Polska

Polska

Znów witaliśmy dzień mgłami. "Dodają porankowi uroku"

Mglisty początek niedzieli zaliczyły regiony na zachodzie, w centrum i na południowym wschodzie kraju. Największe ograniczenia widzialności odnotowano na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce, gdzie miejscami była ona skrócona do 50 m. Przed południem mgły zanikły i w całym kraju przeważyła słoneczna aura.

Coraz bliżej wiosny. Reporterzy 24 na spacerze

Niemal bezchmurne niebo i słoneczna pogoda zmobilizowały wielu Reporterów 24 do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Meteorolodzy zapowiadają, że taka pogoda utrzyma się przez kilka następnych dni. Internauci przesyłają zdjęcia oznak wiosny, które zauważyli podczas sobotnich spacerów.

Żurawie wracają wcześniej na Suwalszczyznę

Żurawie, gągoły i gęsi wcześniej niż zwykle przyleciały na Suwalszczyznę, nazywaną polskim biegunem zimna. Nie ma jeszcze bocianów, które lecą już do Europy. Chociaż w przyrodzie widać wiosenne poruszenie, przyrodnicy podkreślają, że w tym regionie zima może jeszcze o sobie przypomnieć.

Wiosna? Jeszcze nie teraz. Do Polski wrócił śnieg

Mimo meteorologicznej wiosny, mieszkańców wschodniej części kraju zaskoczył śnieg. Dla niektórych jest to zapewne jedna z ostatnich chwil w tym sezonie, podczas której można nacieszyć się białym puchem. Z kolei dla innych to przykra konieczność założenia cieplejszego ubrania. Zobacz zaśnieżone miejscowości w obiektywie Reporterów 24.

Prawie tysiąc wypadków na stokach Tatr

971 razy ratownicy TOPR udzielali pomocy poszkodowanym w wypadkach narciarskich podczas minionych ferii na podtatrzańskich stokach. - To nieco więcej niż podczas ubiegłorocznych ferii - powiedział w poniedziałek ratownik TOPR Andrzej Marasek. - Narciarze najczęściej doznawali urazów nóg, głównie stawów kolanowych, snowboardziści natomiast - urazów rąk i nadgarstków - poinformował Marasek

Słońce dopisało, ale nie wszędzie. W części kraju wygrała "zgniła" pogoda

Pogodną aurą i słońcem mogli się w niedzielę cieszyć mieszkańcy zachodniej i południowej Polski. Jak słonecznie było chociażby na Śląsku, możemy przekonać się oglądając zdjęcia Reporterki 24 Jaga_. W centrum i na wschodzie kraju, mimo optymistycznych prognoz, było dość ponuro. Konkurujące wpływy wyżu i niżu sprawiły, że mgły i chmury nie zaniknęły około południa i przeważyła "zgniła" pogoda.

Miejscami widzialność jest ograniczona do 100 metrów

Dużą część naszego kraju spowiły gęste mgły. - Miejscami widzialność ograniczona jest do 100 metrów - informuje Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo. Na szczęście, do godzin południowych powinny one ustąpić i w kraju zrobi się pogodnie.

Pierwszy dzień wiosny w obiektywie Reporterów 24

Od soboty mamy meteorologiczną wiosnę. W wielu miejscach zrobiło się naprawdę malowniczo. Reporterzy 24 na bieżąco fotografują zmieniającą się pogodę i przesyłają swoje zdjęcia na Kontakt Meteo. Zobacz, jak pierwszy dzień wiosny wyglądał w części Polski.

Coraz mniej mgieł, zostają zamglenia

W większości regionów, które rano utonęły w gęstej mgle, sytuacja stopniowo się poprawia. Utrzymują się jeszcze zamglenia, ale widzialność robi się coraz lepsza. Największe utrudnienia utrzymują się jeszcze w rejonie Modlina i Suwałk.

"Wiosenny" dzień na Waszych zdjęciach

W wielu miejscach kraju niedziela okazała się słoneczna i prawie zupełnie bezchmurna. Za oknem pogoda zachęca do spacerów pod niebem ubogim w białe obłoki, pozwalając nacieszyć się słońcem.

Lodołamacze wciąż w akcji

Choć poziom Wisły jest poniżej stanów ostrzegawczych i w siedmiu powiatach odwołano alarm powodziowy, praca na rzece wre. Na Wiśle w sobotę można było spotkać dwie pracujące jednostki przebijające rynnę w lodzie skuwającym koryto. Umożliwiły tym samym swobodny spływ wody i kry, zapobiegając zatorom na rzece.

Orkan poszerzył świnoujską plażę

O 30 metrów poszerzyła się po ostatnich sztormach plaża w Świnoujściu (Zachodniopomorskie), i tak uznawana za najszerszą na polskim wybrzeżu - poinformował w czwartek rzecznik tamtejszego magistratu Robert Karelus. Jej szerokość dochodzi teraz do blisko 200 m.

Poziom Wisły w okolicach Płocka opada

W związku ze spadkiem poziomu Wisły odwołano w czwartek alarm powodziowy w siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego. Wcześniej w Płocku odwołano pogotowie przeciwpowodziowe. Pracujące od tygodnia na Zbiorniku Włocławskim lodołamacze kończą akcję.

Jeziora wciąż jeszcze skute lodem, a na lądzie już zakwitły stokrotki

Ostatnie resztki śniegu topnieją w silnym słońcu, a przy odrobinie czujności można nawet wypatrzyć kwitnące stokrotki. Tak w obiektywie internauty gniewka wyglądają Mazury - jeszcze niedawno jeden z najbardziej zimowych obszarów Pilski. Teraz o mroźnych i śnieżnych tygodniach przypomina tylko gruba tafla lodu na jeziorach.

Wisła wreszcie zaczyna opadać

W związku z przyborem Wisły w Płocku we wtorek rano ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Do miasta dopłynęły lodołamacze, które od środy pracują na Zbiorniku Włocławskim. Po południu sytuacja na rzece zaczęła się stabilizować.

Pierwsze krokusy w szczecińskim parku

Pierwsze krokusy zakwitły na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Na Pomorzu Zachodnim, termometry we wtorek pokazywały osiem stopni Celsjusza. Według synoptyków, takie temperatury w regionie utrzymają się do końca tygodnia.

Setki domów w stolicy Japonii odciętych przez śnieg. Nawet żołnierze nie są w stanie przebić się z pomocą

Śnieżyce we wschodniej Japonii mają coraz tragiczniejszy wymiar - żywioł przyczynił się do śmierci 19 osób, a ponad półtora tysiąca zostało rannych w wypadkach wywołanych opadami. Śnieżyce zrywają sieci energetyczne, wywołują chaos w pracy lotnisk i kolei, a także w ruchu drogowym. W Tokio natomiast zalegający na przedmieściach śnieg odciął dostęp do ponad 700 osób.

Stany alarmowe wód i podtopienia. "Taki to już urok przedwiośnia"

Po okresie surowej zimy we wschodniej Polsce prawie nie ma już śladu. Koniec walki z zaspami śnieżnymi nie oznacza jednak końca pogodowych kłopotów. "Dziś nie ma problemu z zaspami, zaczyna natomiast być ze stanami alarmowymi i ostrzegawczymi na takich rzekach jak Wisła i Bug, Krzna, Narew, Wkra, Wieprz, Pilica i Liwiec" - informuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.