Pierwsze polskie zdjęcia Ziemi z kosmosu, a także moment rozłożenia swojego żagla na orbicie ma przesyłać na Ziemię satelita PW-Sat2. Urządzenie budowane przez studentów z Politechniki Warszawskiej jeszcze w 2015 r. ma szansę wyruszyć w podróż kosmiczną. Ma być udoskonalonym następcą pierwszego polskiego satelity PW-Sat i podobnie jak on testować możliwości deorbitacji.
26 sierpnia 2013, 13:16
Władze Krakowa chcą dotacjami zachęcić mieszkańców miasta do zbierania wody deszczowej. Pomysłodawcy przekonują, że to nie tylko ekologiczne, ale też ekologiczne rozwiązanie dla gospodarstw domowych. Jego zalety doceniają ci, którzy już deszczówkę łapią - nie tylko płacą mniej wodociągom miejskim, ale też mogą uniknąć podtopień po gwałtownych burzach.
26 sierpnia 2013, 10:17
- Żeby uprawiać skimboarding potrzeba kawałka płaskiego terenu, na którym jest odrobina wody - opowiadał w rozmowie z reporterką TVN24 Mariusz Wójt, organizator skimboardowego szaleństwa, jakie ogarnęło dziś w Łodzi. Na plaży w Manufakturze powstał szeroki na 4 metry tor, oferując 30-metrową szansę na fantastyczną zabawę.
24 sierpnia 2013, 15:11
W ponad 80 proc. watah w zachodniej Polsce na wiosnę pojawiły się szczenięta. Na początku życia młode są nierozłączne i ciągle się uczą, opuszczając rodzinną grupę dopiero gdy podrosną. Naukowcy z radością odnotowali, że młode pojawiły się w 86 proc. watah.
24 sierpnia 2013, 9:43
Studenci Politechniki Warszawskiej budują robota, który zbada składowiska broni chemicznej, znajdujące się w Morzu Bałtyckim. Dzięki niemu naukowcy ocenią, jak bardzo skorodowane są pojemniki zawierające chemikalia i jakie zagrożenie stanowią one dla środowiska.
23 sierpnia 2013, 16:36
"Około południa w okolicach portu w Dźwirzynie na niebie można było zobaczyć zjawisko trąby powietrznej. Przesuwało się z zachodu na wschód. W pewnym momencie na plaży zaczęła się tworzyć dolna część, jednak po chwili uspokoiło się. Kilka minut później na niebie również zniknęła trąba powietrzna" - napisał internauta o nicku @WKWLPK.
21 sierpnia 2013, 15:09
Jak przyznaje odkrywca "obcego", do spotkania doszło przypadkowo. Mężczyzna wybrał się obserwować ważki, jakie miały się już pojawić. Tymczasem z zaskoczeniem powitał motyla, który nie występuje w tych rejonach kraju. Ten ciepłolubny motyl to czerwony dzwonek dla ekologów, że zagrożone są motyle nawykłe do chłodniejszego klimatu.
21 sierpnia 2013, 12:47
Polska jest w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym. Tylko na zachodzie zaznacza się wpływ wyżu znad Niemiec.
21 sierpnia 2013, 7:59
W nadleśnictwie Okonek niedaleko Piły znajduje się wyjątkowe miejsce. Obszar nieczynnego już poligonu usłany jest niemal po horyzont wrzosami. Wszystko dzięki... czołgom, które do połowy lat 90. rozsiewały nasiona wrzosu po poligonie.
20 sierpnia 2013, 21:47
Naukowcy postanowili sprawdzić, czy wody przybrzeżne mórz pochłaniają duże ilości dwutlenku węgla. Po siedmiu latach badań okazało się, że Bałtyk emituje go więcej, aniżeli pochłania. Jeśli pozostałe morza także zachowują w ten sposób, naukowcy muszą jeszcze raz oszacować ilość dwutlenku węgla w atmosferze.
20 sierpnia 2013, 14:07
Organizacja WWF Polska odnawia stare sady w Bieszczadach. Wolontariusze przycinają stare gałęzie, odkrzaczają i odsłaniają drzewka, by te obficiej owocowały. Jesienią owocami pożywić się mają niedźwiedzie.
19 sierpnia 2013, 16:48
40 proc. mniej miodu niż przed rokiem wyprodukuje się na Opolszczyźnie. To przez fakt, że ta wiosna miała swoje prawdziwie zimowe momenty.
17 sierpnia 2013, 21:25
- Część bocianów już odleciała z Polski, a pozostałe zrobią to do końca sierpnia. Dlatego ostatnie wakacyjne dni warto poświęcić na obserwację bocianich odlotów - zachęca Ireneusz Kaługa z Grupy Ekologicznej.
17 sierpnia 2013, 17:54
Dobra pogoda, a także długi weekend w Zakopanem zawsze oznaczają turystyczne oblężenie. Najbardziej uczęszczane są ścieżki na Morskie Oko, Giewont i kolejka na Kasprowy Wierch. Szacuje się, że w ten weekend Podhale odwiedzi ćwierć miliona turystów. Na miejscu już są Małgorzata Kukuła i Tymoteusz Stach z TVN24.
16 sierpnia 2013, 11:13
- Prawdę mówi przysłowie "od Anki chłodne wieczory i ranki". Dziś rano temperatura w Polsce spadła do 6 stopni Celsjusza na Górnym Śląsku - informowała przed godz. 9.00 synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.
