Polska

Polska

Święta na stoku? W Zieleńcu "śnieg absolutnie prawdziwy"

Choć pogoda za oknem bardziej przypomina Wielkanoc niż Boże Narodzenie, można znaleźć kilka miejsc w Polsce umożliwiających gwiazdkowe szusowanie. Tęskniący za Gwiazdką na stoku powinni wziąć na celownik Zieleniec, Karpacz albo Czarną Górę. Tamtejsze trasy zjazdowe na razie są odporne na niemal wiosenną aurę - wciąż leży na nich do 80 cm śniegu.

Polski silnik plazmowy do sond kosmicznych zadziwił ekspertów

Prototyp pierwszego polskiego silnika plazmowego do sond kosmicznych przetestowano w laboratorium ESA, w warunkach zbliżonych do panujących w przestrzeni kosmicznej - poinformował w poniedziałek Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie.

Dlaczego grafen z Polski zrewolucjonizuje nasze życie? Ekspert o zaletach tego materiału

Od kilku dni w Polsce, jako jedynym kraju świata, na skalę przemysłową produkuje się grafen - materiał, który może wprowadzić w nasze życie wiele innowacji. Naukowcy wierzą, że dzięki niemu wkrótce uda się wyprzeć krzem z rynku elektroniki i tym samym zrewolucjonizować produkcję komputerów. O tym, gdzie jeszcze grafen znajdzie zastosowanie, a także o jego niesamowitych właściwościach, w programie "Wstajesz i weekend" opowiadał dr Tomasz Rożek - fizyk i dziennikarz naukowy.

Widowiskowy wschód słońca. "A gdzie jest zima?"

Poranek przywitał dziś mieszkańców różnych regionów Polski pięknym wschodem słońca. Niebo rozświetlone na żółto i czerwono można było podziwiać między innymi w województwach łódzkim i wielkopolskim. Zdjęcia wschodu słońca zamieścili internauci w serwisie Kontakt24 .

W Puszczy Białowieskiej pokazały się drapieżniki, których tam nigdy nie było

Do Białowieskiego Parku Narodowego wprowadzili się dwaj nowi goście - trzyletnie samce żbika. To niewielkie drapieżne koty, objęte w Polsce ścisłą ochroną. Przeprowadzają się z ogrodu zoologicznego w Gdańsku-Oliwie do rezerwatu pokazowego. Zamieszkają wraz z wieloma innymi leśnymi mieszkańcami, a turyści będą mieli szansę spotkać je podczas wypraw po puszczy.

Sportowcy nie odpuszczają ws. Zatoki Puckiej. "Żyjemy z ptactwem w symbiozie"

W sezonie letnim plaże i wody Zatoki Puckiej oblegane są przez tysiące turystów. Niedługo może się to zmienić, bo według ornitologów obecność człowieka na tym obszarze źle wpływa na faunę. Dlatego Urząd Morski chce zakazać organizowania imprez i szkółek kitesurfingowych w zatoce. Zakaz obejmowałby m.in. Władysławowo, Puck, czy Jastarnię. Sportowcy uważają, że to nowe przepisy uderzyłyby właśnie w nich.

Orkan powalił największą jodłę w Polsce. Służyła za zimową sypialnię niedźwiedzi

Wichura wywołana orkanem Ksawery wyrządziła sporo szkód. Uszkodziła nie tylko budynki, ale i potężne drzewa. Jak podaje rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, wiatr powalił najgrubszą jodłę rosnącą w polskich lasach. Jej obwód pnia wynosił ponad 5 metrów. Jej dziupla była na tyle obszerna, że służyła niedźwiedziowi za zimową sypialnię.

Wieczorem Polskę spowiją gęste mgły. Utrzymają się aż do soboty

Po dosyć pochmurnym dniu, dodatkowo deszczowym na północy, wieczorem zaczną tworzyć się mgły. Według synoptyków pojawią się w całym kraju, w różnym stopniu ograniczając widzialność. Towarzyszyć im będą mżawki i słabe, przelotne deszcze. Prognozowana aura utrzyma się aż do soboty, utrudniając poruszanie się po kraju zarówno nocą, jak i w ciągu dnia.

