Polska

Polska

Mgła wygląda dobrze na zdjęciach, ale nie lubią jej na lotniskach

Jesienią często nad ranem utrzymują się mgły, które nierzadko utrudniają podróż samochodem. Potrafią sparaliżować nawet ruch lotniczy, jak to się stało we wtorek na krakowskim lotnisku. Jedno trzeba przyznać - na fotografiach zawsze prezentują się świetnie, nadając im romantyczny charakter.

Wielkim Jeziorom Mazurskim grozi degradacja. Przez ścieki i turystów

Gwałtownie pogarsza się jakość wód w mazurskich jeziorach - alarmują naukowcy. Najbardziej szkodzą im ścieki i nasilający się z roku na rok ruch turystyczny. Wielu właścicieli łódek pozbywa się nieczystości wprost do wody, co na koniec sezonu skutkuje drastycznym ograniczeniem warunków sprzyjających bytowaniu ryb.

Wysłali w kosmos banknoty

Z lotniska Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w podzielonogórskim Przylepie w przestrzeń okołoziemską została wyniesiona sonda. W urządzeniu, które zbudował Robert Górny, znalazły się m.in. banknoty.

Dziki wykopały granaty moździerzowe

W Puszczy Białowieskiej dziki wykopały niewypały z okresu II wojny światowej. Zwierzęta najprawdopodobniej szukały w ziemi smakołyków, ale zamiast tego natrafiły na granaty moździerzowe. O zagrożeniu poinformowali turyści, którzy odkryli pociski podczas spaceru.

Mroźne poranki na waszych zdjęciach

Poranne przymrozki nie dziwią już nikogo, zwłaszcza tych, którzy nad ranem mogą ich doświadczyć. Internauci na bieżąco monitorują zjawiska atmosferyczne i przesyłają nam zdjęcia różnych zjawisk na Kontakt 24 i Kontakt Meteo. Tym razem prezentujemy mroźne poranki.

Pierwsza zima tej jesieni. W Radomiu -5,9 st. C

"Brr..., ale zimno" - piszą na Kontakt 24 internauci i przesyłają zdjęcia obrazujące sytuację pogodową piątkowego poranka. Czas jeszcze nie zmieniony, a pierwsze oznaki zbliżającej się zimy już widać. Nie ma co się oszukiwać - rano bez szalika i czapki ani rusz z domu.

Jesień nie może być piękniejsza

Przełom września i października okazał niezbyt sprzyjający pod względem aury. Jednak Wasze zdjęcia zamieszczone w Kontakcie Meteo pokazują, że mimo wszystko tegorocznej jesieni nie brakuje urody.

250 pocisków na kilku hektarach. Czyszczą lasy z niewypałów

Ponad 250 niemieckich niewypałów wykopali saperzy z lasu rosnącego przy trasie kolejowej Pisz-Szczytno. Liczba wciąż groźnych pamiątek z II wojny światowej usuniętych z mazurskich lasów zapewne jeszcze się zwiększy, bo planowane są kolejne etapy akcji rozminowywania. Do przyszłego roku przeszukanych zostanie prawie 1500 ha w pięciu nadleśnictwach.

Na Mazowszu dzieci uczą się, jak przetrwać powódź

Dzieci z Mazowsza uczą się, jak zachowywać się w czasie powodzi. W czwartek odbyły się pierwsze lekcje, na które pieniądze pozyskał wojewoda mazowiecki. Lekcjom przyświeca sugestywne zdanie: "jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki przez 30 lat to prawdopodobieństwo, że w tym czasie wystąpi tzw. powódź stuletnia, jest większe niż wyrzucenie za pierwszym razem szóstki kostką do gry".

Mazurscy ratownicy zamykają sezon. Od teraz żeglarze są zdani na siebie

W minionym sezonie ratownicy udzielili pomocy 641 osobom, z których 95 wymagało hospitalizacji, podało Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Stacjonujące na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich karetki wodne zakończyły w poniedziałek tegoroczną służbę ratunkową. Od poniedziałku każdy wypływa na własną odpowiedzialność.

Pan Kazimierz wybiera się na Marsa

O kosmicznej ekspedycji marzył od dziecka, a jego marzenie wreszcie może się spełnić - musi tylko przekonać żonę. Pan Kazimierz, emeryt z Wieruszowa, właśnie został zakwalifikowany do międzynarodowego programu kosmicznego Mars One. Gotów jest resztę życia spędzić na innej planecie i ciężko tam pracować.

Jesienne Tatry kuszą widokami, ale pogoda może być zdradliwa

Po bardzo wczesnym ataku zimowej pogody w Tatrach zapanowała nieco łagodniejsza, jesienna aura - przynajmniej w niższych partiach gór. Można tam podziwiać rudziejące powoli liście i trawy czy delikatne mgły nad górskimi jeziorami. Powyżej 1600 m zmienna pogoda może być bardzo niebezpieczna, dlatego czasem warto zostać w dolinach i poznać np. historię tatrzańskich kopalni uranu czy morza, które kiedyś zalewało góry.

Poznań szykuje mapę rozmieszczenia... płazów

Mapę rozmieszczenia płazów na terenie Poznania przygotowuje Klub Przyrodników - Koło Poznańskie przy współpracy Grupy Traszka. Mapa, która ma być zaprezentowana na początku października, pomoże miejskim urzędnikom w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Spacer po lesie z myszką w dłoni

Jeśli uwielbiacie wycieczki po lesie, blisko natury, ale napięty grafik w pracy nie pozwala wam się wyrwać na łono natury, Nadleśnictwo Bełchatów ma dla was niecodzienne rozwiązanie - wirtualny spacer po lesie. Na ekranie monitora wyświetli wam się osiemnaście panoram sferycznych, wraz z opisem, na co patrzymy.

Warszawa najbardziej eko, Ełk w czołówce

Warszawa, Zamość, Kościerzyna, Ełk i Płońsk wygrały konkurs ECO-Miasto za promocję i wdrażanie projektów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Wyróżnienia wręczono w czwartek w ambasadzie Francji w Polsce, która była inicjatorem konkursu. Akcja EKO-Miasto ma promować najlepsze praktyki w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich, wspierać niską emisyjność i energooszczędność.

Śnieg w Tatrach. Napadało już 12 cm

W środę rano po dość mroźnej nocy na tatrzańskich stokach pojawił się śnieg. Na Kasprowym Wierchu leży aż 12-centymetrowa warstwa białego puchu, a temperatura na szczycie spadła do 3 st. C poniżej zera. TOPR odradza wyjść w partie szczytowe. "W wyższych partiach Tatr warunki nie pozwalają na wygodne używanie sprzętu zimowego (raki, czekan), a letni ekwipunek jest już niewystarczający" - informują w oświadczeniu ratownicy górscy.

Odbudują starorzecze zniszczone przez radzieckich żołnierzy

Przyrodnicy ze województwa dolnośląskiego odtworzą starorzecze, zniszczone jeszcze przez radzieckich żołnierzy. Odbudowa ma na celu przyciągnięcie dzieci, i propagowanie ekologi wśród najmłodszych, a ptaki dostaną nowe, bezpieczne, oddalone od drapieżników wysepki, na których spokojnie będą mogły zakładać gniazda.

Na południu sypało gradem

Burze z gradobiciami przechodziły w drugiej części dnia przez południowe regiony Polski. Najmocniej grzmiało na Śląsku i Opolszczyźnie. Na Kontakcie Meteo i Kontakcie 24 pojawiło się sporo zdjęć gradu, który spadł w tych regionach.