Powietrze jest zimne i wpływa to na stopień nagrzania wody. Temperatura Bałtyku nigdzie nie przekracza 20 st. C. Najchłodniejsza woda w jeziorach występuje na Pomorzu, najcieplejsza na Mazurach.
W Bałtyku temperatura przeważnie nie dochodzi do 19 st. C. Najcieplejsza woda występuje w Międzyzdrojach (19,8 st. C), a najchłodniejsza w Ustce i Kołobrzegu (16,8 st. C). W pozostałych regionach temperatura oscyluje w okolicy 18 st. C.
Jeziora cieplejsze
Woda w jeziorach również jest chłodniejsza, niż parę dni temu. Wpłynęło na to arktyczne powietrze, które zwędrowało do Polski. Woda nagrzewa się od powietrza dlatego im jest ono chłodniejsze, tym niższą temperaturę mają akweny.
Najchłodniejszym jeziorem w Polsce jest Łebsko w woj. pomorskim (16,2 st. C). Kąpiel w jeziorze Jamno (woj. zachodniopomorskie) również nie należy do najprzyjemniejszych. Temperatura tego zbiornika wynosi 16,8 st. C. Poniżej 18 st. C ma woda w jeziorze Gardno i Raduńskie Górne (woj. pomorskie).
Najcieplejsza woda występuje w jeziorach: Bachotek (woj. kujawsko-pomorskie), Litygajno (woj. warmińsko-mazurskie), Dadaj (woj. warmińsko-mazurskie), Sławskie (woj. lubuskie), Nidzkie (woj. warmińsko-mazurskie) i Rospuda Filipowska (woj. podlaskie). W tych akwenach temperatura przekracza 21 st. C.
Wypoczynek nad wodą może skończyć się tragicznie, szczególnie jeśli nie przestrzegamy zasad bezpieczeństwa. W zeszłym tygodniu nad Bałtykiem mimo, że wywieszono czerwone flagi na kąpieliskach, utonęły dwie dziewczynki. Zobacz, jakich zasad przestrzegać, będąc nad wodą, by wypoczynek nie skończył się tragedią.
Autor: AD/jap / Źródło: IMGW