Rozmazany dzień na południu Polski. Mgły nie ustępowały do popołudnia

W gęstych mgłach utonęły w czwartek rano niektóre rejony Polski, a miejscami widzialność nie poprawiła się nawet wczesnym popołudniem. Właśnie taką sytuację w powiecie dzierżoniowskim udokumentował Casimirus. Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek ostrzega, że z podobnymi utrudnieniami możemy mieć do czynienia do końca tygodnia.

Oko w oko z rysiem w mazurskim lesie

W Nadleśnictwie Korpele (woj. warmińsko-mazurskie) można spotkać się oko w oko z rysiem. Doświadczył tego jeden z leśniczych, który we wtorek dostrzegł zwierzę. – Jechałem leśną drogą, kiedy z odległości mniej więcej 300 metrów zauważyłem, że coś wyszło na drogę - wyjaśnił.

Nadal ponad tysiąc gospodarstw w Wielkopolsce bez prądu

Ponad 1,3 tys. odbiorców nadal jest pozbawionych prądu po ubiegłotygodniowym przejściu orkanu Ksawery. Najwięcej takich gospodarstw, bo 1,1 tys., znajduje się w województwie wielkopolskim - poinformowało we wtorek Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Łeba - 115 km/h, Poznań - 101 km/h. Lokalnie półmetrowe zaspy

W ciągu ostatniej doby nie tylko mocno wiało, ale i porządnie sypnęło śniegiem. To dlatego, że Ksawery sprowadził wilgotne i zimne powietrze, tłumaczy Tomasz Wasilewski. Prezenter przedstawia także pomiary poczynione przez stacje meteorologiczne. Wiatr najsilniejszy był w piątek wieczorem - w Łebie rozpędził się do 115 km/h. Najwięcej śniegu odnotowano w Elblągu i Lublinie (12 centymetrów), choć lokalnie tworzyły się i półmetrowe zaspy.

Orkan Ksawery przyniósł burze

Zarówno piątek, jak i ubiegła noc były niesamowicie aktywne burzowo. Wszystko za sprawą orkanu Ksawery i frontów atmosferycznych, które za nim sunęły.

Wiatr niemal przewrócił reportera TVN24. "Czegoś takiego w życiu nie widziałem"

- Moje zdziwienie jest ogromne - wykrzykiwał reporter TVN24 Maciej Cnota, kuląc się pod naporem wiatru na plaży w Karwi. Z plaży zostało w zasadzie niewiele, bo nocą morze podeszło niemal pod wydmy. Porywy są tam tak silne, że wiatromierzowi nie wystarcza skali, a lokalne służby z niepokojem śledzą ich kierunek wiatr, bo jego zmiana może grozić wlaniem się wody w głąb lądu.

"Jest biało, temperatura jest odpowiednia"

W Zakopanem zima na całego. Miasto i stoki pokryła warstwa białego puchu. Cieszą się narciarze, a także ci, którzy na zimę czekali od kilku miesięcy. - Jest biało, temperatura jest odpowiednia, można na nartach pojeździć - powiedział jeden z zakopiańskich turystów.

"Pani, ja taka stara jestem, a jeszcze muszę łopatować"

Na Podhalu na tyle porządnie sypnęło śniegiem, że narzekają nawet górale. Przekonała się o tym reporterka "Wiadomości Telewizyjnych" Tygodnika Podhalańskiego, która mieszkańców gór pytała o wady i uroki śniegu. W trakcie sondy trafiła na dziarską gaździnę...

Słoneczny początek tygodnia na Waszych fotografiach

W niemal całej Polsce tydzień rozpoczął się słonecznie - tak jak to zapowiadali synoptycy TVN Meteo. Na potwierdzenie wielu z Was wysyłało do nas zdjęcia. Dzięki słońcu nawet niskie wartości na termometrach nie były za bardzo odczuwalne.