Polska

Polska

Burze się utrzymują, ale są słabsze

Burze, które po południu zaatakowały południowe regiony kraju, ograniczyły się do Podkarpacia. Wcześniej grzmiało też - miejscami gwałtownie - w Małopolsce i na Śląsku. Jak zapowiada synoptyk TVN Meteo, na południu Polski z lokalnymi wyładowaniami trzeba się liczyć do późnego wieczora.

Śląsk: nurt przerwał mosty. Ewakuacje śmigłowcem i łodziami

Silny nurt rzeki przerwał mosty w okolicach Koniecpola (woj. śląskie). Z powodu powodzi, która przechodzi przez powiat częstochowski, ewakuowano część mieszkańców wykorzystując przy tym łodzie i śmigłowiec. Jak poinformował na antenie TVN24 Paweł Liszaj ze straży pożarnej w Częstochowie, na miejscu działają strażacy z państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Na platformę Kontakt24 na bieżąco otrzymujemy zdjęcia i filmy z zalanych terenów.

Burze powoli słabną

Spadło natężenie i ilość burz, które w drugiej części dnia zaatakowały południową Polskę. W nocy grzmiało jeszcze na Śląsku i w Małopolsce, wyładowania pojawiły się też na Kujawach.

Burzowe fronty wygasają. Po północy się uspokoi

Wieczorem burze występujące od popołudnia nad zachodnią i północną Polską zaczęły stopniowo zanikać. Wyładowania występują jeszcze w Wielkopolsce i na Śląsku. Według prognozy pogody mogą się utrzymywać do północy, natomiast w drugiej części nocy ma być spokojniej.

Wybijające studzienki i burzowe chmury na dwóch krańcach Polski

Letnia atmosfera panuje w większości kraju. Jednak w niektórych miejscach w Polsce trudno się doszukać słońca - studzienki wybijają wodę z powodu opadów, zaś na niebie formują się groźnie wyglądające chmury. Reporterzy 24 przesyłają nam zdjęcia gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

Burze z silnym wiatrem nad Polską

Nad zachodnią i północną Polską przemieszczał się po południu i wieczorem front burzowy. Zarzmiało m. in. w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i na Warmii i Mazurach.

Silna nawałnica w Olsztynie. Wasze zdjęcia z burz

Burze szalejące nad Polską powodują coraz więcej strat. Po przejściu nawałnicy w Olsztynie służby miejskie muszą usuwać powalone drzewa i naprawiać zerwane linie energetyczne. W innych częściach kraju ludzie szacują z kolei straty wywołane gradobiciem.

Polska: młode boćki masowo padają w gniazdach

- W Polsce, i to we własnych gniazdach, masowo padają młode bociany. Przyczyny tego zjawiska nie zostały jeszcze wyjaśnione. Ornitolodzy podejrzewają jednak , że jest to związane z warunkami atmosferycznymi - poinformował Krzysztof Gajda z Muzeum Bociana Białego w Kłopocie.

Lokalne burze z gradem w okolicach Szczecina

Burza z gradobiciem przeszła w poniedziałek po południu w Zachodniopomorskiem w okolicach Szczecina i Stargardu Szczecińskiego. Według synoptyków, lokalne burze mogą pojawiać się w północnej i zachodniej części kraju. Sytuację pogodową śledzą na bieżąco Reporterzy 24, którzy zamieszczają w naszym serwisie zdjęcia i filmy.

Orka bez pługa? Rolnikom będzie łatwiej

Urządzenia, które ułatwią życie wielu Polakom, powstają na krakowskich uczelniach. Dzięki pomysłowości tamtejszych konstruktorów już niebawem m.in. pływający dron wytyczy trasy żeglugowe, a maszyna Matador ulży rolnikom,

"Ujście Warty" obchodzi 12. urodziny

Z okazji 12. rocznicy powstania, Park Narodowy "Ujście Warty" zaprasza w niedzielę na imprezę edukacyjno-rozrywkową. Będzie ona okazją do poznania walorów przyrodniczych tego miejsca, określanego mianem królestwa ptaków błotnych i wodnych.

Policja na pomoc TOPR. Użyczy śmigłowca

W czasie wakacji tatrzańscy ratownicy będą korzystać z policyjnego śmigłowca. Słynny Sokół musi przejść gruntowny remont. Ten potrwa pół roku, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wyłoży na niego 3,7 mln zł.

Foki z Helu popłynęły w świat

Łodzik, Łacha, Ławica i Kołobrzeżek to cztery foki, które w środę wypuszczono do Bałtyku. Trzy z nich przyszły na świat w helskim fokarium, a czwartą uratował Błękitny Patrol WWF. Ich morskie wędrówki będzie można śledzić dzięki nadajnikom satelitarnym.

Za co IMGW może brać pieniądze? Internauci bronią serwisu pogodowego

Protesty internautów w obronie serwisu prezentującego dane radarowe zakończyły się częściowym sukcesem. Internautom nie podoba się, że współfinansowane z budżetu państwa IMGW, bierze pieniądze za dostęp do swoich danych, w przeciwnym razie blokując do nich dostęp. W środę władze instytutu stanęły na stanowisku, że na razie bezpłatnie udostępnią swoje dane na 3 miesiące.

Komary nie odpuszczą do października?

Komary już kąsają nas jak szalone, a może być jeszcze gorzej. - Gdy całe lato będzie wilgotne, owady mogą być dokuczliwe aż do października - ostrzega prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz z Katedry Entomologii Stosowanej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Spadają ogromne ilości deszczu. Rzeki mogą zacząć wylewać

Ponad 70 litrów deszczu na metr kwadratowy spadło w ciągu ostatniej doby na Dolnym Śląsku, a w Małopolsce - ponad 50 litrów. Takie ilości wody powodują coraz więcej problemów w tych regionach, tym bardziej że we wtorek od rana znowu silnie pada. Możliwe są lokalne podtopienia, szczególnie w rejonach podgórskich, górskich i zurbanizowanych - ostrzega Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Niszczycielskie burze przeszły przez Polskę

Nawałnice nie odpuszczają. Po tych, które przeszły przez południe i centrum w nocy z poniedziałku na wtorek, przyszły poranne, których skutki mocno odczuli mieszkańcy m.in. Krakowa i Warszawy. We wtorek w Gdyni deszcz zatrzymał pociągi SKM. Podtopienia występują w Małopolsce, na Mazowszu, Górnym i Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce.