Polska

Polska

Polski len z szansą na "medycznego Nobla"

Szanse na odpowiednik Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i farmacji, Prix Galien, mają wrocławscy naukowcy. W ramach ich projektu powstały m.in. opatrunki lniane na ciężko gojące się rany.

Mroźno w górach. Na Kasprowym -5,5 stopnia

Temperatury w górach dają odczuć, że zima zbliża się wielkimi krokami. Na Kasprowym Wierchu słupki rtęci zatrzymały się w czwartek nad ranem przy -5,5 st. C. Niewiele cieplej w Bieszczadach. Na Połoninie Wetlińskiej w czwartek termometry pokazały dwa stopnie poniżej zera.

Ścieżka rowerowa, która oczyszcza powietrze

W Nowej Soli w województwie lubuskim powstała ścieżka rowerowa i chodniki z kostki brukowej wykonanej z ekologicznego cementu. Dzięki temu, jakość powietrza w mieście ma być lepsza, bo cement wchłania szkodliwy tlenek azotu ze spalin samochodowych.

Polak otarł się o Nobla z chemii

O krok od zdobycia Nagrody Nobla w dziedzinie chemii był profesor Krzysztof Palczewski, uważa prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Maciej Żylicz. Polak prowadził badania nad tym samym zagadnieniem, co tegoroczni laureaci Robert J. Lefkowitz i Brian K. Kobilka.

Takie widoki tylko jesienią

Podobno jesienią góry są najpiękniejsze. Dowodów na dostarczają Reporterzy 24 fotografujący porywające widoki z karkonoskich szczytów. A ratownicy informują, że warunki do uprawiania turystyki są wciąż dobre.

W Świnoujściu będą strzelać do dzików

Odstrzał ok. 60 dzików planują władze zachodniopomorskiego Świnoujścia. Ich zdaniem to rozwiązanie konieczne, żeby powstrzymać zwierzęta, które coraz częściej żerują w centrum miasta.

Biało w Lęborku i Gdańsku

Wystarczyło kilka minut, by ulice i chodniki w Lęborku pokryła biała warstwa lodowych kulek. To jedno z miejsc, przez które w okolicach południa przeszły lokalne gradobicia. Za takie zjawiska odpowiadają Cumulonimbusy, jakie wytworzyły się na zimnym froncie atmosferycznym nad północną Polską.

Wieje i będzie wiało. Nawet 80 km/h

Wiatr nie odpuszcza. Synoptycy przewidują, że we wtorek w porywach osiągnie on prędkość 80 km/h. - W poniedziałek najsilniejsze porywy odnotowano na Wybrzeżu - poinformowała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Dyniowy zawrót głowy

Dynie nie muszą odstraszać swoim wyglądem podczas Halloween. Warzywa mogą stać się doskonałym tworzywem dla artystów. Najlepszym tego przykładem są zdjęcia Reporterki 24.

Jesień. Grzybiarze czekali na nią cały rok

Znajdą się pewnie tacy, którzy tęsknią za latem i za ciepłymi dniami, ale na pewno nie będą to grzybiarze. Jesienna aura to prawdziwy raj dla nich. Zdjęcia ze swoich leśnych wypraw nadesłali nam Reporterzy 24.

Wiatrak nie wytrzymał wichury

Wichury, które w ostatnich dniach przeszły przez Polskę, spowodowały liczne straty w wielu regionach kraju. W miejscowości Koziołki, w powiecie brzezińskim (woj. łódzkie), silny wiatr uszkodził śmigło wiatraka. Na miejscu był dzisiaj internauta @jbm24, który wysłał do redakcji Kontaktu 24 zdjęcia.

Konar runął na samochód. Zginął 27-latek

Powalony przez silny wiatr konar spadł na jadący samochód osobowy. 27-letni kierowca stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w drzewo. Mimo reanimacji mężczyzna zmarł. Informację otrzymaliśmy od internauty na Kontakt 24.

Sztorm zalewał bulwar w Gdyni

Nocna wichura mocno smagała polskie wybrzeże. Sztormowe fale pokonywały portowe wały w Gdyni, co zarejestrował Reporter 24 a film umieścił w Kontakcie Meteo. Z powodu silnego wiatru 10 tys. mieszkańców woj. pomorskiego pozbawionych jest w sobotę dostaw prądu.

Nawałnice od Wrocławia po Częstochowę

Za strażakami z województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego noc pełna pracy. Nawałnice, które przeszły przez południe kraju powalały drzewa i zrywały linie energetyczne, co niejednokrotnie prowadziło do niebezpiecznych sytuacji. W Niemodlinie bez prądu został miejscowy szpital. Na skutek wichury ranna została jedna osoba.

"Jesień rozlewa się tu złotem"

Malownicze góry nad zakolami Dunajca, lasy, wąwozy i zamki - wyprawa w Pieniny dostarcza całej gamy wrażeń. Jesienne światło i kolory sprawiają, że warto je podziwiać i podczas pieszych wędrówek, i w trakcie spływu rzeką. Dowody znajdziecie na zdjęciach Jagi_.

Zjawiskowe jesienne góry. "UFO nad Tatrami"

O zjawiskowości Tatr nie trzeba nikogo przekonywać. Góry emanują majestatem bez względu na porę roku czy dnia. Wyjątkowo urokliwe ich oblicze prezentuje Reporterka 24 Jaga_, która miała okazję podziwiać jesienne oblicze Tatr.

Malowniczy początek jesieni w Tatrach

Na początku jesieni w Tatrach aura była bardzo zróżnicowana, ale dzięki temu góry tylko zyskiwały na malowniczości. Reporterka 24 sfotografowała je w tym czasie, uchwycając i leżący na Kasprowym Wierchu śnieg, i gęste chmury spowijające szczyty, a nawet kozice skubiące trawę na zboczach.

Wyż poprawi nam samopoczucie

Zatoka niżowa z frontem atmosferycznym opuszcza wschodnie regiony Polski, a w ślad za nią od zachodu rozbudowuje się klin wysokiego ciśnienia.

Jesień nieśmiała w wejherowskim lesie

Jesień jest jeszcze dość nieśmiała w zaznaczaniu faktu, że nadeszła. Doskonale widać to na zdjęciach Reporterki 24, która w piątek wybrała się na przejażdżkę wejherowskim lasem.

Rekord bieszczadzkiej wąskotorówki

Rekordową liczbę pasażerów przewiozła już w tym roku wąskotorowa Bieszczadzka Kolejka Leśna. Przez trzy miesiące z atrakcji skorzystało ponad 80 tysięcy osób.

Popękane szyby, uszkodzony komin. Wstrząsy w Bytomiu

Popękane szyby, uszkodzony komin i samochód - to skutki wstrząsu, jaki w czwartek wieczorem odczuli mieszkańcy Bytomia. Choć drgania nie trwały długo, to według mieszkańców były dość silne. Zdjęcia z Bytomia wysłał Reporter24 - Ludzik.

Przed nami "jesienne niżówki". Wyschną wodociągi?

W rzekach, przede wszystkim centrum i południa kraju, stan wód jest niski i w ciągu nadchodzącego miesiąca taki pozostanie - podało IMGW. Naukowcy podkreślają, że obecnie nie występują problemy z dostarczaniem Polakom wody pitnej. Nie oznacza to jednak, że w najbliższej przyszłości nie pojawią się one lokalnie lub nie pogorszy się jakość dostarczanej wody.