem.

Stany alarmowe na rzekach niemal całej Polski

Na polskich rzekach zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Przekroczone są stany alarmowe i ostrzegawcze, informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dochodzi do zalań i podtopień miejscowości. Najgorsza sytuacja jest w dorzeczu Wisły.

Tak słońce wstaje tylko nad Wisłą

Dolina rzeki zalana czerwonym i pomarańczowym blaskiem wschodzącego słońca to widok, który może poprawić humor nawet w poniedziałkowy poranek. Takie piękne krajobrazy sfilmowała podczas przelotu nad Wisłą załoga Błękitnego 24. Warto nacieszyć się tą skondensowaną dawką światła i kolorów, bo reszta dnia nie zapowiada się już tak pogodnie.

Nad Wigry na nartach

Nad jeziorem Wigry można już jeździć na nartach. W niedzielę nad Zatoką Słupiańską otwarto liczącą sobie 7 km i obfitująca w niezwykłe krajobrazy trasę.

Tatry i Bieszczady zagrożone lawinami

Polskie góry są dziś niebezpieczne. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego ogłoszono w Tatrach, a drugi stopień zagrożenia obowiązuje w górnych partiach Bieszczad. Prawdopodobieństwo zejścia lawiny jest znaczne, jak podaje ratownik TOPR.

Polski raj nietoperzy? Olsztyn

Blisko 3,5 tysiąca nietoperzy hibernujących w podziemnym kanale burzowym odkryto podczas zimowego liczenia tych zwierząt w Olsztynie. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zapowiedziała utworzenie w tym miejscu rezerwatu lub strefy ochronnej.

Mróz, świeży śnieg i 100 km/h

Warunki w Bieszczadach odbiegają od tych w innych regionach kraju. W górach jest lekki mróz, a w nocy dopadało śniegu. Jednak wyjście na szlak byłoby złym pomysłem - na połoninach wieje z prędkością nawet 100 km/h, a widoczność jest ograniczona do 30 m.

Bocian zwiastuje wiosnę? "Może być chory"

W Bydgoszczy w jednym z gwiazd wylądował bocian. Jego przylot nie zapowiada jednak wyjątkowo wczesnej, lutowej wiosny. Zdaniem przyrodnika ptak może być chory, osłabiony albo mieć jakiś defekt i przez to w ogóle nie wyleciał na zimę do Afryki.

Burza w środku zimy? Było blisko

Do ciekawego zjawiska doszło dziś po południu nad Bydgoszczą. Na niebie pojawiła się chmura szelfowa, która zazwyczaj oznacza nadejście burzy. O zdarzeniu poinformował nas Reporter 24.