16 sierpnia 2013, 9:36
Ornitolodzy informują: długa zima, jaka utrzymywała się na Podkarpaciu, poważnie zaszkodziła lęgom ptaków, np. orłów przednich. Swoje gniazda opuściło tam tylko sześć osobników. Jeszcze dwa lata temu odleciało ich kilkanaście.
15 sierpnia 2013, 12:00
Ustała aktywność burzowa na północy kraju. Wcześniej pojedyncze komórki burzowe uaktywniły się w środkowej części Wybrzeża. Jednak według prognoz pogody na Pomorzu może jeszcze dzisiaj znowu zagrzmieć.
14 sierpnia 2013, 15:39
Tylko kilka minut trwała nawałnica, która wyrządziła sporo szkód w Rzeszowie. Silny wiatr łamał drzewa, przez co uszkodzone zostały dachy i samochody. Dwie osoby zostały ranne, gdy na samochód, którym podróżowały, spadło drzewo.
13 sierpnia 2013, 22:31
"Trąba powietrzna" - zaalarmowali nam internauci znad polskiego morza. Na przesłanych przez nich zdjęciach widać ciemne chmury i lej schodzący z nieba. Gdyby udało mu się dotknąć powierzchni, mielibyśmy do czynienia z trąbą powietrzną lub wodną. Na takie przeżycia byli dzisiaj narażeni mieszkańcy okolic Jarosławca (woj. zachodniopomorskie), którzy przesłali nam filmy i zdjęcia tego niecodziennego widoku.
13 sierpnia 2013, 14:23
Weterynarze w Chile próbują ustalić przyczynę zatrucia 20 kondorów, znalezionych w weekend w Andach. Dwa ptaki zdechły, a 18 odwieziono do kliniki weterynaryjnej. Zdaniem specjalistów trujące dla zwierząt mogły być np. związki fosforu, które mogły być w padlinie.
13 sierpnia 2013, 13:41
Poniedziałkowy wieczór wielu z nas spędziło poza domem, "pod chmurką". Dosłownie, bo choć chmur było całkiem sporo, każdy chciał obejrzeć Perseidy - "deszcz spadających gwiazd". Co rusz ktoś z okrzykiem zachwytu "wyłapywał" kolejny spadający lśniący punkcik.
13 sierpnia 2013, 9:43
Cenne białowieskie dęby mają swoje genowe kopie w specjalnym archiwum na Podlasiu. To jeden z dwóch takich drzewnych "banków" w Polsce. Ma on służyć zachowaniu zasobów leśnych i pracom naukowym nad produkcją nasion.
13 sierpnia 2013, 7:10
"Spadające gwiazdy" już rozświetlają niebo. Jasne smugi widać w różnych miejscach świata - od Budapesztu przez Madryt po Wyspy Kanaryjskie i amerykańską pustynię Mojave. W niebo wycelowanych zostało sporo teleskopów i obiektywów, ale żeby napawać się tym astronomicznym widowiskiem, wystarczy zwykły koc albo leżak.
12 sierpnia 2013, 21:55
W nocy z poniedziałku na wtorek przypada maksimum Perseidów - jednego z najbardziej znanych rojów meteorów. Ma ono mieć miejsce w poniedziałek 12 sierpnia, pomiędzy godz. 20.15 a 22.45. Można ich wtedy zobaczyć ok. 100 na godzinę. Z tej okazji zgasną światła w centrum Warszawy.
10 sierpnia 2013, 22:06
W Warszawie nie dało się spać. Noc z piątku na sobotę była głośna od grzmotów, a chwilami było jasno jak za dnia. Zobaczcie to na zdjęciach internautów.
10 sierpnia 2013, 7:30
- Nawałnica i grad, które w piątek po południu przeszły nad Bukowiną Tatrzańską (woj. małopolskie - przyp. red.), spowodowały podtopienia budynków, uszkodzenia dachów i drzew. Strażacy interweniowali 24 razy - poinformował w piątek wieczorem rzecznik małopolskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak. Ze wstępnych szacunków wynika, że uszkodzonych zostało 11 dachów. Poza tym nawałnica naniosła na drogi muł i kamienie.
10 sierpnia 2013, 7:21
Częste zmienianie wody, odpowiednio zaprojektowane pomieszczenia chroniące przed słońcem i wiatrem, a także lody, czyli zamrożone owoce i warzywa - to sposób warszawskiego zoo na przetrwanie wysokich temperatur.
9 sierpnia 2013, 12:30
Przewrócone drzewa, zerwane dachy i uszkodzona sieć trakcyjna - to skutki gwałtownej burzy z nawałnicą, która przeszła w czwartek wieczorem nad woj. warmińsko-mazurskim. Według strażaków, nikt nie został poszkodowany. Zdjęcia zniszczeń otrzymujemy na Kontakt 24 od internautów.
9 sierpnia 2013, 10:17
Po kilku godzinach spokoju na polskie niebo wracają burze. Grzmi i błyska zwłaszcza na wschodzie kraju, w województwie warmińsko-mazurskim. Ciepła noc sprzyja tworzeniu się gwałtownych zjawisk, które będą obecne przez całą noc według synoptyków.
8 sierpnia 2013, 21:19
Upał towarzyszy nam dziś od samego rana. Chłodu poszukujemy w sklepach, kinie, ulicznych kurtynach wodnych i fontannach. Trzeba przyznać - takiego lata już od lat u nas nie było.