Polska

Polska

Bałtyk bez tajemnic. Będą monitorować morze dzięki satelitom

Nawet setki map dziennie, tworzących kompleksowy obraz Bałtyku, ma generować tworzony przez polskich naukowców satelitarny system monitoringu naszego morza. SatBałtyk, czyli specjalny zespół komputerów, anten i modeli matematycznych będzie dostarczał różnorodnych informacji, m.in. o temperaturach powierzchni, prędkościach wiatrów i sile prądów, a także zanieczyszczeniach i zakwitach alg. Jak zapowiadają badacze, wiele z tych danych będziemy mogli znaleźć w internecie.

Stan alarmowy na Wiśle. Rzeka przybiera 1-2 cm na godzinę

- Poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu (woj. mazowieckie) przekroczył stan alarmowy. Lodołamacze, które od środy pracują na Zbiorniku Włocławskim, w poniedziałek od rana kruszą lód w rejonie Płocka - informuje Dagmara Kobla-Antczak rzeczniczka starostwa płockiego.

Żaby zamiast hibernować spacerują po leśnych ścieżkach

Natura budzi się do życia dzięki dodatnim temperaturom na terenie całego kraju. Potwierdzają to przesyłane przez Reporterów24 materiały. Bohaterami przesyłanych zdjęć są nie tylko pąki na drzewach i krzewach, ale także... żaby. Jedna z nich wdzięcznie pozowała na ścieżce w Puszczy Piskiej.

Więzienie za wymordowanie 2 mln pszczół. Zamiast nich miały paść komary

Sąd w Gorlicach skazał Joannę S. na 4 miesiące więzienia za wymordowanie około 2 milionów pszczół. Choć nieprawomocny, ten precedensowy wyrok otwiera drzwi domagającym się ponad 260 tys. zł zadośćuczynienia poszkodowanym przez nią pszczelarzom. Przeprowadzone ekspertyzy wykazały, że konsekwencje mogły być o wiele poważniejsze i groźniejsze - użyta substancja, będąca silną trucizną, mogła otruć ludzi.

Górale się doczekali. W Tatrach spadł śnieg

Na Podhalu, a także w Tatrach w nocy z niedzieli na poniedziałek spadł długo oczekiwany przez górali śnieg. Do tej pory aura w zimowej stolicy Polski była bardziej wiosenna niż zimowa, a turyści rezygnowali z wypoczynku w górach.

Pierwszy bocian. Zwiadowca czy amator zimy?

Przyleciał na zwiady, czy może w ogóle nie odleciał do ciepłych krajów? Polubił zimę? A może szuka wiosny? Czym kierował się bociek, który w środę pojawił się na niebie w okolicy miejscowości Wrzawy (woj. podkarpackie) nieopodal Sandomierza? Obecność ptaka wprawiła w zdumienie mieszkańców wioski oraz Reportera 24 wergesa, który przesłał nam zdjęcia pierwszego bociana tej zimy.

Przedwiośnie w lutym? Są miejsca w Polsce, gdzie natura nie przejmuje się kalendarzem

Nie wszędzie w Polsce luty ma zimowe oblicze. Są miejsca, gdzie pogoda ma charakter zgoła wiosenny, co potwierdzają zdjęcia wysyłane przez internautów na skrzynkę Kontakt24. Fotografie przedstawiają przewagę zieleni nad bielą. Przedwiośnie w lutym? Czemu nie - zdaje się mówić Matka Natura. Zobacz, gdzie przyroda nie przejmuje się kalendarzem i budzi się do życia.

"Jak w filmie Barei. Mówili przecież wcześniej, jaka będzie pogoda"

W powiecie hrubieszowskim, w miejscowości Szpikołosy przez zaśnieżone drogi z trudem przejeżdżają auta. To jednak żaden problem dla silnych koni, ciągnących sanie. Jeden z mieszkańców zasypanej Lubelszczyzny twierdzi, że to najlepszy środek transportu na obecne warunki drogowe, i opowiada, jak radzi sobie z zimą.

Kontrastowy początek lutego: Dolny Śląsk pogodny, Lubelszczyzna cała zasypana

W weekend wciąż nadal wielu mieszkańców Lubelszczyzny pozostawało odciętych od świata z powodu wcześniejszych obfitych opadów śniegu. Nie wszędzie jednak luty rozpoczął się tak drastycznie. W kraju były takie miejsca, w których pojawiały się rozpogodzenia. Słoneczne niebo udało się uwiecznić internautom, którzy przesyłali swoje fotografie na Kontakt Meteo.

Styczeń w Zakopanem był jednym z cieplejszych w historii

- Tegoroczny styczeń w Zakopanem był jednym z cieplejszych w historii. - informuje Michał Furmanek z zakopiańskiej stacji IMGW. - Średnia temperatura wyniosła -1,1 st. C, a najwyższą temperaturę zanotowano 10 stycznia. Wówczas słupki rtęci powędrowały do 10,6 st. C – sprecyzował ekspert.

Odwilż się zbliża, lodołamacze ruszyły do akcji na Wiśle i Odrze

Siedem lodołamaczy rozpoczęło w czwartek akcję kruszenia lodu na Odrze i podszczecińskim jeziorze Dąbie. Od kilku dni z powodu pokrywy lodowej odcinek rzeki od Szczecina do Gozdowic jest zamknięty dla ruchu jednostek. Jednostki najpierw poszerzą "rynnę" na jeziorze, a potem mają płynąć w górę Odry. Usuwanie lodu rozpoczęło się też w ujściowym odcinku Wisły.

Niezwykłe zjawisko: lodowe kule pojawiły się na brzegu Bałtyku

Niecodzienny widok na plaży w nadbałtyckiej Jastarni - brzeg usłały tam lodowe kule. Podobne zjawisko na początku stycznia można było zaobserwować na brzegu jeziora Michigan - wówczas zwróciło uwagę internautów z całego świata. Niezwykłe zdjęcia znad Bałtyku zrobił Reporter 24 o nicku Jastarnia.

Śnieg, lód i błoto utrudniają jazdę. Aktualne warunki drogowe w kraju

Padający śnieg i zalegające na drogach błoto pośniegowe od rana dają się we znaki zmotoryzowanym w większości kraju. Pracownicy służb drogowych walczą o poprawę warunków, odśnieżając i sypiąc solą i piaskiem. Informujemy, gdzie lód i śnieg utrudnią kierowcom jazdę, a gdzie warunki drogowe są w czwartek najlepsze.

Lód zatrzymał promy. Duże utrudnienia w Świnoujściu

Lód na Świnie blokuje niektórym promom dostęp do nadbrzeży Świnoujścia oraz nie daje im możliwości wypłynięcia. Władze portu planują udrożnić ruch za pomocą holowników. Tymczasem mieszkańcy, w przypadku braku możliwości przeprawy, obawiają się odcięcia od lądu. Informację i zdjęcia przesłał do redakcji Kontaktu 24 @Palmer62.